שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  טכנוקלאסי: יאיר ניצני מ"תיסלם" ועד iTunes

  מגיש "הינשופים" ושופט "כוכב נולד" מספר על תעשיית המוזיקה המשתנה ("לא תהיה עוד נינט"), מגלה למה "תיסלם" לא תוציא אלבום ומשחרר התבטאות ראשונה בפרשת מרגול

  לקבוע ראיון עם יאיר ניצני זו משימה כמעט בלתי אפשרית. סדר היום שלו עמוס בפגישות, צילומים וכתיבה. על פניו, נשמע הגיוני, ניצני נמצא בכל מקום: בטלוויזיה, במוזיקה, בפרסומות.

   

   

  אבל כשחושבים על זה לעומק, למרות שהוא נמצא בתעשיית הבידור הישראלית כבר יותר משלושה עשורים, לא ממש ברור במה הוא עוסק. "המון אנשים שואלים אותי מה אני עושה, וזה אומר שהשגתי את המטרה - לשמור על עצמי סקרן, רעב, משועשע ועסוק", הוא מספר.

   

  אז מה באמת אתה עושה?

   

  "יש לי חברה שעוסקת במוזיקה לפרסומות וסרטים. החברה מתנהלת מול משרדי פרסום. אנחנו ממליצים על בחירת שיר לפרסומת, מחזיקים בזכויות השיר, מנהלים את המשא ומתן על השימוש בו ולפעמים גם מפיקים את הג'ינגל עצמו.

   

  צפו: יאיר ניצני מראיין את יוני בלוך ב"הינשופים" (א', 22:30, ערוץ 8)

   

  יש לי גם את מכללת 'באז מדיה' (יחד עם אלון גל) ללימודי האנטרטיינמנט. זה בית ספר שמלמד את ההפקה שמאחורי הקלעים -  ניהול, זכויות, שיווק. הביזנס אוף-שואו ביזנס. אני מרצה גם בכנסים ובמכללות, כותב, מופיע עם תיסלם...".

   

  ומתי ברשימה הזו תגיע לטלוויזיה?

   

  "נכון, אני חוזר להגיש את 'הינשופים' בערוץ 8, יש את 'כוכב נולד' ומדי פעם אני מגיח ל'מצב האומה'".

   

  שתי התוכניות המרכזיות שאתה לוקח בהן חלק, מאוד מנוגדות זו לזו. נישה מול פריים-טיים, איכות מול פופוליזם.

   

  "אני לא רואה את זה ככה, ואני גם לא יודע מי מהן הגבוהה ומי מהן הנמוכה. 'הינשופים' היא תוכנית נישה קטנה לקהל יעד מפולח וצר. 'כוכב נולד' מדברת לקהל רחב יותר, עתירת רייטינג ומעסיקה יותר אנשים. זה הכיף שלי. היכולת לעשות את שניהם. כיף להיות באחת התוכניות הנצפות, שמתכתבת עם הפעילות המוזיקלית שלי, ומצד שני בתוכנית שמדברת על עולם הטכנולוגיה, תרבות ודיגיטל".

   

  "מתכתב עם מרגול"

  "הינשופים", שחוזרת לעונה שנייה (א', 22:30, ערוץ 8 ב-HOT), נחשבת להצלחה במונחים של ערוץ נישה. ניצני, אחד מחמשת המנחים, עוסק כאמור ביום שבהגשתו בעולם הדיגיטלי.

   

  יאיר ניצני. "אלבום חדש לתיסלם זה כאב ראש" (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
  יאיר ניצני. "אלבום חדש לתיסלם זה כאב ראש"(צילום: עופר עמרם)

   

  "אנחנו משתדלים לשלב ניסיון, להיות מעודכנים מצד אחד ולא לקחת את עצמנו ברצינות יותר מדי מצד שני. קל ליפול למלכודת הטכנולוגיה והאינטרנט ועתיד הנוער, לאן הולכת הטכנולוגיה. אנחנו משתדלים לברוח למשהו קל יותר. שמבין על מה הוא מדבר - אבל גם לא עושה מזה עניין", הוא מסביר.

   

  אחרי עונה סוערת ב"כוכב נולד", אתה מאמין ביכולת שלה לייצר פה זמרים משמעותיים?

   

  "אני מנסה לחשוב אילו כוכבים גדולים פרצו כאן בשנים האחרונות, ולא ממש קל לי להיזכר. זה לאו דווקא קשור ל'כוכב'. החבר'ה האלה יוצאים מהתוכנית עם הכרה, וצריך לזכור - זו רק תוכנית טלוויזיה, לא משרד החינוך".

   

  אני אשאל את זה שוב. יש סיכוי לעוד נינט או סקעת?

   

  "עברו עשר שנים מאז ימי נינט, שירי וסקעת. מה שהיה לפני עשר שנים כנראה כבר לא יהיה. בכלל, כל המודלים שהיכרנו הם כבר לא אותו הדבר ולא רק בארץ. יש פה נסיבות טכנולוגיות ומסחריות, וכל העניין הזה של מגה-כוכבים קצת השתנה".

   

  יכול להיות שהפורמט מת? במיוחד לאור העובדה שקמו יורשות כמו "אקס פקטור" ו-"The Voice"? 

   

  "אני לא חושב. זו תוכנית יותר מדי חשובה בשביל שהיא תישחק. גם ל'אמריקן איידול' היו תקופות פחות טובות. סיימון קאוול עזב, הקים תוכנית מתחרה ו'אמריקן איידול' עדיין על המסך. זה בסדר שנכנסים שחקנים חדשים כי אין מודל אחד. אם 'כוכב' תדע להתחדש, יש לה עוד מה להציע".

   

  ניצני, מסיקה, הדר, מרגול וצדי. "מתכתב עם מרגול" (צילום: פיני סילוק) (צילום: פיני סילוק)
  ניצני, מסיקה, הדר, מרגול וצדי. "מתכתב עם מרגול"(צילום: פיני סילוק)

   

  אתה חוזר לשולחן השופטים בעונה הבאה?

   

  "אני לא יכול לענות לך על זה".

   

  לא שמענו עד עכשיו את עמדתך בפרשת מרגול.

   

  "אין לי הרבה מה לומר. אנחנו מכירים משולחן השופטים. בדיוק כמוך שמעתי, קראתי וראיתי. או שזה באמת בלון גדול ואין מאחוריו כלום, או שיש משהו - ואז יעשו מה שצריך לעשות. אני לא מתעסק בזה ולא מבין בזה".

   

  חלאס עם הדיפלומטיה.

   

  "תראה, היתה תחושה לא נעימה. גם כחבר בפאנל וגם בכלל. גם איך שכל העניין הסתבך ושהיא ישבה במעצר. אני לא יודע מה עומד מאחורי זה. יכול להיות שהיא מסרה ד"ש בשידור, אבל זה רק ד"ש, אין לי מושג אם עומד משהו מאחורי זה. הכל תלוי באיך מציגים את הדברים. עזוב, אין טעם להיכנס לזה, זה לא שהדעה שלי חשובה במיוחד".

   

  דיברת איתה מאז?

   

  "התכתבנו, דרשתי בשלומה. לא יותר מזה".

   

  מוזיקה נשארת

  ניצני (53), נשוי ואב לשלוש בנות, התפרסם כקלידן "תיסלם" והפך לאחד מגדולי כותבי הקלאסיקות הישראליות. "שירו של שפשף", "רדיו חזק" ו"לראות אותה היום" הם בין השירים הרשומים על שמו.

   

   

  לאחר התפרקות הלהקה הפך למנכ"ל חברת התקליטים "הד ארצי" והיה אחראי להחתמת "החברים של נטאשה", "איפה הילד" ורבים אחרים. בעשור האחרון הספיק להגיח לטלוויזיה עם "אחורי החדשות" שנחשבה להצלחה בערוץ 10, להיכשל עם "גלגל החדשות" בערוץ 2 ולהגיש תוכניות שונות ברדיו.

   

  בוא נחזור לימיך ב"הד ארצי". גם חברות התקליטים מאוד השתנה. יש להן עתיד לדעתך?

   

  "המודל שהיכרנו של חברת תקליטים גדולה - השתנה. הדיסקים נעלמו והדיגיטל פורח. מצד שני עוד אין פה אפילו חנות דיגיטלית משמעותית אחת. מנסים בארץ, אבל זה לא ממש ממריא. אין iTunes בארץ, שזה דבר שיש אפילו בקפריסין. כמו שכבר אמרתי, מה שהיה לפני עשר שנים - כנראה כבר לא יהיה".

   

  אפרופו מוזיקה, מה עם "תיסלם"? התפרקתם או שסתם עבדתם עלינו?

   

  "התפרקנו ב-1983. אחר כך עשינו הופעת איחוד, ומאז אנחנו ממשיכים להופיע יחד. כל הזמן במינונים שונים. בשנים האחרונות אנחנו עושים הופעות מדויקות יותר. בקיץ האחרון עשינו חמש הופעות".

   

  ומה עם אלבום חדש?

   

  "זו מחויבות מורכבת וזה מסובך לנו. כל אחד מאיתנו עסוק בקריירה האישית שלו ובעניינים שלו. כל פעם שזה עולה, זה נראה לנו לא רלוונטי באותו רגע. יכול להיות שזה יקרה, אנחנו לא שוללים, אבל זה יהיה כאב ראש. והאמת, הקהל שבא להופעות שלנו מאוד נהנה לשמוע את השירים הישנים שלנו. זה נוסטלגי עבורו".

   

  יאיר ניצני. נע בין העבר לעתיד (צילום: אסנת רום) (צילום: אסנת רום)
  יאיר ניצני. נע בין העבר לעתיד(צילום: אסנת רום)

   

  וברמה האישית שלך, יש סיכוי לקריירת סולו, כמו בימי "האשם תמיד"?

   

  "אני משתדל להשתטות כל הזמן. אני עושה את זה בטלוויזיה ובהופעות של 'תיסלם. זה גורם לי להרגיש טוב. יחד עם זאת אני לא מוצא שהשירים מהסוג הזה מתאימים לי כרגע. זה התאים לי אז, באותו רגע.

  אני יודע שזה מעורר געגועים לילדות אצל הרבה מאוד אנשים. לאחרונה עשיתי גרסה אקוסטית של 'האשם תמיד', שאגב היה שיר הראפ הראשון בעברית, בתוכנית של בני בשן בגלי צה"ל, אבל זהו בינתיים".

   

  אז מה אתה כן בתוכניות?

   

  "מופע יחיד. כבר כתבתי ואני כבר עובד עליו, אבל אני לא מספיק להעלות אותו, למרות שאני מאוד רוצה. זה גם יקרה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יאיר ניצני. גם מופע יחיד בדרך
  צילום: יוסי צבקר
  לאתר ההטבות
  מומלצים