שתף קטע נבחר

יותר חוקרים יעקבו אחר משתמטות מ"טעמי דת"

מספר הנערות שמצהירות כי הן דתיות כדי לקבל פטור משירות עולה משנה לשנה, ובצה"ל מנסים להילחם בתופעה. מספר חברות החקירה שבודקות את מהימנות הצעירות הוכפל מ-4 ל-8

צה"ל נלחם בתופעת המשתמטות מ"טעמי דת": בשנה החולפת הכפיל הצבא, מארבע לשמונה, את מספר חברות החקירה הפרטיות שמתחקות אחר עקבותיהן של צעירות החשודות ששיקרו כאשר הצהירו שהן דתיות על מנת לקבל פטור משירות.

 

עוד בערוץ החדשות:

עובד אתיופי רצח בחולון, והתחבא חודשים ברשות

חשש ישראלי: "המוסלמים במצרים למדו מארדואן"

 

בשבוע שעבר אמרה ראש אגף כוח אדם בצה"ל, האלופה אורנה ברביבאי, כי חל גידול במספר הצעירות שאינן מתגייסות מטעמי דת (35% מתוך כלל הצעירות שאינן מתגייסות, לעומת 31.6% ב-2006). בשנה האחרונה הצהירו 1,527 תלמידות בתיכונים חילוניים כי הן דתיות על מנת לקבל פטור, ובצבא מעריכים כי המספרים יגדלו מעט בשנים הקרובות.

 

באכ"א מאמינים כי לפחות 8 אחוז ממצהירות הדת שיקרו לבית הדין הרבני המקומי, שמחלק את ההמלצה לפטור תמורת שלוש הבטחות - אני לא נוסעת בשבת, אני אוכלת כשר וטעמים דתיים מונעים ממני לשרת בצבא. הנערה מקבלת מיד את ההמלצה לפטור ומעבירה אותו לצבא, שמחויב תוך חודשיים לשלוח לה בדואר את הפטור המיוחל.

 

נתפסת? את לא חייבת להתגייס

במערכת הביטחון תולים תקווה בהצעת חוק שאושרה לאחרונה בקריאה ראשונה, אשר מעניקה לפוקד בלשכת הגיוס סמכות לזמן שוב לגיוס צעירה שהוכח כי הצהירה כזב, בפרק זמן של עד שנתיים ממועד ההצהרה.

  

החוקרים הפרטיים, ששירותם עולה לצבא מאות אלפי שקלים בשנה, עוקבים אחרי מצהירות הדת, בעיקר בשבתות ובאמצעות הרשתות החברתיות, ומוכיחים בקלות שההצהרות שמסרו היו כוזבות.

 

אולם, צה"ל לא יכול לחייב צעירה ששיקרה להתגייס, והדבר תלוי ברצונה הטוב.

בכמה עשרות מקרים כאלה, אחוז בודד בלבד, צעירות ששקרן נחשף בפניהן הסכימו להתייצב בבקו"ם. במקרים אחרים, הצבא מגיש תלונה במשטרה, אך ב-90 אחוז מהמקרים התיקים נסגרים מחוסר יכולת להוכיח אשמה או מחוסר עניין לציבור.

 

"הנערה פשוט אומרת שבזמן ההצהרה היא הייתה דתייה", הסביר גורם באכ"א את "השיטה". "כך גם בעשרת האחוזים הנותרים בהם כן נפתחים הליכים משפטיים ארוכים בסעיף בודד של מסירת מידע כוזב לרשות שלטונית. באחד המקרים לפני כשנתיים בית משפט אף זיכה נערה שהצהירה שהיא דתייה, ולאחר כן תמונה שלה פורסמה בעיתון כשהיא בבגדים מינימליים".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נלחמת בתופעה. האלופה ברביבאי
צילום: באדיבות דובר צה"ל
מומלצים