שתף קטע נבחר

אושר: הקלות לעברייני אסבסט

למרות סכנת החיים שטמונה בחומר, אישרה ועדת הפנים והגנת הסביבה תקנות לחוק, שמאפשרות להפחית בעד 50% את הקנסות שמוטלים על מי שעובר על האיסורים הברורים שנחקקו בנושא

תקנות למניעת מפגעי אסבסט ואבק מזיק, המאפשרות להפחית את הקנס המושת על יחידים ועסקים קטנים, אושרו היום (ב') בוועדת הפנים והגנת הסביבה. התקנות צפויות להכנס לתוקף לאחר שהשר להגנת הסביבה לגעד ארדן יחתום עליהן. 

 

 

התקנות אושרו בהמשך לאישור חוק האסבסט בכנסת במרס האחרון. החוק אוסר לייצר, לייבא לסחור ולבצע כל שימוש חדש באסבסט או בפסולת אסבסט בישראל. כמו כן, הוא מחייב להוציא הדרגתית את השימוש באסבסט פריך ממבני ציבור, ממתקני תעשייה וכן מציוד וכלי רכב בצה"ל, לכל היותר עד אוגוסט 2021.

 

טווח הקנסות לחוק האסבסט נע בין 50 אלף שקל ליחיד ועד 800 אלף שקל לתאגיד בהפרה החמורה ביותר. התקנות מאפשרות למנהל תחום האסבסט במשרד להגנת הסביבה, להפחית את העיצומים כספיים ולפרוס אותם לתשלומים לעבריינים שלא מילאו אחר הוראות החוק. 

 

התקנות תחשבות בעיקר ביחידים ועסקים קטנים שלא עברו עבירות לחוק בשנים הסמוכות להפרת החוק, או שהראו נכונות להפסיק את ההפרה מיוזמתם או שהפרו את החוק בשל נסיבות אישיות. הן גם מאפשרות להפחית את העיצום הכספי אם קיימות אצל המפר נסיבות אישיות קשות שמצדיקות שלא למצות את הדין עימו.

 

כך למשל, אם המפר לא הפר את החוק בחמש השנים שקדמו להפרה, מנהל תחום האסבסט במשרד להגנת רשאי להפחית את העיצום הכספי ב-20%. אם קיימות למפר גם נסיבות אישיות קשות, מנהל תחום האסבסט רשאי להפחית 15% נוספים מסכום העיצום. המנהל יכול להפחית הפחתות נוספות על פי התקנות עד לשיעור מצטבר של 50% הפחתה. מסלול הפחתה נוסף מתייחס להתחשבות במחזור העסקאות של מפר החוק.


במהלך הדיון העיר ח"כ אמנון כהן, כי הסמכות להפחתת העיצומים ניתן בידי אדם אחד (מנהל תחום האסבסט) והיה ראוי לשקול ביקורת של סמכות נוספת במשרד להגנת הסביבה. עם אישור התקנות ביקש ח"כ אמנון כהן, כי ראש אגף אבק מזיק במשרד להגנת הסביבה, תמסור דו"ח לוועדה לאחר 6 חודשים מהפעלת התקנות ולאחר מכן יוגש דו"ח אחת לשנה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסבסט ברחובות
צילום: אדם טבע ודין
מומלצים