שתף קטע נבחר

עמוס גלעד: איום אדיר מאיראן, יש לטפל בו

בצל הפרסום ב"ידיעות אחרונות", לפיו נתניהו וברק מצטיירים כדוחפים לתקיפה באיראן, מבהיר ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון כי יש להציב את בעיית הגרעין האיראני בראש סדר העדיפויות. לדבריו, רה"מ "היה הראשון ששמע תחזית שטהרן הולכת לנתיב של טילים וגרעין ורואה בכך איום אדיר"

נתניהו וברק מודאגים מאוד מהאיום האיראני, ולדעת ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, האלוף (מיל') עמוס גלעד, יש להציב את הבעיה בראש סדר העדיפויות. "צריך לדעת לתעדף במה לטפל קודם. לדעתי - בחזית האיראנית", אמר ב"קתדרה בשישי" במכללה האקדמית אשקלון, כך לפי הודעה שפרסמה. הדברים נאמרים על רקע הפרסום הבוקר (יום ו') של נחום ברנע ב"מוסף לשבת" של "ידיעות אחרונות" כי ראש הממשלה ושר הביטחון מצטיירים כמי שדוחפים לפעולה באיראן.

 

"כל האופציות על השולחן" - כותרות נוספות:

 

לדברי עמוס גלעד, נתניהו היה הראשון ששמע מהמודיעין תחזית שאיראן "הולכת לנתיב של טילים וגרעין. נתניהו רואה בכך איום אדיר. שר הביטחון מבין את עומק האיום". לפי הפרסום של נחום ברנע, ראשי זרועות הביטחון - הרמטכ"ל בני גנץ, ראש המוסד תמיר פרדו, ראש אמ"ן אביב כוכבי וראש השב"כ, יורם כהן, תואמת את דעת קודמיהם בתפקיד והם שוללים פעולה כעת. ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, הגדיר בשעתו תקיפה אווירית באיראן כ"רעיון מטופש" והזהיר מפני השלכות הרות אסון שיהיו לפעולה שכזו, שתוביל למלחמה אזורית.

 

תרגיל איראני בשיגור טילי זילזאל. "איום אדיר" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
תרגיל איראני בשיגור טילי זילזאל. "איום אדיר"(צילום: EPA)
 

לדעת עמוס גלעד, "האיום המרכזי על ישראל הוא איראן". הוא הזהיר מפני שאננות: "יש לנו ניסיון רע עם יחס שחצני של הישראלים לאמירות הבאות מבחוץ. חמינאי אומר שלישראל אין מקום, איראן צריכה להיות מבחינתו אימפריה ושוות כוח למעצמות על כמו ארה"ב. המוטיבציה הזו מניעה את איראן לפתח יכולות של טילים". הוא הזכיר כי ב-99-2000' לא היה טיל שיכול להגיע לישראל, ואילו היום יש לה את היכולת לפתח מאות בטווח של 1,500 ק"מ בזמן תעופה של 10 דקות, שעליהם ניתן יהיה להציב ראש גרעיני.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

עם זאת הבהיר כי "לא קיים איום מיידי גרעיני כרגע, אך בהחלט יש מוטיבציה גבוהה ונחישות לכך".  עד עכשיו, ציין, האיראנים העשירו אורניום. "היום המצב הוא שהם מצויים על קו זינוק - יש אורניום, יש ידע, אך הם לא יוצרים זאת, כיוון שבכל פעם יוצאים פרסומים על כך בתקשורת ולא ביוזמתם". לדברי עמוס גלעד, הניסיון לפתח אתרים סודיים באיראן לא צלח, כיוון שאלו התגלו.

 

הצגת טיל שיהאב. יכולת לפתח מאות טילים בטווח של 1,500 ק"מ (צילום: איי אף פי) (צילום: איי אף פי)
הצגת טיל שיהאב. יכולת לפתח מאות טילים בטווח של 1,500 ק"מ(צילום: איי אף פי)
 

לדעתו, הבשורות הטובות הן ש"העולם כולו נגד האיראנים והסנקציות משפיעות". עם זאת, הוא ציין כי מאמציה הדיפלומטים של הקהילה הבינלאומית והסנקציות שהטילה לא גרמו לטהרן לשנות את כיוון האסטרטגיה שלה ולא פגעו ברמת המוטיבציה. "איראן נחושה להשיג נשק גרעיני וזה איום מאד כבד על המדינה. אם הם ישיגו זאת זה מהפך אדיר".

 

הוא נשאל על אילו פרקי זמן של איום אנחנו מדברים, והשיב: "מרגע שהאיראנים יחליטו שהשתנה מאזן הכוחות".

 

מה על ישראל לעשות? האם יש לתקוף באיראן?

כל האופציות

פתוחות.

 

בהמשך דבריו התייחס גלעד ל"אביב הערבי" והדגיש את החשיבות האסטרטגית שיש להסכם השלום עם מצרים. "יש לו משמעות ביטחונית עצומה", אמר, "זו פעם ראשונה שקיים מצב בו יתקיימו בחירות במצרים עוד 30 יום ולא יודעים מי יעלה לשלטון ואיך זה ישפיע על היחסים עמם. פעם ראשונה שיש רק הערכות מה יקרה ולא ידע".

 

ראש האגף מדיני-ביטחוני הבהיר כי "האביב הערבי" מציב בפני ישראל איומים רבים. "השאלה מה יקרה ביום שאחרי, במצרים לא ברור מה יהיו תוצאות הבחירות לראשונה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האופציות פתוחות. עמוס גלעד
צילום: יערה-דרור גרוסמן
ברק ונתניהו. מודאגים מאיראן
צילום: ירון ברנר
מומלצים