שתף קטע נבחר

ארה"ב: חרדי מברוקלין מכר כליות של ישראלים

לפני כשנתיים נעצר לוי יצחק רוזנבאום, ישראלי-אמריקני, כחלק מגל מעצרים מתוקשר בקהילה החרדית בניו-יורק. הוא הופלל על-ידי סוכן סמוי והודה ב-4 מקרים שבהם תיווך במכירת איברים לחולים בעלי ממון. מכל מכירה גרף כ-100 אלף דולר

לוי יצחק רוזנבאום, ישראלי-אמריקני, שנעצר לפני כשנתיים בחשד שהיה מעורב בסחר באיברים, הודה הלילה (יום ו') בבית משפט בניו-ג'רזי בשלושה מקרים של מכירת כליות מישראלים עניים לחולים אמריקנים. הפרשה היא הראשונה לחשוף בפרוטרוט את שוק הסחר באיברים בארה"ב.

 

עוד על פרשת סחר האיברים:

חשד בארה"ב: הרב סחר בכליות במשך עשור

"בישראל ידעו על רשת הסחר באיברים"

"המכבסה היהודית": כסף עבר בקופסאות דגנים

ארה"ב: ראשי ערים ורבנים נעצרו בפרשת שחיתות

 

רוזנבאום, חרדי בן 60 מברוקלין, הודה בשלושה מקרים של תיווך בחשאי למכירת כליות. כל אחד מהקונים שילם סכום של לפחות 120 אלף דולר, ואילו המוכרים קיבלו בתמורה סכום של עשרת אלפים דולר כל אחד. למכריו ושכניו נהג לספר כי הוא מעורב בעסקי בנייה.

 

פרקליטו של רוזנבאום אמר בבית המשפט כי הציל את חייהם של אנשים שבריאותם הידרדה ולא יכלו להמתין יותר בתור הממתינים להשתלות וכי מדובר במצווה. התביעה טענה במהלך המשפט כי רוזנבאום ניהל ביודעין עסק בלתי חוקי נושא רווחים תוך שהוא מנצל את ייאושם של חולים בעלי ממון. "שוק שחור באיברים אינו רק איום חמור על בריאות הציבור. מדובר גם בהצלת חיים השמורה לבעלי יכולת על חשבון אלה שאינם יכולים. לא נוכל לסבול זלזול כזה בכבוד האדם", אמר התובע פול פישמן.

 

"עסק יקר כי צריך לשלם להרבה אנשים" (צילום: יוסף פפר, אתר אתרוג) (צילום: יוסף פפר, אתר אתרוג)
"עסק יקר כי צריך לשלם להרבה אנשים"(צילום: יוסף פפר, אתר אתרוג)
 

רוזנבאום התמחה בנושא תרומות איברים ובדרך זו הצליח לשטות בבתי החולים. הוא הודה בארבעה מקרי תיווך שכל אחד מהם גורר מאסר של עד חמש שנים. הוא גם צפוי לקנס של 250 אלף דולר. כחלק מהודאתו, הסכים רוזנבאום להשיב סכום בסך 420 אלף דולר שהרוויח מעסקי הסחר באיברים.

  

הוא נעצר ב-2009 כחלק מגל מעצרים גדול בניו-יורק וניו-ג'רזי, שכלל יותר מ-40 חשודים בעבירות סחר באיברים, שימוש בתרומות לצרכי הלבנת כספים ומתן שוחד לראשי ערים בתמורה להיתרים שונים בנושאי בניה. בפרשה זו, שפרטיה טרם נמסרו מעורבים גם, לפי החשד, ארגונים יהודיים. בין העצורים: פוליטיקאים, ראשי ערים ורבנים. מי שהסגיר את הקבוצה היה סולומון דואק, חבר קהילת יוצאי סוריה בברוקלין ובעיירה דיל שבניו-ג'רזי. הוא עשה זאת בתמורה להמתקת עונשו בפרשת הונאה בעשרות מיליוני דולרים.

 

כחלק מהעסקה שרקח דואק עם הבולשת הפדרלית (FBI) הוא הפגיש בין רוזנבאום לבין סוכן סמוי. האחרון סיפר לרב כי הוא מחפש כליה לדודו המאושפז בבית חולים בפנסילבניה. רוזנבאום אמר לסוכן: "אני שדכן. אביא מישהו שאני מאמין שמתאים לדוד שלך". כשנשאל כמה איברים מכר, השיב: "די הרבה. עד עכשיו לא היה לי שום כישלון".

 

רוזנבאום הסביר לסוכן הסמוי כי הוא עובד עבור חברת ביטוח בניו-יורק, שיכולה להזמין דגימות דם של הממתין לכליה, ולהעביר אותה לישראל לבדיקה עבור תורמים פוטנציאלים. הוא אמר כי כספי קניית הכליה מחולקים ברוחב לב לרופאים בישראל. "אחת הסיבות שזה כל-כך יקר היא שצריך לשלם לאחרים כל הזמן", הסביר רוזנבאום בשיחה שהוקלטה והוצגה בביתה משפט.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גל המעצרים בניו-יורק
צילום: AP
מומלצים