שתף קטע נבחר

זה לא הזמן להתפשט, זה לא הזמן לזכויות נשים

תמונת העירום של אליה מגדה אלמאהדי, בלוגרית מצרית צעירה המוחה נגד דיכוי נשים מעורר דיון נוקב ברשת הערבית על זכויות נשים, צניעות ופונדמנטליזם

 אליה מגדה אלמאהדי הצטלמה בעירום בתמונה שמעוררת דיון ער ברשת הערבית בימים האחרונים. לא מדובר בתיעוד מצלמה נסתרת או בתצלום עירום פרטי שדלף או נגנב, אלא במחאה של אלמאהדי, בלוגרית מצרית שמציינת היום (ד') יום הולדת 20, על המצב החברתי-פוליטי במדינתה.

 

אלמאהדי פרסמה את הפוסט "אמנות עירומה" (זהירות, עירום) בבלוגה "רישומים מעוררי עניין" (במקור "مذكرات ثائرة") ב-23 באוקטובר, ומלבד תמונתה כללה צילומי עירום נוספים, גבריים ונשיים, ויצירות אמנות שמכילות עירום. בגוף הפוסט כתבה אלמאהדי: "העמידו למשפט את הדוגמניות העירומות אשר עבדו במרכז לאמנות יפה עד תחילת שנות השבעים, הסתירו את ספרי האמנות ושברו את פסלי העירום העתיקים. לאחר מכן, קרעו מעליכם את בגדיכם והסתכלו על עצמכם במראה ושרפו את גופכם אשר אתם בזים לו על מנת שתיפטרו לעד מן התסביכים המיניים שלכם. זאת לפני שאתם מטיחים בי עלבונות אפרטהייד-מיניים ושוללים את זכותי להתבטא".

  

התמונה של אלמהאדי (הצנזור לא במקור) ()
התמונה של אלמהאדי (הצנזור לא במקור)

 

אלמאהדי היא סטודנטית לאמנות מדיה באוניברסיטה האמריקאית בקהיר, פמיניסטית ואתאיסטית מוצהרת.. בתמונה, שלדבריה צולמה בבית הוריה, היא נראית עומדת בפניה אל המצלמה, סרט בשיערה, גרביונים על רגליה והיא נועלת נעליים שטוחות. למעט הנעליים והסרט שנצבעו באדום, הצילום כולו בשחור לבן. בתמונה נוספת מופיע פלג גופה העליון של אלמאהדי מהכתפיים ומעלה כששיערה רטוב, שנראה כי צולם באמבטיה. יצירה של גולש בשם צ'ב מחלוף, שהועלתה לטאמבלר שלו ב-12.11 ונוספה לפוסט מאוחר יותר, מציגה את תמונת העירום משוכפלת שלוש פעמים, כשבכל אחת מכסה פס צהוב חלק אחר מגופה של אלמאהדי. לדבריה, "המלבנים הצהובים על עיניי פי ואיבר מיני מזכירים את הצנזורה על הידע, הביטוי והמיניות שלנו".

 

אלמאהדי כתבה בעמוד הפייסבוק שלה שהיא "מהדהדת צעקות נגד חברה של אלימות, גזענות, סקסיזם, הטרדה מינית וצביעות", דיווח העיתון המצרי "אל-מסרי אל-יום" באתרו באנגלית. בשבוע שעבר כתבה אלמאהדי בטוויטר: "שמי הוא אליה אלמאהדי. אני כותבת תחת שמי האמיתי" והוסיפה את התגית NudePhotoRevolutionary#, שמלווה את הדיון הטוויטרי בתמונתה של אלמאהדי.

 

בלוגרים שעוסקים בסוגיות פוליטיות רגישות כמו הטרדות מיניות, פעילות ותפקיד הצבא והמשטרה והמתח העדתי במדינה, עוררו חששות בממשלו של חוסני מוברק, שפעל נגדם באגרסיביות, כך עולה ממברקים דיפלומטיים אמריקאים שנחשפו בוויקיליקס בזמן המהומות במדינה בתחילת השנה. לפי אחד המברקים, בתחילת 2009 היו במצרים כ-160 אלף בלוגרים פעילים, רובם בני 25-30, שכותבים בערבית ובאנגלית, וכי 30% מהם כותבים בעיקר על נושאים פוליטיים.

 

עם זאת, מהמסמכים עולה שעיקר הצעדים הדרקוניים, כמו מעצרים לא מוגבלים בזמן וחקירות בעינויים, הופנו נגד בלוגרים שתמכו באיסלאם הקיצוני, אבל גם נגד כאלו שכתבו על נושא התעסוקה במדינה. אחד המברקים ציין "מקורותינו מאשרים כי הממשלה המצרית חוששת מבלוגרים צעירים ומעורים טכנולוגית המקושרים לאחים המוסלמים בגלל היכולת שלהם לארגן תמיכה המונית בתנועה ולארגן עצרות ואירועים אחרים דרך האינטרנט".

 

ארגוני זכויות נשים - מחוץ לחוק

לפני כעשרה חודשים הוקם Harrassmap.org, אתר שמתעד וממפה מקרים של הטרדה מינית במצרים. זה חידוש טכנולוגי אבל גם פוליטי: הוושינגטון פוסט מציין שארגוני זכויות נשים הוצאו מחוץ לחוק תחת משטרו של מובארק. סוזן מובארק, אשת הנשיא לשעבר, אמנם פעלה נגד מילת נשים ומיצבה את עצמה כלוחמת למען זכויות נשים, אולם בראיון לאתר "ווייס אוב אמריקה" אמרה אנגי גוזלן, מייסדת שותפה של Harrassmap ולשעבר מתאמת הפרויקט של המרכז המצרי לזכויות נשים, כי "היו המון ארגונים לא-ממשלתיים, אקטיביסטים ואנשים שפעלו כל חייהם למטרה זו".

 

אחרי נפילת מובארק שוב מורשים ארגוני הנשים להתאגד פוליטית ולפעול. מאידך, גם ארגונים איסלאמיים השתחררו מאותו עול. ארגוני הנשים חוששים שהאיסלאמים יזכו ברוב בבחירות לשני בתי הפרלמנט ב-28.11, וישמיטו את זכויות הנשים מהחוקה שצפויה להיכתב. רבקה צ'יאו, אמריקאית שעובדת עם Harrassmap, אמרה ל"ווייס": "יש הרבה אנשים שחוזרים על השורה הבאה: 'זה לא הזמן לזכויות נשים'".

 

בקונסטלציה הזאת, דווקא מצרים חילונים וליברלים מותחים ביקורת על המחאה של אלמאהדי, באינטרנט ומחוצה לה. "NudePhotoRevolutionary# הוא המעשה הכי נועז ומעורר קונפליקט שראיתי מזה זמן רב, אבל גם הדבר הכי גרוע שקרה לתנועה הליברלית במצרים", אמר לאתר bikyamasr.com אסלאם כאמל, סטודנט מצרי להנדסה באוניברסיטה האמריקאית בקהיר, שם לומדת גם אלמאהדי, "הוא לא עשה דבר מלבד לעורר ויכוח ולתת לשמרנים עוד סיבה לקרוא לכינון מדינה אסלאמית ולהאשים את הליברלים והחילונים. אתה בטח תראה מישהו מהם אומר שכך ינהגו כל הנשים אם מנהיג איסלאמי לא יציל את מצרים".

 

בהכנת הכתבה השתתף רועי קייס.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים