שתף קטע נבחר

דיווח: השבוי האמריקני ניסה לברוח, ונתפס שוב

האתר "דיילי ביסט" מדווח כי אחרי שנתיים וחצי בשבי טליבאן, הצליח החטוף האמריקני בו ברגדאל להימלט משוביו. לרוע מזלו, הוא נתפס שוב כעבור שלושה ימים

בו ברגדאל, החייל האמריקני שנמצא בשבי טליבאן בפקיסטן כבר שנתיים וחצי ניסה לברוח לפני שלושה חודשים בצורה נועזת, אך נלכד - כך מדווח האתר "דיילי ביסט". ברגדאל, בן ה-25 מאיידהו, הוא ככל הידוע החייל האמריקני היחידי בשבי. בניגוד למאמצים הפומביים בישראל שהובילו לשחרור גלעד שליט, באמריקה לא מדברים כלל על ברגדאל.

 

פרשת החטוף האמריקני - הכותרות ב-ynet:

החייל בשבי הטליבאן: "אני מפחד ורוצה הביתה"

משפחת החייל השבוי באפגניסטן: "שחררו אותו"

מסמכים: כך פעל צבא ארה"ב אחרי חטיפת חייל

קלינטון: נעשה הכל לשחרור החייל באפגניסטן  

 

המועמדים הרפובליקנים לנשיאות דיברו על שחרורו של גלעד שליט, אבל אפילו בעימות של המועמדים לנשיאות שמו של ברגדאל לא הוזכר.

 

ברגדאל נפל בשבי טליבאן באפגניסטן ב-30 ביוני 2009. מאז פורסמו חמישה קטעי וידאו, שבהם נראה הסמל האמריקני פורץ בבכי ומודה: "אני פוחד. זה מפחיד להיות אסיר". שניים משוביו סיפרו ל"דיילי ביסט" שברגדאל בריא ושיתף פעולה עם שוביו, היה ידידותי ואפילו ניסה ללמוד את שפת המקום. עם הזמן, הסירו השובים מגבלות שהוטלו עליו, במיוחד בשעות הלילה. בקיץ האחרון הם התחילו לתת לשבוי האמריקני להסתובב חופשי מחוץ לבית. במקרה אחד אפילו איפשרו לו לשאת רובה ישן טעון ולהצטרף לאנשי הגרילה שצדו בהרים ציפורים וארנבות למזון.

 

החייל האמריקני החליט לנצל את חוסר הערנות של שומריו ואת ביטחונם בו והחליט להימלט. ניסיון הבריחה של ברגדאל בוצע בשלהי חודש אוגוסט או בתחילת ספטמבר. הסמל האמריקני, לפי הדיווח, קפץ מחלון קומה ראשונה של בית לבנים עשויות מבוץ שבו היה עצור והסתתר בצמחייה סמוכה וביער בהרים הסמוכים.

 

שני האחים שהופקדו על שמירתו, מולה סנג'ין ומולה בדאל, חיפשו אחריו, אבל הסמל האמריקני הצליח להסתובב חופשי שלושה ימים לפני שנלכד. הוא נמצא בסופו של דבר חלש וכמעט עירום, בלי מים ובלי מזון. הוא הסתתר בבור לא עמוק שחפר במו ידיו וכיסה בעלים. גם לאחר שהתגלה ניסה החייל האמריקני להתנגד למעצר ושני השומרים שגילו אותו לא הצליחו להכניע אותו. על-פי התיאור, הוא נלחם כמו מתאגרף והיה צורך בעוד חמישה אנשים כדי להכניעו.

 

מאז ניסיון הבריחה הכושל, השובים לא לוקחים עוד סיכון. ברגדאל מוחזק שוב תחת פיקוח הדוק ובלילה ישן עם אזיקים. הם מעבירים אותו בקביעות ממקום למקום, לפי עדות אחת הוא מועבר מאזור הגבול בין פקיסטן לאפגניסטן כדי למנוע מהאמריקנים לאתר את מקום שביו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בו ברגדאל, החייל החטוף
צילום: AFP
מומלצים