שתף קטע נבחר

דו"ח: יותר ממחצית החיילים יוצאי אתיופיה נכלאו

דו"ח חדש של אגף כוח אדם מצביע על הקשיים בקליטת יוצאי העדה במערכת הצבאית. לכ-52% מבני העדה קב"א הנמוכה מ-47, ו-53% מהחיילים יוצאי אתיופיה נכלאו

בצה"ל מודאגים מהשתלבותם של בני העדה בשורות הצבא: לפי דו"ח חדש שחובר באגף כוח אדם בצה"ל והגיע לידי ynet, למרות המוטיבציה הגבוהה להתגייס, לרוב המועמדים לשירות בצה"ל קב"א הנמוכה מ-47, נתון שפוגע בשיבוצם בתפקידים שונים בצבא.

 

עוד בערוץ החדשות:

דיווח: בריטניה מאיצה ההכנות לתקיפה באיראן

עוד משט לעזה בדרך מטורקיה: "יגיעו ביום שישי"  

הבטיח חתונה כדי לגנוב נשק מחייל - ונשלח לכלא

 

כיום משרתים בצבא כ-6,000 יוצאי אתיופיה. לפי הדו"ח החדש, כ-86 אחוזים בממוצע מבני העדה מתגייסים לצה"ל, לעומת 74.3 אחוזים בשאר האוכלוסייה. עם זאת, מהדו"ח עולה כי נתוני הקב"א (קבוצת האיכות), אשר משפיעים על המשך השירות והמיון לתפקידים שונים, נמוכים משמעותית בקרב חיילי יוצאי אתיופיה.

 

לפי הדו"ח, לכ-52 אחוזים מבני העדה קב"א הנמוכה מ-47, לעומת כ-23 אחוזים בקרב שאר האוכלוסייה. כמו כן, רק לאחוז וחצי מיוצאי העדה קב"א גבוהה מ-54, לעומת 25.8 אחוזים משאר האוכלוסייה. לגבי שירות בקבע, הדו"ח מראה כי ישנו פער של 50 אחוזים בין יוצאי אתיופיה לשאר האוכלוסייה.

 

מהדו"ח עולים נתונים מדאיגים נוספים – כ-53 אחוזים מכלל יוצאי אתיופיה המשרתים בצה"ל נכלאו בבתי כלא צבאיים, לעומת כ-25.5 אחוזים משאר החיילים. לפי הדו"ח, המצב חמור מאוד בקרב החיילות, בנות העדה. למרות שבשנים האחרונות חלה ירידה, ישנו פער של פי 3 בין אחוז החיילות יוצאות אתיופיה שנכלאו ובין אחוז שאר החיילות.

 

"כשל מערכות במערכת הצבאית"

הדו"ח חובר לבקשתו של ח"כ דני דנון, המשמש יו"ר ועדת העלייה והקליטה, שהביע זעם רב מממצאיו: "הבעיה שבצה"ל לא קיימת תוכנית כוללת לשילוב יוצאי העדה, מדובר באטימות של הצבא". לדבריו, "אין שום סיבה שנתוני האיכות של האתיופים יהיו נמוכים משל כלל האוכלוסייה. יש כאן בעיה בתהליך הקבלה לצה"ל".

 

ח"כ דנון, שמתכנן לקיים דיון מיוחד בנושא בוועדה, המשיך בביקורת על צה"ל: "הדו"ח מצביע על כשל מערכות במערכת הצבאית, אשר לא מצליחה לתת מענה למאפיינים הייחודיים של יוצאי אתיופיה".

 

מהמשרד לקליטת העלייה נמסר בתגובה: "נושא שילובם של יוצאי העדה האתיופית בצה"ל מורכב, אך ניתן למצוא את בני הקהילה משולבים בתפקידים מגוונים. צה"ל והמשרד לקליטת העלייה עושים מאמצים רבים להטבת תהליך קליטתם בצבא. המשרד עצמו באמצעות תוכנית החומש משקיע כמיליון שקל בשנה למען מטרה זו וכבר ניתן לראות את הפירות בשטח בתפקידים החדשים בהם משולבים יוצאי

העדה".

 

גורם באגף כוח אדם של צה"ל אמר ל-ynet כי "בניגוד לטענה של ח"כ דנון, צה"ל מפעיל שורה של תוכניות החל משלב ההכנה לצה"ל עבור קידום ומינוף חיילים, הכשרת מפקדים וכלה בטיפול בתחום הכליאה והנשירה, זאת במסגרת תוכנית חומש לטיפול בכל הפרמטרים המפריעים להשתלבות יוצאי אתיופיה".

 

לדברי הגורם, "המוטו שמוביל אותנו בטיפול באוכלוסייה הזו הוא 'לגעת בכל חיל' ואנחנו יורדים לרזולוציות נמוכות. מצד שני אנחנו מבינים שאנחנו בסוף חולייה בשרשרת, כל הזמן מסתכלים על הנתונים ובוחנים אותם על מנת לשפר. מבחינתנו העניין הוא השתלבות בשירות הצבאי ובחברה הישראלית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צעירים אתיופים. מוטיבציה גבוהה
צילום: נמרוד גליקמן
"כשל בצבא", ח"כ דני דנון
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים