שתף קטע נבחר

מנבר שוחרר מהכלא אחרי 14 שנה: "אני מאושר"

האיש שמכר נשק לאיראן והסעיר את המדינה בשנות ה-90 עזב בצהריים את בית הסוהר כשחיוך גדול נסוך על פניו. הבוקר החליטה ועדת השחרורים לשלוח אותו הביתה שנה וחצי לפני תום עונשו. אחיו בטוח: "נקמנות מנעה שחרור מוקדם יותר"

איש העסקים נחום מנבר, שהורשע ב-1998 במכירת נשק לאיראן ושוועדת השחרורים החליטה היום (ב') לשחררו מיידית, שנה וחצי לפני שיסיים לרצות את העונש של 16 שנות מאסר שנגזר עליו, יצא בצהריים לחופשי מכלא השרון שבו הוחזק. לכלא הגיעו עורך דינו, בנו וחבר קרוב, כדי ללוות אותו בדרכו לבית אחיו בקיבוץ גבעת חיים מאוחד, שם יעביר כנראה את התקופה הקרובה. ynet העביר שידור חי משחרורו של מנבר מהכלא.

 

הצנחן מהקיבוץ שעזר לאיראן: מי אתה, נחום מנבר?

 

בצאתו מהכלא צבאו עיתונאים על מנבר, אך הוא סירב לדבר בהרחבה ורק אמר להם שוב ושוב: "יום טוב, יום טוב". הוא אמר כי הוא מאושר, וכי הרגשתו טוב. מנבר יצא כשחיוך גדול נסוך על פניו, ולא נמחה מהם במשך דקות ארוכות.

 

מנבר יוצא מהכלא בצהריים (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מנבר יוצא מהכלא בצהריים(צילום: עידו ארז)

 

"הספקתי להחליף איתו רק משפט אחד, והוא סיפר שהוא מאשר ושמח", סיפר ל-ynet צבי מנבר, אחיו של האיש שהורשע כי סייע לאויב במלחמתו בישראל ופגע בביטחון המדינה. "כרגע הוא ממתין לסידורי היציאה. זו הרגשה טובה מאוד. אף אחד לא רוצה להיות אסיר, ובטח שאף אחד לא רוצה שאחיו יהיה כזה".

 

האח צבי אמר כי לדעתו ניתן היה לשחרר את נחום מנבר כבר לפני כמה שנים. "אין ספק שאפשר היה לשחרר אותו אחרי ריצוי שני שלישים ממאסרו", טען, "התחושה שלנו היא ששיקולים אישיים או נקמנות כזו או אחרת מנעו זאת".

 

פרשת מעצרו ומשפטו של מנבר הסעירה את ישראל בסוף שנות ה-90. בית המשפט גזר על מנבר, שנודע גם כספונסר של קבוצות הכדורסל הפועל חולון והפועל ירושלים, 16 שנות מאסר, אולם בעשור האחרון הוא ניסה כמה פעמים לקדם את שחרורו המוקדם בגין התנהגות טובה. המדינה התנגדה לשחרור בטענה שהוא מהווה סיכון ביטחוני, ולכן הוא נשאר בכלא אף שהכל הסכימו שהתנהגותו נאותה.

 

עורך דינו של מנבר: מקווה שיבדקו הפרשה האומללה

היום, בדיון בבקשה נוספת של מנבר להשתחרר לפני תום מאסרו, הודיע היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כי המדינה אינה מתנגדת עוד לשחרורו של מנבר, משום שלפי גורמי ביטחון הוא אינו מהווה עוד סיכון ביטחוני. המדינה הסבירה את החלטתה לאפשר את שחרורו גם בתהליך השיקומי שעבר ובנכונותו לקבל עליו את מגבלות השחרור, בהן איסור יציאה מהארץ, איסור מגע עם גורמים זרים ואיסור להתראיין לתקשורת.

 

פרשת מנבר ב"ידיעות אחרונות", יוני 1998 (צילום: אורן אגמון) (צילום: אורן אגמון)
פרשת מנבר ב"ידיעות אחרונות", יוני 1998(צילום: אורן אגמון)

 

עורך דינו של מנבר, אבי ריכטמן, אמר בצהריים ל-ynet כי יש לציין לטובה את היועץ המשפטי וינשטיין. "אני חושב שהוא קיבל החלטה ששמה קץ לעוול המתמשך שנעשה לנחום מנבר. זה אמנם קורה מעט מאוחר מדי, אבל זה עדיף על פני אף פעם. מנבר יושב כבר יותר מ-14 שנים וחצי בכלא, מתוכן ארבע שנים וחצי על חשבון השליש. זה מיותר לחלוטין".

 

מנבר עם עורך הדין ריכטמן. "נעשה למנבר עוול" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
מנבר עם עורך הדין ריכטמן. "נעשה למנבר עוול"(צילום: ירון ברנר)

 

עו"ד ריכטמן אמר כי הוא מקווה שביום מן הימים "גורמים אובייקטיביים" יבדקו את משפט מנבר, האישומים נגדו והעונש שהוטל עליו: "יוכיחו שכאן נעשו הרבה דברים לא ראויים ולא מתאימים למדינת חוק כמו מדינת ישראל. פעם נוספת הוכח, עם כל הכבוד למערכת המשפט שלנו, שכאשר הדבר נוגע למערכת הביטחון בתי המשפט נוטים להתכופף בפני ענייני ביטחון, וכך קרה גם בעניינו".

 

פרקליט אחר של מנבר, עורך הדין גדי זילברשלג, בירך גם הוא על החלטת הפרקליטות שלא להתנגד לשחרור מרשו. "מנבר משתחרר היום כשאין כל מגבלה על חופש התנועה שלו בארץ. עצם השחרור בתנאים שכאלה מלמד על כך שאין כל סיכון שנובע ממנו. מדובר בפרשה אומללה, ומנבר ריצה עונש חסר פרופורציה למעשים שביצע בעבר".

פורסם לראשונה 31/10/2011 12:48

 

בהכנת הידיעה השתתף אביעד גליקמן. את השידור החי הפיקה מגלי סקידלסקי, צילם: אמיר לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נחום מנבר. חוזר לקיבוץ
צילום: שאול גולן
מומלצים