שתף קטע נבחר

משתינים בחצר: הושבתו הלימודים ביישוב בדואי

ביישוב הלא-מוכר ואדי אלנעם התלוננו על מחסור באסלות, חלונות שבורים, חוטי חשמל חשופים, דליפת מים מהגג ושאריות צואה. בהיעדר טיפול, ההורים השביתו את הלימודים

ועדי ההורים ביישוב הלא-מוכר ואדי אלנעם, הצמוד לרמת חובב, השביתו היום (א') את שני בתי הספר ו-14 הגנים ביישוב, שבהם לומדים יותר מ-2,000 תלמידים. זאת, בעקבות ליקויי הבטיחות והתברואה החמורים. ועדי ההורים מתלוננים על כך שתלמידים נאלצים לעשות את צורכיהם בחצר בית הספר בהיעדר די אסלות ובהיותן של אלה שכן קיימות לא-נקיות, וכי חלק מהנערות אף נמנעות מהגעה לבית הספר עקב כך.

 

עוד בערוץ החדשות

ארגוני שמאל: הגבלת תרומות - כתם שחור למדינה

רוב נהגי הרכבת הקלה חתמו על מכתבי התפטרות

בלש לשעבר השתלט על שודד בדואר בב"ש. צפו

 

ועדי ההורים שלחו מכתב למנכ"לית משרד החינוך אחרי שבחודשים האחרונים פנו כמה פעמים למשרד החינוך במחוז דרום ולמועצת אבו בסמה, והתריעו על הליקויים בבתי הספר ובגני הילדים. לטענתם, עד כה לא ננקטו צעדים של ממש לשיפור התנאים. "המצב הפך בלתי נסבל, וקיימת סכנה תברואתית ובטיחותית ממשית בדרגה גבוהה", התריעו ההורים.

 

כך נראה שולחן באחת הכיתות בבתי הספר (צילום: עליאן אלעוברה) (צילום: עליאן אלעוברה)
כך נראה שולחן באחת הכיתות בבתי הספר(צילום: עליאן אלעוברה)

 

בסיור של נציגי פורום החינוך הערבי בנגב לפני כשבועיים נצפו ליקויי בטיחות חמורים. בין השאר נמצאו חלון שבור באחת הכיתות וחוטי חשמל חשופים, ללא בידוד. עוד דווח כי בחורף מגג אחד המבנים דולפים מים, והם עלולים לחדור למערכת החשמל. כן דווח על חדר שירותים עם כמה אסלות שהוזנח והפך למחסן, וכי בחדר נוסף היו האסלות מטונפות. על רצפת החדר היו שאריות צואה.

 

וזה האוטובוס שאיתו מגיעים לבית הספר (צילום: עליאן אלעוברה) (צילום: עליאן אלעוברה)
וזה האוטובוס שאיתו מגיעים לבית הספר(צילום: עליאן אלעוברה)

 

באחד הגנים הסמוכים לבתי הספר דווח על עכברים משוטטים, ובכניסה לגן נצפתה שלולית קבועה, שמימיה מגיעים מהברזייה הסמוכה.

 

מי אחראי?

לבאד אבו עפאש, יו"ר ועד ההורים היישובי ואדי אלנעם, אמר כי "מצבם של בתי הספר והגנים שנסקרו חמור בממדי הבטיחות, התחזוקה והתברואה. הם משדרים עליבות והזנחה. ציודם דל. לא נשלים עם התנערות המשרד מאחריותו הכוללת לשירותי החינוך".

 

"חוסר אחריות מינימלית כלפי התלמידים". שולחן בביה"ס (צילום: עליאן אלעוברה) (צילום: עליאן אלעוברה)
"חוסר אחריות מינימלית כלפי התלמידים". שולחן בביה"ס(צילום: עליאן אלעוברה)

 

נציג פורום החינוך הערבי בנגב סיפר כי "במהלך הסיור המדוקדק נחשף מצב מחפיר, המעיד על חוסר אחריות מינימלית כלפי התלמידים, המורים ובתי הספר. זה מצב שאי אפשר להשלים איתו. כך לא ניתן לשפר הישגים וודאי לא לקלוט תוכניות חדשות כ'אופק חדש' ויום לימודים ארוך".

 

ממחוז דרום במשרד החינוך נמסר בתגובה: "נציגי משרד החינוך והרשות המקומית ייפגשו היום עם נציגי ההורים במטרה להגיע עמם להבנות שימנעו את השבתת הלימודים הפוגעת בשגרת התלמידים. לגופו של עניין, נושא תחזוקת מוסדות החינוך, על פי החוק, הינו באחריות הרשות המקומית, שלטענתה ערכה שיפוצים נרחבים בבתי הספר במהלך חופשת הקיץ. בשל הקשיים הקיימים בבתי הספר הללו, משרד החינוך והרשות המקומית מקדמים בשיתוף משרד הפנים ומינהלת הבדואים, הקמת בתי ספר חלופיים".

 

ממועצת אבו בסמה נמסר: "המועצה מספקת שירותים בעבור משרד החינוך. מדובר ביישובים שאינם בתחומי המועצה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסלה באחד מבתי הספר
צילום: עליאן אלעוברה
מומלצים