שתף קטע נבחר

מקימים את היחידה שתגן על תל-אביב מטילים

תפקידים ב"כיפת ברזל" הפכו מבוקשים, ועכשיו המתגייסים יכולים לסמן יעד חדש: בחיל האוויר החלו להקים את היחידה שתפעיל את "שרביט קסמים", ליירוט רקטות לטווח רחוק יותר

בצה"ל ממשיכים בעת האחרונה בהכנות הנמרצות להקמת יחידה שתיתן מענה לאיום של ירי הטילים לעבר ריכוזי אוכלוסייה בגוש דן. אחרי שמערכת "כיפת ברזל" החלה לתת מענה ראשוני אך יעיל במידה רבה לירי רקטות הקסאם והגראד, נמשך תהליך פיתוחה של מערכת "שרביט קסמים", שאמורה לתת מענה לירי טילים לטווח רחוק יותר. בחיל האוויר ייסדו בשבועות האחרונים את גרעין ההקמה הראשוני של יחידת "שרביט קסמים" שתפעיל את המערכת.

 

הכיפה, השרביט והחץ: שלוש מערכות ההגנה של ישראל

 

גורם במערך ההגנה של חיל האוויר סיפר כי אנשי המערך כבר פועלים בימים אלה בתעשיות הביטחוניות המפתחות את המערכת שתתמודד עם טילים לטווח בינוני, כדי להתאים אותה לצרכים המבצעיים. מערכת "שרביט קסמים" אמורה להיות יעילה בכל מזג אוויר, והטיל המיירט שלה יוכל לשנות את יעדו גם בזמן מעופו. המערכת מכוונת בעיקר נגד ירי טילים ארוכי טווח מרצועת עזה ומלבנון.

 

בצה"ל כבר סיימו את התחקירים הראשונים לאחר הפעלתה של "כיפת ברזל" בחודשים האחרונים. כמו במקרה של המערכת המיירטת רקטות קסאם וגראד, סוללות "שרבט קסמים" יוצבו בהתאם לצרכים המבצעיים ולאיומים הרלוונטיים. המידע על שיגור טיל משטח האויב יגיע למערכת "שרביט קסמים" ממערכת המנת"ב (מרכז ניהול תמונה בליסטית) שבבסיס חיל האוויר, שמסוגלת להבחין בכל רגע נתון בכל טיל שמשוגר לעבר ישראל מכל גזרה, ולקבוע איזו מערכת הגנה אמורה לפעול נגדו.

 

לפי ההערכות, בידי חיזבאללה וחמאס כבר נמצאים טילים לטווח בינוני, כלומר טילים שאמורים לפגוע ב"בטן הרכה" של המדינה, גוש דן, ושנגדם אמורה לפעול מערכת "שרביט קסמים". בסבב האלימות המאסיבי הבא, הארגונים האלה עשויים לעשות בהם שימוש. המערכת תוכל ליירט גם טילים ארוכי-טווח כגון טילי ה"שיהאב" האיראניים אם אלה לא ייורטו בחלל. מחירו של טיל יירוט עשוי לעמוד על כמיליון דולר, אך במערכת הביטחון ציינו כי עלות הנזק שייגרם מפגיעת טיל מהסוג שהמערכת אמורה ליירט תהיה גבוהה בהרבה.

 

כיפת ברזל בפעולה. בקרוב - מערכת חדשה בשכונה (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
כיפת ברזל בפעולה. בקרוב - מערכת חדשה בשכונה(צילום: אבי רוקח)

 

מאז הפעלת מערכת "כיפת ברזל" דיווחו בצה"ל כי תפקידים הקשורים בהפעלתה הפכו למבוקשים במיוחד בקרב

מתגייסים. כעת ייתכן שגם מערכת "שרביט קסמים" תהפוך ליעד נחשק של החיילים הצעירים.

 

"כיפת ברזל" ו"שרביט קסמים" הן שתיים משלוש המערכות שישראל מפתחת ומכניסה לשימוש במסגרת התוכנית להגנה רב-שכבתית מפני ירי טילים ורקטות. אם "הכיפה" ו"השרביט" אמורות ליירט רקטות וטילים לטווח קצר ובינוני, מערכת שלישית - "חץ 3" - אמורה ליירט בחלל טילים בליסטיים שנושאים ראשי נפץ גרעיניים. מערכת זו אמורה ליירט בין השאר טילים מאיראן אם ישוגרו לעבר ישראל.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בדרך לעוד יירוט של "כיפת ברזל". "שרביט קסמים" תגן על גוש דן
צילום: AFP
מומלצים