שתף קטע נבחר

בעקבות הרג הרב מרצבך יוחמרו נהלי הירי

תחקיר פיקוד מרכז בעקבות התקרית בה נהרג הרב דן מרצבך מירי חייל קובע כי מעתה לא תיפתח אש לעבר מכונית שלא תעצור במחסום אלא אם תנסה לדרוס חיילים. מפקד הכוח הועבר מתפקידו, היורה יועבר זמנית לתפקיד מנהלתי. דובר צה"ל: מדובר באירוע מצער, ממצאי התחקיר יועברו למשפחת ההרוג

ממצאי התחקיר הצה"לי בנוגע להריגתו בשוגג של הרב דן מרצבך במחסום האר"י לפני שלושה שבועות מובילים לשינוי נהלי הפתיחה באש במחסומי צה"ל בשטחים: החיילים יוכלו לירות לעבר מכונית חשודה רק אם תנסה לפגוע בהם, ולא יותר ירי אזהרה לעברה או לעבר גלגליה. עוד נקבע כי מפקד הכוח בזמן האירוע הועבר מתפקידו, וכי הלוחם שירה יועבר, בינתיים, לתפקיד מנהלתי.

 

עוד בערוץ החדשות :

 

על-פי התחקיר שבוצע בפיקוד המרכז עולה כי הכוח שהוצב בצומת קיבל התרעה על מכונית חשודה שמגיעה מכיוון בית חגי לעבר המוצב, שנמצא במרחק של מספר קילומטרים משם. ברכב ישבו מרצבך ז"ל ושתי נשים נוספות, ועל פי התחקיר הם לא עצרו במחסום משום שחשבו כי מדובר בחיילים שמבקשים טרמפ.

 

הרב דן מרצבך ז"ל. חשב שמדובר בטרמפיסט ()
הרב דן מרצבך ז"ל. חשב שמדובר בטרמפיסט

 

החייל היורה עמד במרכז הכביש ולא בשוליים, כפי שאמור היה להיות. במצלמות הפילבוקס (עמדת השמירה) רואים בבירור כיצד מכוניתו של מרצבך עוברת את החייל במהירות, מה שהוביל את הלוחם לפתוח בירי, להרוג את הרב ולפצוע את שתי הנוסעות הנוספות.

 

כאמור, כחלק מהמסקנות מתכוונים בצה"ל לעדכן את הוראות הפתיחה באש במצבים דומים: לא יותר ירי לעבר רכב שפרץ מחסום או לרכב חשוד, גם לא לגלגליו, ויתאפשר ירי רק אם רכב דרס חייל או ניסה לפגוע בחיילים. בנוסף, מתכוונים בצה"ל לעבות מחסומים קבועים וצמתים רגישים בבטונדות נוספות, כשהחיילים יוצבו אחריהן. עוד הוחלט בעקבות התקרית כי יוגברו תרגולות פריצת המחסום ויחודדו הנהלים לחיילים באיו"ש.

 

המכונית לאחר הירי. צה"ל הגדיר את האירוע כ"כשל נקודתי" (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
המכונית לאחר הירי. צה"ל הגדיר את האירוע כ"כשל נקודתי"(צילום: נועם מושקוביץ)

 

בעדותו בפני החוקרים ציין החייל מספר רב של פעמים שירה משום שחש כי נתון בסכנת חיים. היורה, שנמצא עדיין בחופשת מחלה לאחר שנדרס במהלך האירוע על-ידי משאית, סיפר כי עמד במרכז הכביש המואר משום שרצה להבהיר ליושבי הרכב שעליהם לעצור. האירוע החמור החל כאשר החייל הבחין שהנהג אינו עוצר. אז דרך את נשקו בהפגנתיות. כשמרצבך האיץ, סבר הלוחם שמדובר במחבלים וירה. חבריו לכוח של הלוחם גיבו אותו, וסיפרו שגם הם חשו באותה סכנת חיים.

 

לוויתו של מרצבך. החייל טען כי חש סכנה לחייו (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
לוויתו של מרצבך. החייל טען כי חש סכנה לחייו(צילום: אוהד צויגנברג)

 

בפיקוד מרכז מתקיימים בימים אלו דיונים האם לאמץ את ההמלצה להעביר את הלוחם לתפקיד תומך לחימה במפקדת הגדוד או להשעותו זמנית. בין היתר נבדקת האפשרות להחזירו לתפקיד לוחם לשבועות האחרונים שנותרו לשירותו הצבאי, כדי שיוכל להיות לוחם גם בשירות המילואים שלו.

 

צה"ל: כשל נקודתי 

בפרקליטות הצבאית טרם הוחלט אם להעמיד את היורה לדין, אך לפי התחקיר נראה כי קיים קושי לערער את קביעתו האובייקטיבית כי ירה משום שחש סכנה ממשית. בניגוד להתלבטות לגבי הלוחם, הרי שהוחלט סופית בפיקוד כי המ"כ לא ישמש יותר כמפקד כיוון שלא גילה דומיננטיות פיקודית באירוע ואפשר לחייל "להובילו".

 

בצה"ל הגדירו את האירוע "ככשל נקודתי", לאחר שתפקוד הפלוגה והגדוד, מאחר ותפיסת האחריות על האיזור הרגיש שגובל בין חברון לכפר יטא, בוצע היטב. עוד עולה מהתחקיר כי שבועיים קודם לאירוע זוהו שני תצפיתנים פלסטיניים שעקבו אחרי גזרת מוצב בית חגי, גילוי שהעלה את רמת הכוננות והדריכות של הכוחות בגזרה. בתחקיר התגלה כי בגדוד הקפידו על שגרה מבצעית ברמה גבוהה, שכללה תדרוכי מוצב יומיים ותרגולות על בסיס קבוע.

  

עו"ד רמי בובליל, פרקליטו של החייל היורה אמר היום ל-ynet: "מדובר בטרגדיה, אך אני משוכנע שלא יוגש נגדו כתב אישום כי הוא פעל כפי שמצפים ממנו לפעול". 

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "אירוע מותו של הרב מרצבך ז"ל, הינו טרגי ומצער. בימים אלו מסכמים בפיקוד המרכז את התחקיר המבצעי אשר יוצג בימים הקרובים לרמטכ"ל. לאחר השלמת התחקיר, הוא יוצג על ידי נציגי צה"ל למשפחת מרצבך. חקירת מצ"ח לגבי נסיבות האירוע, עדיין נמשכת".

 

 Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרצבך. החייל עמד במקום הלא נכון
הרכב של מרצבך. הרוג ושתי פצועות
צילום: נועם מושקוביץ
זירת האירוע. הבטונדות בדרך
צילום: יואב זיתון
מומלצים