שתף קטע נבחר

לישראל יש שיא גינס: שיעור הכימיה הגדול בעולם

לפני כחודשיים התקבצו כ-4,000 הורים, בני נוער וילדים ב-13 מוסדות חינוך ביוזמת משרד המדע והטכנולוגיה וביצעו את אחד הניסויים שביצע אילן רמון בחלל

עכשיו זה רשמי: שיעור הכימיה שנערך בחודש ספטמבר ב-13 מוסדות מחקר ברחבי הארץ הוכר הלילה (יום ה') כשיא גינס בינלאומי. יותר מ-4,000 משתתפים שחזרו במהלך השיעור את הניסוי שערך האסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן רמון, בעת ששהה על מעבורת החלל קולומביה. 

 

בהודעה שפרסמה חברת גינס העולמית נקבע כי השיעור נרשם תחת הקטגוריה: "שיעור הכימיה ההמוני הגדול ביותר שנערך במספר מקומות במקביל". הניסוי התקיים ביוזמת משרד המדע והטכנולוגיה, דבר שהופך אותו למשרד היחיד בישראל (וייתכן שאף בעולם) המחזיק בשיא גינס. תעודות המאשרות את השיא צפויות גם למוסדות שלקחו בו חלק - מגן המדע בקריית-ים ועד המכון לחקר הימים והאגמים באילת.

 

ניסוי "הגן הכימי" הוצג לראשונה לאילן רמון ב-2003 על-ידי קבוצה של תלמידי תיכון מבית הספר "אורט קריית מוצקין". הוא בוצע כשש שעות אחרי המראת קולומביה לחלל. מטרת הניסוי הייתה לבחון את מנגנון גידול הגבישים בתמיסת מי זכוכית בתנאים השוררים מחוץ לאטמוספירה. השוני היחיד הוא שבמהלך הניסוי ההמוני לפני כחודשיים, הוא בוצע בתנאי הכבידה של כדור הארץ.

 

"השיאנים החדשים". חלק ממשתתפי הניסוי (צילום: חגי דקל, אלי מנדלבאום) (צילום: חגי דקל, אלי מנדלבאום)
"השיאנים החדשים". חלק ממשתתפי הניסוי(צילום: חגי דקל, אלי מנדלבאום)

 

תהליך אישור השיא נמשך זמן מה, בשל המורכבות שבאיסוף ובדיקת ההוכחות והעדויות לקיום השיעור על-פי כללי גינס בכל 13 המוסדות.

 השיא הקודם, אגב, עמד על 562 משתתפים בשיעור כימיה שהתקיים במקום אחד בבלגיה.

 

"ברכות לכל המדינה. הילדים שמחו מאוד לשים את המדינה על המפה באור חיובי", אמרה ל-ynet אלה שטראוס, ד"ר לכימיה, שהיא וילדיה, בני 11 ו-8, לקחו חלק בקביעת השיא באוניברסיטת בר-אילן. "נהנינו מאוד לערוך את הניסוי, במיוחד שמדובר בניסוי שבו תוך זמן קצר רואים את התוצאות. המטרה הייתה לקרב את הציבור הרחב, ובמיוחד ילדים ונוער, למדע בצורה חווייתית ולהמשיך את מורשתו של אילן רמון".


פורסם לראשונה 24/11/2011 15:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המטרה: חיזוק המדע
צילום: חגי דקל, אלי מנדלבאום
מקריית ים עד אילת
צילום: חגי דקל, אלי מנדלבאום
מומלצים