שתף קטע נבחר

ניצחון לתושבי ערד: תידחה הקמת מכרה פוספטים

חברת כיל ומשרד ראש הממשלה לחצו לקדם אישור להקמת מכרה סמוך לעיר הדרומית, אך במשרד הבריאות אימצו המלצה של מומחים שהזהירו כי בריאות התושבים תהיה בסכנה ההמלצה: לא להפעיל בשלב זה את המכרה

במשרד ראש הממשלה ניסו לקדם אישור להקמת מכרה פוספטים חדש, שיש חשש כי יפגע בבריאות תשובי ערד, אבל במשרד הבריאות מסרבים לתמוך בהפעלתו עד שיבוצע ניטור מקיף שיבחן את השפעותיו. הפוספטים עשירים באופן טבעי בחומרים רדיואקטיביים וניתן להפיק מהם במידת הצורך גם אורניום.

 

 

בשנים האחרונות מתחולל מאבק חריף בין תושבי ערד וארגוני הסביבה לבין חברת רותם אמפרט, שרוצה לקבל אישור להפעיל מכרה פוספטים חדש באתר שנקרא שדה בריר, הסמוך לעיר.

 

התושבים מסתמכים, בין השאר, על חוות דעת של מומחים ממשרד הבריאות, שממנה עולה כי פעילות המכרה עלולה לגרום לגידול בתחלואה ובתמותה בעיר. רותם אמפרט, בבעלות כימיקלים לישראל שבשליטת משפחת עופר, מציגה חוות דעת הפוכה, לפיה להפעלת המכרה לא תהיה כל השפעה על בריאות תושבי העיר.

 

אחרי שבמשרד הבריאות החליטו לאמץ את עמדת אנשיהם, שגובשה במסגרת עבודה פרטית שביצעו עבור התושבים, נכנסו לתמונה אנשי משרד ראש הממשלה שניסו לקדם את האישור להקמת המכרה. בעקבות זאת המדינה הזמינה חוות דעת נוספת, מפרופ' שמואל שפירא, בכיר בבית החולים הדסה וחבר בצוות לבטיחות גרעינית בוועדה לאנרגיה אטומית.

 

כימיקלים לישראל: "אין סכנה בריאותית"

כפי שנחשף ב"ידיעות אחרונות" בחודש מרס האחרון, קבע שפירא כי לא צפויה סכנה בריאותית לתושבים מהמכרה, ומשרד הבריאות נדרש לגבש מחדש את עמדתו לקראת הדיונים בוועדות התכנון.

 

ל"ממון" נודע כי לאחרונה החליטו במשרד הבריאות שלאור חוות הדעת השונות הם אינם יכולים לגבש עמדה חד-משמעית. במשרד דחו את הצעת כימיקלים לישראל להפעיל את המכרה בשדה בריר כפיילוט ולנטר את השפעותיו, והם ממליצים לעשות זאת במכרה פעיל אחר - ככל הנראה באזור אורון.

 

זאת כדי שניתן יהיה לבדוק בין השאר מה הם הקפי זיהום האוויר מהמכרה במרחקים שונים, האם נפלטים לאוויר חומרים רדיואקטיביים ומה מידת הרעש שנובעת מהפעילות. בינתיים התושבים יוכלו לנשום לרווחה, מאחר שעד ניסוי השטח הזה, שצפוי לארוך זמן ממושך, המשרד ימליץ לוועדות התכנון לא לאפשר את הפעלת המכרה בשדה בריר.

 

בכימיקלים לישראל לא מאושרים מההחלטה ולא מסתירים זאת. "חברת רותם אמפרט נגב מביעה אכזבה נוכח העובדה שמשרד הבריאות חוזר בו מהודעתו שיפעל על פי חוות הדעת של פרופ' שפירא ומערים מכשול נוסף בהליך שנמשך כבר שנים רבות. החברה משוכנעת כי אין סכנה בריאותית בכרייה בשדה בריר, אך אם יתברר בבדיקה בלתי תלויה כי יש סכנה שכזו - היא לא תכרה במקום‭,"‬ נאמר בחברה בתגובה.

 

במשרד הבריאות אישרו את הפרטים.

 

הכתבה פורסמה במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר שדה בריר. ברקע: בתי העיר ערד
צילום: הרצל יוסף
מומלצים