שתף קטע נבחר

"המתקן באיספהאן לא ניזוק, מבנים לידו נהרסו"

גורמים במערב טענו כי למתקן להמרת האורניום נגרם נזק כבד מפיצוץ באזור לפני שבועיים. אתמול טען מכון מחקר אמריקני: בחנו צילומי לוויין של המתקן, אין שום עדות לנזק מפיצוץ. מה שכן חשוד, הוא העובדה שמבנים שהיו בסמוך לו נעלמו, וזוהו סימנים לעבודת דחפורים במקום

מכון מחקר אמריקני דיווח אתמול (ו') כי אחרי שבחן צילומי לוויין, לא מצא שום עדות לכך שנגרם נזק למתקן האיראני להמרת אורניום ליד העיר איספהאן. בשבוע שעבר דווח כי פיצוץ עז נשמע באזור העיר, ובחלוף יומיים דיווחו גורמי מודיעין מערביים לעיתון הבריטי "טיימס" כי לפי צילומי לוויין למתקן הגרעיני נגרם נזק כבד. הדיווח אתמול עומד בסתירה לטענה ההיא.

 

"המכון למדע וביטחון בינלאומי" דיווח אתמול כי לא מצא שום עדות לנזק כתוצאה מפיצוץ באתר ליד איספהאן, אולם כן זיהה סימנים לעבודות שמתבצעות באתר סמוך, במרחק של כ-400 מטרים ממנו, ושמצביעות על "שינוי צורה משמעותי שאירע שם לאחרונה". מכון המחקר קבע כי בתמונות ניתן לראות שבניינים באתר הסמוך נהרסו ושדחפורים פועלים במבנה תת-קרקעי בסמוך למתקן.

 

המתקן להמרת אורניום באיספהאן ()
המתקן להמרת אורניום באיספהאן

 

לפי הדיווח של המכון, שמכונה בקצרה ISIS, תמונות הלוויין שנבחנו צולמו בתחילת דצמבר. "אי אפשר להבחין בשום ראיה נראית לעין לכך שהיה פיצוץ, כמו למשל נזק שנגרם לבניינים או הריסות, בשטח של המתקנים הגרעיניים", נקבע לגבי המתקן להמרת אורניום.

 

לפי הדיווח, בתמונות מ-27 באוגוסט השנה של המתקן שנמצא כ-400 מטרים מהמתקן להמרת אורניום, ניתן היה לראות כי הוא מכיל רמפה המובילה לכמה בניינים מעל לפני השטח. אלא שבתמונה מ-5 בדצמבר ניתן לראות כי הבניינים נעלמו. אפשר גם להבחין בציוד כבד סביב האתר, ויש ראיות לפעילותם של דחפורים. "לא ברור כיצד ומדוע הבניינים אינם נמצאים שם עוד", נכתב בדו"ח המכון.

 

ב-ISIS הסבירו כי המתקן התת-קרקעי הסמוך היה במקור מכרה מלח, שעבודות התבצעו בו משנות ה-80 של המאה הקודמת. לאחרונה שימש לאחסון, אף שלא ברור מה נשמר שם.

 

הפיצוץ באיספהאן: איראן דיווחה - ואז הכחישה

סוכנות הידיעות האיראנית "פארס" היא שדיווחה ביום ב' בשבוע שעבר על פיצוץ שהרעיד את איספהאן, אולם זמן קצר אחר כך הוסר הדיווח מסוכנות הידיעות. בהמשך הכחישו גורמים רשמיים כי פיצוץ כזה אכן התרחש. בחלוף יומיים דיווח ה"לונדון טיימס" כי נזק משמעותי נגרם למתקן להמרת אורניום הסמוך לאיספהאן, וכי בתמונות לוויין נראה בבירור העשן שהיתמר מממנו וההרס שנגרם לו. גורמי מודיעין ישראלים אמרו ל"טיימס" כי "אין ספק" שהפיצוץ פגע במתקני הגרעין באיספהאן וכי אין מדובר בתאונה.

 

ליד המתקן באזור איספהאן. חיוני לתוכנית הגרעין (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ליד המתקן באזור איספהאן. חיוני לתוכנית הגרעין(צילום: AFP)

 

המתקן להמרת אורניום באיספהאן הוא מתקן קריטי למעגל ייצור הגרעין באיראן, שבו ממירים את האורניום הגולמי המכונה "העוגה הצהובה" לגז UF6. משם מועבר הגז למתקנים בנתנז ובקום, אל מערכי הצנטריפוגות הפרושות בהם. במתקן

באיספהאן מאוחסן גם המאגר של "העוגה הצהובה" שברשות איראן.

 

הדיווח על הפיצוץ באיספהאן עורר תשומת לב מיוחדת במערב, על רקע העובדה שרק לפני שלושה שבועות וחצי אירע פיצוץ מסתורי בבסיס טילים איראני בסמוך לטהרן. בפיצוץ האדיר ההוא נהרגו 17 איש ובהם קצין בכיר בדרגה המקבילה לתת-אלוף, חסן טהרני-מוקדם. הוא עמד בראש ארגון "ג'יהאד ההסתמכות העצמית", האחראי על מחקר ופיתוח כלי נשק וטילים. בסרטון וידאו שפורסם באינטרנט נראה עשן לבן וסמיך מיתמר לגובה רב מעל הבסיס הצבאי, הנמצא כ-45 ק"מ מערבית לטהרן, ליד כפר בשם בידגאנה.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 09/12/2011 19:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתקן המרת האורניום. אין ראיה לנזק מפיצוץ
צילום: EPA
מומלצים