שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  רווחיות הבנקים: האזרחים מסבסדים את העסקים
  המפקח על הבנקים הודה בדיון בוועדת הכלכלה כי צעדי התייעלות יאפשרו להוריד הריבית על האשראי גם למשקי הבית

  המפקח על הבנקים, דוד זקן, טען היום (ד') בוועדת הכלכלה כי יש מקום להתייעלות במערכת הבנקאית וכי צעדי התייעלות יאפשרו להוריד את הריבית על האשראי גם למשקי הבית.

   

   

  המפקח הודה כי רווחיות הבנקים ממשקי הבית גבוהה מהרווחיות שלהם מהמגזר העסקי. לטענתו, הגורם הוא שההכנסות של הבנקים מהטיפול באשראי העסקי לא מכסות את עלויות וטיפול באשראי שלהם. בהוצאות התפעול בהם גבוהות מהכנסות על העמלות גם בהשוואה לבנקים בעולם. 

   

  יו"ר הוועדה ח"כ כרמל שאמה (ליכוד) טען שמהגזר העסקי נהנה מריבית נמוכה על האשראי בהשוואה למגזר הפרטי הודות ליכולת המיקוח של בעלי העסקים בעיקר הגדולים אשר חסרה למשקי הבית. 

   

   

  "כולנו לקוחות שבויים של הבנקים ולא נתחיל לעשות צדק חברתי ללא הורדת רווחיות הבנקים מהציבור כדי שכולנו נשלם להם פחות", אמר חבר הכנסת ישראל חסון (קדימה). "המפקח על הבנקים צריך לפעול למען השינוי התרבותי הזה כדי שהציבור יחיה יותר בכבוד כי העשירים ימשיכו בלאו הכי להיות עשירים. אין כאן חוק טבע. הכל תלוי בשינוי התנהלות הבנקים".

   

  "חומה בצורה של הבנקים"

  חבר הכנסת עמיר פרץ (עבודה) הוסיף: "הדיון מתקיים בזמן הראוי ביותר. מימון הכסף הפך להיות נתח דרמתי מהוצאות המשפחה בעיקר על משכנתאות ומשיכת יתר. אבל להגיד שעובדי הבנקים לא יעלים ורק באשמתם הוצאות התפעול גבוהות, זו דמגוגיה מעוותת. בלעדי העובדים אין זכות קיום לבנקים".

   

  חבר הכנסת דב חנין (חד"ש) אמר כי "הניסיונות לקדם שינוי במצב נתקלו עד כה בחומה הבצורה של הבנקים וגיבוי נגיד בנק ישראל. המפקח על הבנקים לא פועל מעל הבנקים במקום לייצג את האינטרסים של הצרכנים הוא מייצג את האינטרסים של הבנקים. הגיע הזמן שיהיה פיקוח על המפקח. הבנקים צריכים להרוויח אבל הציבור צריך לדאוג שהרווחים יפסיקו להיות מופקרים". 

   

  חבר הכנסת נחמן שי (קדימה) דיבר ישירות למפקח. "אנחנו מצפים ממך שלא תתעלם מזעקת הציבור שעולה מהרצון הקולקטיבי של המחאה החברתית. לך יש יכולת להשפיע על הבנקים לשנות את המצב מתוקף האחריות הכבדה שרובצת עליך. אני מאוכזב שלא שמעתי ממך את הקול הזה. כל אחד יודע שלקוחות הבנקים עומדים חסרי אונים מול מוסד אטום שרוצה רק להרוויח. אבל העמלות והריבית שהם גובים לא בכיס של הלקוחות. זה מוטל על כפתיך. תעשה משהו זוהי העבודה שלך".

   

  קולות המחאה לא הזיזו את המפקח משלוותו: "מי שמרוויח כאן זה בעלי מניות הבנקים שרובם בידי הציבור", אמר דוד זקן. "בנק ישראל לא מתעלם מציבור הלקוחות של הבנקים. יש הסברה ויש אצלנו אגף שלם שמטפל ביחסי בנק- לקוח". 

   

  מנכ"ל איגוד הבנקים, משה פרל, ניסה להדוף את המתקפה במקום שבו נכשל המפקח, "אכן יש פער לטובת המגזר העסקי אבל זהו פער אוניברסאלי, דפוס קבוע ולא כשל או בעיה פתולוגית המיוחדת לישראל. גם אין בעיה שהריבית המוטלת על משקי הבית גובהה מזו של המגזר העסקי. התשובה היא בעלויות הטיפול הגבוהות באשראי".

    

  הח"כים פרץ וחנין התפרצו לדבריו, "גם אם זה קיים במקום אחר, זה לא אומר שזה נכון וצודק. שום דבר לא מחייב אותנו לחקות את העולם".

   

  פרל המשיך בדברי שבח על הבנקים הישראלים "שלא נתנו הלוואות מסוכנות ולא נפלו בבור שאליו נפלו בנקים רבים בעולם. אני מסרב להתבייש בנו. אצלנו ירדו העמלות בחצי השנה האחרונה והצלחנו למצוא את האיזון הנכון בין שמירה על יציבות הבנקים בלי שהם יזדקקו לגלגלי הצלה". 

   

  "כל מפקח דואג בעיקר ליציבות הבנקים"

  מנכ"ל עמותת הצרכנים אמון הציבור, גלית אבישי הגיבה, "כל מפקח דואג בעיקר ליציבות הבנקים. לכן אם הכנסת רוצה לעשות חסד עם הצרכנים שתפקיע מהמפקח את סמכותו לדאוג לציבור הצרכנים ולתת את הסמכות הזאת בידי רשות אחרת בלתי תלויה". 

   

  מנכ"ל המועצה לצרכנות, אהוד פלג הוסיף "המפקח סרב עד כה לבטל את עמלות הבנקים מה שהיה מאפשר ללקוחות להתמקח על ריבית האשראי", הוא ציין כי
  שנת 2011 הוכרזה כשנת ההגנה על צרכני השירותים הפיננסיים ולפני שהיא מסתיימת ראוי לבטל לפחות את עמלות העו"ש על אותם חשבונות עו"ש של הלקוחות אשר נהנים מיתרות המכניסות כסף לבנקים".

    

  יו"ר הוועדה ביקש בסיכום מהמפקח על הבנקים לבדוק אם ניתן להגמיש את ריבית הפריים שבנק ישראל גובה על הכסף שהבנקים מקבלים ממנו (1.5 אחוז) כך שתהיה ביחס לתנודות בשער ריבית בנק ישראל כך שלא ייווצר מצב כמו היום שהיא מהווה מחצית מריבית השער. וכן ביקש לבדוק את האפשרות שתיווצר שקיפות כלפי הלקוחות בדבר שיעורי הריבית שהבנק גובה מלקוחות אחרים.

    

  ח"כ שאמה הכהן הודיע כי הדיון בסוגיית הריבית רק התחיל והוא יימשך לאחר שהמרכז למחקר ומידע של הכנסת יכין סקר השוואתי של מדיניות הריבית בבנקים השונים בעולם מול הבנקים הישראלים. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ כרמל שאמה-הכהן
  צילום: גיל יוחנן
  דוד זקן
  צילום: ששון טירם
  מומלצים