שתף קטע נבחר

גרמניה סוערת סביב הניאו-נאצים שרצחו טורקים

חשיפת התא הימני-קיצוני שרצח במשך יותר מעשור תשעה מהגרים ושוטרת והיה אחראי גם לפיצוץ מטען ברובע טורקי בקלן, זעזעה את המדינה. "בושה שזה קורה אצלנו", גינתה הקנצלרית מרקל, וטורקים הפגינו בברלין: "איך לא עצרו אותם עד עכשיו?"

התביעה בגרמניה הורתה הבוקר (יום ב') על מעצרה הרשמי של אשה החשודה בהקמת ארגון הטרור הימני-קיצוני שלדברי הרשויות רצח מאז תחילת שנות ה-2000 תשעה זרים, רובם המוחלט טורקים, ושוטרת. הפרשה הנאו-נאצית הגדולה ביותר של השנים האחרונות מסעירה את גרמניה בימים האחרונים, והעלתה שאלות נוקבות על יכולתה של הממשלה להגן על מהגרים במדינה.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול:

 

האשה, שנמסר רק כי שמה הוא בֶאַטֶה ז., הסגירה את עצמה למשטרה ביום שלישי שעבר. מאז היא סירבה לדבר. החשודה, בת 36, הציתה לפי החשד בית שבו השתכנו שני חברים בתא הטרור שלה. שניהם היו מתים כשהציתה אותו, כנראה אחרי שהתאבדו.

 

שוטרם מלווים את החשודה המרכזית, באטה ז. (צילו: AFP) (צילו: AFP)
שוטרם מלווים את החשודה המרכזית, באטה ז.(צילו: AFP)

 

לפי החשד, ארגון הטרור שבו הייתה חברה באטה ז. היה אחראי לרצח תשעה בני אדם בשנים 2000-2006. היא וחבריה

הותירו אחריהם סרטון שבו התגאו במעשיהם, ושבו כינו את ארגונם "נאציונל-סוציאליסטים מחתרתיים". לפי ההערכות, התא הזה עומד בין השאר מאחורי רצח שוטרת ב-2007 ופיצוץ מטען חבלה באזור ב-2004 באזור בעיר קלן שבו גרים טורקים.

 

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמרה כי הרוצחים הם בושה לגרמניה. "עלינו להניח שזו קיצוניות ימנית בצורתה הגרועה ביותר, וזו בושה עבורנו שדבר כזה קורה במדינה שלנו", אמרה מרקל לטלוויזיה הגרמנית.

 

שמונה טורקים ויווני. קורבנות תא הטרור (צילום: AFP, HO POLICE) (צילום: AFP, HO POLICE)
שמונה טורקים ויווני. קורבנות תא הטרור(צילום: AFP, HO POLICE)

 

החשיפה גרמה הלם וזעם ברחבי גרמניה. היא התאפשרה אחרי שהמשטרה מצאה את גופותיהם של שני גברים, אווה מונדלוס ו-אווה בוהנהארדט, ששניהם קשורים לגורמי ימין קיצוני, בקרוון בשבוע שעבר. המשטרה מעריכה כי הם התאבדו אחרי שוד בנק שלא עלה יפה מבחינתם. מעט אחרי גילוי הגופות ערכו החוקרים סריקה בבית שרוף בצוויקאו, שבו השתכנו שני הגברים. שם הם מצאו אקדחים ששימשו לרצח השוטרת ב-2007 ולרצח תשעה מוכרים, שמונה מהם ממוצא טורקי ואחד ממוצא יווני.

 

טורקים הפגינו בברלין: "איך איש לא עצר אותם?"

כל הנרצחים הפעילו בתי עסק קטנים או עמדות לממכר מזון מהיר בערים ברחבי גרמניה. לכן גם הפכו מעשי הרצח האלה למוכרים כ"רציחות דונֶר" (דונֶר הוא מאכל בשר טורקי הדומה לשווארמה, והוא נפוץ מאוד במזללות גרמניה). המשטרה מצאה גם סרטון בן 15 דקות שהוקלט על תקליטורים ל-DVD ואמור היה להישלח לארגוני תרבות אסלאמיים ולכלי תקשורת.

 

ניידת משטרה ליד הבית שהציתה החשודה שנעצרה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ניידת משטרה ליד הבית שהציתה החשודה שנעצרה(צילום: AFP)

 

המגזין הגרמני "דר שפיגל" פרסם תמונות מתוך הסרט שהותירו אחריהם חברי תא הטרור, ובהן נראים גופותיהם של קורבנות מעשי הרצח. מופיע בו גם מונטז' שבו נראית דמותו המצוירת של "הפנתר הוורוד" מצביעה על זירות הרצח. "סיור בגרמניה - תשעה טורקים נורו", נכתב על כרזה באחת הזירות.

 

שר הפנים של גרמניה, האנס פטר פרידריך, אמר כי כעת ייבחנו מחדש כל הפשעים שלא פוענחו ושיש חשד שהם קשורים

לפעילי ימין קיצוני מאז 1998, כדי לבדוק אם לתא הטרור היה קשר למעשים. "נראה שאנחנו מתמודדים עם צורה חדשה של טרור ימני-קיצוני", אמר פרידריך.

 

בעקבות חשיפת הפרשה התאספו אתמול בשער ברנדנבורג בברלין מפגינים, רבים מהם בעלי שורשים טורקיים, כדי למחות על מעשי הנאו-נאצים. פוליטיקאים מהאופוזיציה הביעו זעם על כך שתא הטרור פעל מבלי להיתפס במשך זמן רב כל כך.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבית השרוף שהותירה אחריה באטה ז., החשודה המרכזית
צילום: AFP
מומלצים