שתף קטע נבחר

המל"ט הענק הופך מבצעי: "חיסול בלי איום ישיר"

עם מוטת כנפיים של 26 מטרים ומשקל 5 טונות, "המל"ט המתקדם בעולם" ייכנס בקרוב רשמית לפעילות בחיל האוויר. אפילו לאיראן ולסודן הוא יכול להגיע

שמונה שנים לאחר שהחל פיתוחו, כלי הטייס הבלתי מאויש הגדול בחיל האוויר צפוי להיכנס בקרוב לפעילות מבצעית: מל"ט "איתן" הענק, פיתוח התעשייה האווירית, שנמסר לפני כשנה וחצי להכנות ובדיקות אחרונות בטייסת החדשה, יהיה מבצעי בתוך מספר חודשים. כך נודע ל-ynet. בעבר פורסם כי הוא נועד לתת מענה גם לזירות "מעגל שלישי" - ובהן איראן וסודן.

 

בחיל האוויר צפויים לאשר סופית את תחילת "שירותו" של הכטב"ם (כלי טיס בלתי מאויש) גדול הממדים, לאחר שהדרג המקצועי בטייסת העביר את המלצותיו לכך שהכלי הגדול מוכן לפעולה. הטייסת הצעירה, בפיקודו של סגן אלוף, פועלת בבסיס תל נוף וקלטה עד כה מספר "איתנים", שאמורים להתחיל לפעול בקרוב בגזרות הלחימה השונות, בהן עזה ולבנון.

 

יוכל לטוס עד 20 שעות ברציפות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
יוכל לטוס עד 20 שעות ברציפות(צילום: רויטרס)

 

כמו כטב"מים אחרים, גם "איתן" יוכל לטוס מבלי שיזוהה מהקרקע, למרות ממדיו החריגים: מוטת כנפיים של 26 מטרים ואורך של 14 מטרים - יותר מפי שניים מ"שובל", שנחשב לגדול ביותר בחיל האוויר כיום. הוא יוכל לטוס עד 20 שעות ברציפות במהירות של 143 קשר (כ-260 קמ"ש), לגובה מקסימלי של 41 אלף רגל. משקלו 5 טונות.

 

לקחי עופרת יצוקה 

ה"איתן" שנשלט על-ידי הלוחמים שבקרון, הוא בעל יכולות חוזי משופרות ומעולות לאין ערוך מהכטב"מים הקיימים. הוא אמור לקחת חלק במשימות מודיעין מורכבות ומסובכות בתנאים קשים, ויוכל לשאת מטענים שונים ומגוונים. עם קבלתו בחיל האוויר כינה אותו אלוף נחושתן "המל"ט הכבד", ובעבר התייחסו אליו בחיל כ"מל"ט המתקדם ביותר בעולם".

 

מגיע ל-260 קמ"ש (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
מגיע ל-260 קמ"ש(צילום: אבי מועלם)

 

כמו כטב"מים אחרים, גם איתן יצטרך לתת חוזי - תמונת מצב מקיפה - בזירות לחימה רגישות, שבהן גם יש להפריד בין מחבלים לאזרחים בלתי מעורבים. שלוש שנים כמעט מאז מבצע עופרת יצוקה ודו"ח גולדסטון שבא בעקבותיו, בחיל האוויר הדגישו במהלך הקורס את חשיבות הכטב"מים לכוחות הקרקע.

 

"ניתחנו אירועים מעופרת יצוקה, כאשר לוחם הכטב"ם נמצא במקום בעייתי לעומת הלוחמים האחרים שמסתערים בשטח", הסביר ל-ynet מפקד בית הספר למפעילי כטב"מים, סגן אלוף עידו.

 "לראשונה בהיסטוריה הצבאית יש לוחם ששותף בחיסול מטרות צבאיות כשמצד שני אין שום איום ישיר על חייו. זה דורש עולם ערכים מאוד מגובש, ולכן העברנו סדנת מוסר במהלך הקורס".

 

סגן דודי, מדריך בקורס, הוסיף כי "למפעילי הכטב"ם יש יכולת להחליט החלטות של חיי אדם הרחק משדה הקרב, ופה לימדנו אותם איך לקבל החלטות נכונות במהירות. מצד אחד הם דבקים בערכי צה"ל הכוללים חתירה למגע ודבקות במשימה, ומצד שני אלמנט המוסר מודגש היטב".

 

המל"ט פותח באחריותה של מינהלת המל"טים במינהל לפיתוח אמצעי לחימה (מפא"ת) במשרד הביטחון. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קבלו את "איתן"
צילום: באדיבות אתר חיל האוויר
מומלצים