שתף קטע נבחר

דיווח: שטייניץ הציע להודו לייבא גז טבעי מישראל

עיתון "טיימס אוף אינדיה" דיווח כי שר האוצר ומקבילו ההודי סיכומו כי שתי המדינות יקימו ועדות לבדיקת היתכנות ההצעה. איראן ביטלה לאחרונה עסקת גז ענקית עם הודו, לאחר שזו הצביעה נגד תוכנית הגרעין שלה

שר האוצר, יובל שטייניץ, הציע לעמיתו ההודי, פרנאב מוחרג'י, כי ישראל תספק גז למדינתו - כך דיווח העיתון "טיימס אוף אינדיה". לפי מקורות בהודו, השרים סיכמו בפגישתם בשבוע שעבר על כך ששתי המדינות יקימו ועדות לבדיקת היתכנות ההצעה. הדיונים בנושא צפויים להימשך במהלך ביקורו של שר החוץ ההודי בישראל בחודש הבא.

 

 

הודו מייבאת את רוב הגז הטבעי שלה מקטאר ועומאן. איראן ביטלה עסקת ענק עם הודו אחרי שנחתמה בעקבות ההצבעה של הודו נגד תוכנית הגרעין שלה בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. יוזמה להקים צינור גז בין איראן להודו נפלה בעקבות סיבות ביטחוניות.

 

גורם בכיר במשק האנרגיה אמר ל-ynet כי "אמירתו של שטייניץ לא נוצרה בחלל ריק, אלא על רקע התעניינות של יצרני הגז עצמם בשוק ההודי. מנכ"ל דלק אנרגיה (השותפה במאגרי הגז תמר ולווייתן - ת.ג), יוסי אבו, השתתף לאחרונה בכנס עם ראשי חברות אנרגיה הודיות גדולות והציג בפניהם פרטים על הגז הישראלי ויתרונותיו".

 

יצוא הגז מישראל צפוי להתחיל רק לקראת סוף העשור, כשמאגר הגז הענק "לווייתן" יתחיל לפעול, בנוסף למאגר "תמר" המיועד לספק גז לכשליש מייצור החשמל בישראל. באופן תיאורטי, הודו היא יעד טוב לרכישת גז ישראלי, בהיותה מדינה ידידותית, לא רחוקה, גדולה וצומחת שעוברת מהפיכה תעשייתית ומגדילה את השימוש בחשמל בלא הרף ואינה מחזיקה מאגרי גז גדולים משלה.

 

בחברת דלק סירבו להתייחס לנושא.

 

ממשרד האוצר נמסר: "במסגרת שיחות שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ בהודו על שדרוג שיתוף הפעולה הכלכלי, עלתה גם אפשרות של ייצוא גז בעתיד מישראל לאסיה בכלל ולהודו בפרט. ההודים הודיעו על כוונתם ללמוד על הנושא וייתכן שישלחו בקרוב משלחת שתפגש עם בכירים במשרד רה"מ, משרד האוצר ומשרד האנרגיה והמים".

 

"במהלך הביקור בהודו הושגו הבנות לגבי הסכם סחר חופשי ישראל-הודו עד ספטמבר 2012, הקמת מכשירים ממשלתיים משותפים לעידוד מחקר ופיתוח בתחומי הטכנולוגיה החקלאית והייטק ותוכנית להבאת 100 דוקטורנטים מהודו לאוניברסיטאות ומכוני מחקר בישראל. סוכם על ביקרו גומלין של בכירים הודים בקרוב בישראל, ביניהם שר האוצר, מוקרג'י ושר החינוך ותעשיות ההיי-טק, סיבל".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים