שתף קטע נבחר

עובדים ועניים: "הממשלה לא מסייעת למשפחות"

נתוני הדו"ח השנתי הראו כי העבודה עדיין לא מחלצת מהעוני. באיגוד העובדים הסוציאלים אמרו כי הירידה המזערית בממדי העוני היא "שמחת עניים", המועצה לשלום הילד: "ישראל ראשונה במערב בשיעור העוני אצל ילדים"

נתוני דו"ח העוני לשנת 2010 שפורסמו היום (ה') הציגו ירידה מזערית בשיעור העניים בישראל, אך לא שיפרו משמעותית את המציאות העגומה. שר הרווחה משה כחלון, שהציג את הנתונים עם מנכ"לית הביטוח הלאומי, אסתר דומיניסיני, הודה שהעוני הוא מנת חלקן של כחמישית מהמשפחות בישראל ושל שליש מהילדים. הנתונים הראו כי לא חל שיפור אצל המשפחות העובדות. חלקן בסך הכללי של המשפחות העניות נותר דומה, והמדדים לעומק העוני וחומרתו עלו אצל המשפחות העובדות העניות ב-2010.

 

 

כותרות נוספות בערוץ החדשות:

 

רן מלמד, סמנכ"ל עמותת "ידיד", הפועלת לתמיכה בשכבות החלשות ולסולידריות בישראל, בחן את הנתונים מנקודת מבטן של המשפחות העובדות, שנותרו עניות: "הדו"ח מוכיח שכשנותנים תעסוקה הולמת, אפשר לצמצם את העוני. הוא גם מוכיח שהממשלה לא נותנת מספיק כלים למשפחות של עובדים עניים. לפני כמה חודשים הממשלה עצרה הצעת חוק שאמור היה לסייע לעובדים מעוטי הכנסה במשפחות בעלות מפרנס אחד. החוק כלל הכשרה מקצועית והשתלמויות לבן הזוג שאינו עובד".

 

בית תמחוי. "תעודת עניות לממשלה" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
בית תמחוי. "תעודת עניות לממשלה"(צילום: ירון ברנר)

 

באיגוד העובדים הסוציאלים - האנשים שמדי יום נפגשים במציאות עם המשמעות של המספרים היבשים שפורסמו בדו"ח - אומרים כי הנתונים מצביעים על מגמה גוברת והולכת של פגיעה בזכותם הבסיסית של אזרחי ישראל להתקיים בכבוד, דבר שמביא משפחות, קשישים וילדים לשקוע בייאוש.

 

"הירידה המזערית בממדי העוני היא שמחת עניים", אומר יו"ר איגוד העובדים הסוציאלים, איציק פרי. "כשכל אדם רביעי במדינה, כל ילד שלישי וכחצי מהמשפחות הינן עובדות ועדיין לא מסוגלות להתפרנס בכבוד - זוהי תעודת עניות לממשלת ישראל.

 

"הנתונים מעידים על העמקת הפערים בחברה הישראלית, שבאה לידי ביטוי במחאה החברתית. דו"ח טרכטנברג לא נותן תשובה לאנשים החיים בעוני ולשכבות המוחלשות. ממצאי הדו"ח מוכיחים שאוזניה של הממשלה אטומות למחאה של הקיץ האחרון".

 

מהמועצה לשלום הילד נמסר בתגובה כי "יש לזכור שישראל עדיין נמצאת בראש טבלת המדינות המערביות בשיעור העוני בקרב ילדים, ובהפרש ניכר (לרעה) בהשוואה למדינות מתוקנות. אין אפוא כל סיבה למסיבה. על הממשלה להכין תוכנית רב-שנתית הכוללת יעדים כמותיים ברורים להורדה משמעותית של שיעור העוני בקרב ילדים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המציאות העגומה
ח"כ יחימוביץ'. "ניצול ושיעבוד"
צילום: שאול גולן
מומלצים