שתף קטע נבחר

אמצע דצמבר: מפלס הכנרת ממשיך לצנוח

רשות המים בהודעה קודרת: מפלס האגם הלאומי עומד על 70 סנטימטר מתחת לקו האדום התחתון ורחוק 4.9 מטרים מהרף העליון. גם המאגרים במצב עגום עם מחסור עצום של כ-2 מיליארד קוב מים. הסיבה: רוב הגשמים שירדו - באזור קו החוף

הגשמים שירדו עד כה, לא ממש תרמו לאגם הלאומי: מפלס הכנרת ממשיך לרדת ועומד כעת על רום של 213.70- מטר, 70 סנטימטר מתחת לקו האדום התחתון. כך נמסר היום (ג') מרשות המים. חסרים 4.9 מטרים לכנרת מלאה, השווים ליותר מ-800,000,000,000 ליטר של מים.

 

ים המלח גוסס - המפלס צנח ב-17 ס"מ בחודש

 

על פי נתוני הרשות, למעט עלייה של 1 ס"מ שנרשמה באמצע נובמבר, מפלס הכנרת נמצא עדיין בירידה. מאז אתמול ירד המפלס בחצי סנטימטר, והשלים ירידה של 30 ס"מ במהלך החודשיים האחרונים. המפלס נמצא במרחק של 77 ס"מ מעל הקו השחור.

 

ברשות מציינים, כי לאחר רצף של שבע שנים מעוטות גשמים, מאגרי המים העיקריים של המדינה נותרו ללא עתודות מים, כשחלק ממקורות המים מצויים עמוק מתחת לקווים האדומים. על פי נתוני הרשות, המחסור מסתכם בכ-2 מיליארד קוב מים, שהם כ-2,000,000,000,000 ליטר.

 

עוד נמסר, כי כמויות הגשמים שירדו עד כה, לא תרמו באופן ניכר למקורות המים, בעיקר בשל האזורים בהם התמקד הגשם ברצועת החוף, והפריסה הגדולה בין מופעי הגשם, דבר שגורם להתייבשות מחודשת של הקרקע ומניעת זרימות או חלחול אפקטיביים.

 

ברשות המים מזהירים, שאם לא ירדו כמויות משקעים גבוהות בסוף חודש דצמבר, כמויות המים הזמינים לשימוש בחודש זה צפויים להיות נמוכים משמעותית מהנפחים הממוצעים ולהסתכם בכ- 15 מלמ"ק, פחות מחצי מהממוצע. נפח המים הזמינים לחודשי דצמבר עומדים 34 מלמ"ק בממוצע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכנרת
צילום: זיו ריינשטיין
מומלצים