שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  שקיפות סלולרית: בדיקות קרינה יופקעו מהחברות
  הכנסת החליטה ליזום חקיקה, שתאסור על החברות הסלולריות לממן את בדיקת רמת הקרינה של האנטנות שלהן, מחשש שהדבר יגרום להטיית התוצאות בשל ניגוד עניינים

  ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת החליטה היום (ג') ליזום חקיקה, שתאסור על החברות הסלולריות לממן את בדיקת רמת הקרינה של האנטנות שלהן, שמתבצעות על ידי המשרד להגנת הסביבה. 

   

   

  ממלא מקום יו"ר הוועדה, ח"כ ציון פיניאן, אמר כי עולה חשש שמימון הבדיקות שאמורות להיות אובייקטיביות, ייגרמו להטיית התוצאות בשל ניגוד עניינים. בנוסף דרשה הוועדה מהחברות הסלולריות להעביר למועצה המקומית דיווח על כל אנטנה וכל מתקן שלהם בליווי פירוט רמת הקרינה בכל מתקן.

   

  הוועדה כונסה לבקשת ח"כ מגלי ווהבה, כדי לדון בין השאר בטענה שתחנת ממסר שכוללת אנטנות של החברות הסלולאריות שהוקמה בפאתי בית-ג'אן, גרמה למותם של 23 צעירים מסרטן שנחשפו לקרינה בשיעור גבוה. לטענתו, התחנה הוקמה בניגוד לחוקי התכנון והבנייה.

   

  להוכחת טענתו הציג ווהבה מסמכים המאשרים, שהקמת האנטנות נדחתה על ידי ועדת התכנון והבנייה האזורית מעלה נפתלי.  מהנדס הוועדה אמר בדיון, כי עד 2002 הוגשו 5 בקשות להקמת אנטנות בבית ג'אן, שכולן נדחו למעט בקשה אחת באתר מוסדר. "על כל האנטנות האחרות שידענו עליהן הוגשו תלונות משפטיות, בסופן נקנסו חלק מהחברות והאנטנות שהוקמו פורקו".

   

  עו"ד מיכל גולדברג, היועצת המשפטית של ועדת הפנים והגנת הסביבה, פירטה את המצב המשפטי ביחס להקמת האנטנות הסלולאריות. לדבריה, כל הקמה של אנטנה סלולארית בישראל מחייבת היתרים מהממונה על הקרינה במשרד לאיכות הסביבה ונדרשת לאישור הקמה נפרד.

   

  בנוסף היא ציינה, שקיים מסלול של פטור מהיתר הקמה, אולם הזכירה כי היועץ המשפטי של הממשלה הביע את הסתייגותו מהפטור. גולדברג הוסיף כי בכל מקרה, החברות הסלולאריות נדרשות ליידע את הועדה המקומית על הקמת אנטנה סלולארית על סמך קיומו של הפטור. 

   

   

  החברות הסלולריות: כל האנטנות פועלות בהיתר

  ליאור ורונה, מנכ"ל פורום החברות הסלולריות אמר בתגובה לדברים, כי "עד היום לא נדרש המשרד לאיכות הסביבה להסיר אנטנה בלתי חוקית, שכן כל האנטנות מוקמות ופועלות באישור ובהיתר, על פי חוק מכוח היתרי בנייה או היתרי הפעלה".

   

  מפורום החברות הסלולריות נמסר, כי "האנטנות הסלולריות בבית ג'אן מיועדות לספק קליטה איכותית לתושבי הכפר. האנטנה המדוברת הוקמה בהתאם לכל דרישות התכנון והבטיחות הקבועות בתוכנית המתאר הארצית (תמ"א 36) ולאחר קבלת כל האישורים הנדרשים, לרבות היתר בנייה כדין והיתרי בטיחות מהמשרד להגנת הסביבה. ע"פ מומחי משרד הגנת הסביבה, הרחקת האנטנות מאזורי מגורים תגרום לעלייה בעוצמות השידור הן מהטלפונים והן ומהאנטנות".

   

  עוד ציינו בפורום, כי "כל האנטנות הסלולריות במדינת ישראל, מפוקחות 24 שעות ביממה על ידי תוכנת ייחודית של המשרד להגנת הסביבה, המבטיחה את עמידתן של האנטנות בכל התקנים המחמירים שקבע המשרד,

   

  "בנוסף, מערך הפיקוח בישראל הנו מחמיר ודורש 2 אישורי בטיחות מהמשרד להגנת הסביבה להקמת כל אתר, ואישור בטיחות נוסף מידי שנה. נוהל מדידות הקרינה במתכונתו הנוכחית, קבוע בחוק הקרינה הבלתי מייננת ונמצא בפיקוח של המשרד להגנת הסביבה. החברות הסלולריות תומכות בכל מהלך אשר יוביל למימון המדידות על ידי המדינה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים