שתף קטע נבחר

מחאה נגד "חשמל כשר": זו כפייה דתית

חוק "חשמל כשר", שמקדם השר עוזי לנדאו, ואמור להעביר את השאלטר לידי הרבנות הראשית, הוליד זרם של תגובות נזעמות. קבוצה בפייסבוק מארגנת הפגנה מול הכנסת. אברהם פורז: "ראש הממשלה מנסה לא להרגיז את שותפיו הדתיים"

החלטת שר התשתיות, עוזי לנדאו, לקדם את חוק "חשמל כשר" שיחייב את חברת החשמל להפעיל תחנות כוח "על פי דרישות ההלכה" ובכך לאפשר לרבנות להפסיק את הזרם לכל עם ישראל, שנחשפה ב"ידיעות אחרונות", הציתה זרם של אלפי תגובות נזעמות בטוקבקים וברשתות החברתיות. בין היתר התארגנה קבוצה בפייסבוק הקוראת להפגין מול הכנסת בשבוע הבא.  

 

עוד בחדשות:

שר החוץ הטורקי: "הורדנו את ישראל לברכיים"

ניצן אלון: כששורפים מסגד - זה טרור

מקורבו של ברק חוזר לצה"ל: "מינוי תמוה ביותר"

 

ח״כ לשעבר, אברהם פורז ממפלגת שינוי שהתאיידה מהמפה הפוליטית, אמר ל-ynet: "הכפייה הדתית הזו נמצאת בכל מקום: בחשמל, הדרת נשים משלטי החוצות בירושלים, וזה שמשרד האוצר לפני כמה זמן בא לבדוק בישיבה מה מספר התלמידים, אבל החבר'ה עשו מהומה כזו שהפסיקו לספור אותם. גם ההתפרעויות בשטחים של הדתיים קשורה לאותו תהליך. הם מרגישים שיש להם רוח גבית מהממשלה הזו שבה עומד ראש ממשלה חילוני לכאורה, אבל מנסה כל הזמן לא להרגיז את שותפיו הדתיים". 

 

חדר בקרה של תחנת חשמל, המפתחות ימסרו לרבנות? (צילום: אלעד רובינשטיין) (צילום: אלעד רובינשטיין)
חדר בקרה של תחנת חשמל, המפתחות ימסרו לרבנות?(צילום: אלעד רובינשטיין)

 

לפי הצעת החוק, בכל תחנות הכוח בישראל יוצבו משגיחי כשרות. אלה יתבקשו לפקח על פעילות התחנות מבחינה הלכתית ואף יוכלו להביא לסגירתן אם לא יעמדו בכללים שתקבע הרבנות. עלותו הראשונית של החוק מוערכת במאות מיליוני שקלים - שיגיעו מכיסי הצרכנים. בהקשר זה, אמר אברהם פורז: "חברת החשמל היא מונופול, אז היא יכולה להעלות תעריפים כדי לכסות כל גזרה שתוטל עליה וזה כמובן מתגלגל עלינו".

 

מנכ"ל ישראל חופשית, מיקי גיצין, אמר ל-ynet: "זו לא תהיה מדינה שיש לה רבנות אלא רבנות שיש לה מדינה. אם אנחנו מכפיפים את חברת החשמל לרבנות ורוצים להכפיף גם את הצבא לרבנות אז למה לא להכפיף גם את שר התשתיות לרבנות ואת ראש הממשלה לרבנות? מישהו שם איבד את המעצורים והוא לא מבין מה מקומה של דת בתוך מערכת של מדינה. זה לא הגיוני בכלל שרבנות תתן הכשר למערכות חשמל, איפה נשמע דבר כזה?"

 

"אפילו ש"ס לא הייתה מציעה כזה חוק" 

לדעת גיצין, ישראל משנה את הגדרתה כדמוקרטית, "זה הולך לכיוון של מדינת הלכה, כמו משטרים אפלים באיראן ובסעודיה. למה רק לקחת את חברת החשמל ואת הצבא? בואו ניקח את כל מדינת ישראל וניתן אותה תחת חסותו של איזה רב, שאייטולה ינהיג אותנו". הוא הזכיר כי השר עוזי לנדאו נבחר מטעם ישראל ביתנו על-ידי אנשים בעלי אג'נדה אזרחית, קהל חילוני ברובו: "הוא לא מצפצף רק על עם ישראל כולו אלא על קהל הבוחרים שלו. בחיים לא הייתי חושב שאפילו שר של ש"ס היה מציע הצעת חוק כזאת". 

  

גם עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית קונסרבטיבית, כועס: "למה לעצור בחברת החשמל? מדוע שהרבנות הראשית לא תפקח על: גביית המסים, קידוחי הגז, אורך גזירת השיער במספרות וניטור זיהום האוויר. מדינת ישראל הופכת למדינת הלכה. כספנו הולכים כדי לסאב ולהגדיל את המוסד שנקרא הרבנות הראשית, שנראה שאף אחד לא יודע היכן הוא מתחיל ואיפה יסתיים. זה מצב מפחיד שמאיים על קיומה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית. לא פחות".

 

הלילה המשיכו להצטבר בפייסבוק הודעות מחאה, בין היתר בקבוצה המארגנת את ההפגנה מול הכנסת. אחד מחבריה כתב שיגיע להפגנה, אך הביע ספק אם היא תועיל במשהו: "בכל זאת, אני חושב שזו תמימות לחשוב שזה יעזור. הכנסת משתינה עלינו בקשת. צריך להעביר את ההפגנה מתחת לביתו שר התשתיות, צריך להתעמת חזיתית מול החרדים. בכל מיני דרכים. להחרים חנויות עם תעודות כשרות. להוריד את הכפפות. לדרוש הבטחה מראשי מפלגות האופוזיציה לא לשבת עם חרדים בממשלה אם יעלו לשלטון".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השאלטר בידי הרבנים. השר עוזי לנדאו
צילום: אוהד צויגנברג
פורז, "נתניהו לא רוצה להרגיז את הדתיים"
צילום: ירון ברנר
מומלצים