שתף קטע נבחר

כשבן לאדן בכה: א-זוואהרי סיפר על קודמו 'הרגיש'

בקלטת וידאו הציג מנהיג אל-קאעידה את הצד "ההומאני" בחיי מייסד הארגון: איך זכר שמות מחבלי 11 בספטמבר, כיצד הנפיק להם תעודות פטירה במערות טורה בורה, מתי דמע וחיבק ולמה הזמין מורה שיאיים על ילדיו במקל. כזה איש עדין, טען, לא ראיתם

כך זוכר מנהיג אל-קאעידה את קודמו בתפקיד, אוסמה בן-לאדן: אדם רגיש, שבכה כשחבריו איבדו בני משפחה, נשאר קרוב לילדיו למרות החיים הקשים כלוחם ג'יהאד עולמי, וזכר בחיבה את שמותיהם של כל אחד מ-19 המחבלים שביצעו את מתקפת הטרור של 11 בספטמבר.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול:

 

איימן א-זוואהרי, מי שהיה במשך שנים ארוכות סגנו של מייסד ארגון הטרור העולמי אל-קאעידה והחליף אותו אחרי חיסולו במאי האחרון, סיפר על זכרונותיו אלה ועל רגעים נוספים במחיצתו בקלטת וידאו שפורסמה הלילה (יום ד') באתרי אינטרנט המזוהים עם הג'יהאד העולמי. בקלטת הווידאו אמר א-זוואהרי כי הוא רוצה להראות את "הצד ההומאני" בחייו של בן-לאדן.

 

בעשותו כן, נראה כי א-זוואהרי מנסה להגדיל גם את הפופולריות שלו עצמו, על-ידי הצגת קרבתו למנהיג הארגון הקודם, שהיה כריזמטי ממנו.

 

איימן א-זוואהרי, כפי שנראה בקלטת הוידאו הלילה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
איימן א-זוואהרי, כפי שנראה בקלטת הוידאו הלילה(צילום: AFP)

 

בן-לאדן, שהקים את אל-קאעידה, הפך אותו לארגון הטרור המפחיד מכל והיה המוח מאחורי כמה מפיגועי הטרור הקטלניים ביותר, חוסל על ידי כוח נחתים אמריקני במאי במהלך פשיטה על דירת המסתור שלו בפקיסטן. א-זוואהרי התמנה לראש הארגון זמן קצר אחר-כך, אף שמומחים אמרו כבר אז כי הוא נעדר את הכריזמה שאפיינה את בן-לאדן ושמשכה רבים כל-כך אל שורות הארגון.

 

בקלטת שאורכה חצי שעה, כנראה הראשונה בסדרת קלטות שיפרסם א-זוואהרי, הדגיש המנהיג החדש של הארגון את מה שהוא מכנה "אצילותו" של בן-לאדן וגם את קרבתו אליו. "אנשים לא יודעים שהאיש הזה היה רך, עדין, נחמד ובעל רגשות טהורים, אפילו כשהחיים היו קשים", אמר א-זוואהרי, שלבש בגד לבן וחבש טורבאן. "מעולם לא ראינו אדם כמוהו".

 

בן לאדן נפרד מבנו: "זכור את השבועה"

א-זוואהרי גולל סיפורים המתארים כיצד בן-לאדן זכר את שמותיהם של אנשי אל-קאעידה שנהרגו במסגרת "מלחמת הקודש" של הארגון ב"כופרים". הוא ציין כי לבן-לאדן היה יחס מיוחד לחוטפי המטוסים שביצעו את מתקפת הטרור בארה"ב ב-11 בספטמבר 2001, אז נהרגו קרוב ל-3,000 בני אדם. "השייח זכר לטובה את 19 האחים שתקפו את האליל של ימינו, אמריקה, והכיר להם תודה", סיפר א-זוואהרי.

 

המתחם שבו חוסל אוסמה בן-לאדן בפקיסטן (צילום: צור שיזף) (צילום: צור שיזף)
המתחם שבו חוסל אוסמה בן-לאדן בפקיסטן(צילום: צור שיזף)

 

א-זוואהרי הזכיר כי פעם אחת, בשעה שהוא ובן-לאדן התחבאו בהרי אזור טורה-בורה שבאפגניסטן, בן-לאדן כתב תעודות פטירה לכל אחד מהחוטפים, מחשש שהוא ייהרג "מבלי לזכור את השהידים הגיבורים האלה". בשלב מסוים בקלטת סיפר א-זוואהרי על תגובתו של בן-לאדן כשא-זוואהרי עצמו קיבל ידיעה על כך שכמה מבני משפחתו נהרגו. לדבריו, בן-לאדן ניגש אליו כשדמעות בעיניו, וחיבק אותו.

 

א-זוואהרי הקדיש את רוב דבריו ליחסיו של בן-לאדן עם ילדיו, ואמר כי הוא הקדיש זמן רב לחינוכם אף שהיה עליו

לעבור ממקום למקום. "כל מי שהיה קרוב אליו ראה את החינוך הטוב והאצילי שהעניק לילדיו", סיפר. לדבריו, בן-לאדן אף הביא מורה שאיים להכות את הילדים במקל כדי ללמד אותם את הקוראן.

 

בסיומו של הסרטון סיפר א-זוואהרי כיצד הוא, בן-לאדן ובנו של בן-לאדן נסעו במשאית בחשיכה באפגניסטן, והחליטו להתפצל למען ביטחונם. בן-לאדן הלך לומר שלום לבנו, מבלי לדעת מתי או אם בכלל יראה אותו שוב. "הוא אמר לו - 'בני, אנחנו שומרים על שבועתנו, להילחם בג'יהאד בדרכו של אללה'", סיפר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן-לאדן. היה כריזמטי יותר ממחליפו
צילום: AFP
א-זוואהרי. "בן-לאדן בא וחיבק אותי"
צילום: AP
מומלצים