שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מקיין: תקרית ה'שקרן' שיקפה יחס ארה"ב לנתניהו
  סרקוזי ואובמה לא עסקו רק ברכילות על ראש הממשלה, אלא גם הביעו התנגדות למהלכי הפלסטינים באו"ם. במקביל, זוכה האירוע לביקורת אמריקנית פנימית: "הצרפתים תמיד התייחסו כך לישראל, אך ארה"ב היתה צריכה להיות חכמה יותר"

  נתניהו לפי סרקוזי הוא אולי "שקרן", אבל יש לו גם נחמא פורתא: פרטים נוספים שפורסמו היום (ג') מתוך שיחתם הפרטית של נשיאי צרפת וארצות הברית בוועידת ה-G-20 בקאן בשבוע שעבר מעלים כי שני המנהיגים עסקו גם בנושא הפלסטיני ולא רק באישיותו של ראש ממשלת ישראל. השורה התחתונה מבחינת נתניהו, על פי הציטוטים: הישג מדיני וכישלון ביחסי אנוש.

   

  כשאובמה וסרקוזי מדברים ביחידות על נתניהו

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  במקביל, ביקר ג'ון מקיין, הסנטור הרפובליקני שהתמודד מול אובמה על נשיאות ארצות הברית, את המשתתפים בתקרית, ואמר כי הציטוטים משקפים במדויק את היחס והגישה להם זכה נתניהו מהממשל האמריקני הנוכחי, כמו גם את עמדת הצרפתים לאורך ההיסטוריה.

   

  חדשות נוספות מהעולם :

   

  עוד בערוץ החדשות :

   

  על פי השיחה שנקלטה במיקרופונים של כלי התקשורת במקום, הביע אובמה בפני סרקוזי דאגה מהשלכות הסנקציות הכלכליות שתיאלץ ארצו להטיל על הרשות הפלסטינית לאחר שזו פעלה באופן חד-צדדי לקבל מעמד של מדינה חברה בארגוני האו"ם. "עליך להעביר להם את המסר, לפיו עליהם להפסיק בכך מיד", אמר.

   

  כותרות בכל העולם. תקרית ה"שקרן" ()
  כותרות בכל העולם. תקרית ה"שקרן"

   

  סרקוזי, על פי הפרסומים, אישר כי לא יסכים לפעולות חד-צדדיות כל עוד הנושא מונח לדיון במועצת הביטחון, עמדה שזכתה להבעת אמון מאובמה בשיחתם.

   

  "לפטר את כל העוזרים"

  "במקרה, אני מעריץ גדול של נתניהו", סיפר מקיין לרשת החדשות "FOX". "אני מכיר אותו שנים, וישראל נמצאת כיום תחת לחץ וסכנה גדולים יותר מאשר לפני מלחמת ששת הימים. הערה כזאת לא רק שאינה מסייעת כלל, אלא גם מעידה על פעולות שונות שביצע הבית הלבן במהלך כהונתו".

   

  על פי מקיין, "הצרפתים תמיד התנהגו כך כלפי ישראל, אך ארצות הברית היתה צריכה להיות חכמה יותר. אף אחד, גם לא התומך הגדול ביותר של אובמה, לא יכול להגדיר את המצב המדיני בין הרשות לישראל אלא ככישלון טוטאלי של הממשל", אמר מקיין, שהדגיש כי פעולתו הראשונה כנשיא אחרי תקרית מעין זו היתה לפטר את כל העוזרים שאיפשרו את התקלה.

   

  מאז שדברי המנהיגים פורסמו לראשונה באתר צרפתי שולי יחסית, תפס הנושא תאוצה ולעת עתה, הוא זוכה לכותרות ברוב כלי התקשורת המרכזיים בעולם. הידיעה שילבה באופן נדיר חשיפה לדיאלוג "אמיתי" ונטול פילטרים ויכולת לאמת את

  העובדות בשטח - בעקבות נוכחותם במקום של כתבים רבים שאישרו את עצם הפרסום - וזוכה כעת בעיקר לטיפול פרשנים ובעלי טורים.

   

  בין היתר, עוסקים רבים מהם במשבר הבין-אישי שעלול להיווצר בדיאלוג בין המדינות, בעיקר בין ארצות הברית לישראל. הקיפאון המדיני, כמו גם מאבק הפלסטינים לעצמאות, יושפע אף הוא מהפרסום, טוענים הפרשנים.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אובמה וסרקוזי. כשהמיקרופונים "כבו"
  צילום: MCT
  דיווחים בכלי התקשורת בעולם על האירוע
  מקיין. "להיות חכמים יותר"
  צילום: AP
  מומלצים