שתף קטע נבחר

צעירים ניקו "תג מחיר" בי-ם: באנו לתקן קלקול

15 תלמידי מכינה דתיים וחילונים הגיעו למסגד שהוצת בשבוע שעבר בבירה ומחקו כתובות, במחאה על אלימות קיצונים מהימין. "לחשוב אחרת זה לא לשנוא", הסבירו, "זה יוצר תהום מסוכנת"

המסגד בירושלים, שנפל בשבוע שעבר קורבן לפעולות "תג מחיר", שימש הבוקר (יום ב') במה למחאה נגד התופעה שיזמו צעירים דתיים וחילונים. 15 צעירים מהמכינה הקדם-צבאית "איתן" במעלה אדומים הגיעו לפאתי המסגד שהוצת ברחוב שטראוס בעיר וניקו את שיירי כתובות הנאצה שרוססו במקום. "זוהי לא פעולה פוליטית", הבהירו, "מעולם לא הייתה מציאות שבה יהודים השחיתו בתי תפילה, לא נאפשר לזה לקרות גם עכשיו".

 

פשעי שנאה – אתרי תפילה על הכוונת:

הצתה במסגד בירושלים, כתובות "מוחמד מת"

עוד הצתה במסגד פלסטיני: "מצפה יצהר מלחמה"

הצתה והשחתה במסגד ליד קלקיליה

כתובת "תג מחיר" במסגד שהוצת בגליל העליון

הצתה במסגד באזור שכם: "מגרון - צדק חברתי"

  

במכינה הסבירו כי הצעירים, בני 18-19 העומדים לפני גיוס, ביקשו להזכיר בכך כי הרוב הדומם של המתנחלים מתנגד לה נחרצות. "בעקבות אירועי השבוע שעבר התעורר דיון בתוך המכינה והחבר'ה ביקשו לעשות איזושהי פעולה שתביע את המחאה וההסתייגות המוחלטת שלנו מהאלימות", הסביר יאיר אנסבכר, רב מחנך במכינה "איתן". "במכינה יש כל מיני דעות, בהן גם הרבה דעות ימניות מאוד, שאולי דומות לאלו של הפועלים ב'תג מחיר', אך כולן מתנגדות לאלימות כלפי חיילי צה"ל ולהשחתה, במיוחד השחתה של בתי תפילה".

 

הצעירים מנקים את קירות המסגד. "מוחקים כתם" (צילום: עמיחי בן סעדון) (צילום: עמיחי בן סעדון)
הצעירים מנקים את קירות המסגד. "מוחקים כתם"(צילום: עמיחי בן סעדון)
 

 

אנסבכר הוסיף כי "קראנו לזה 'תג מחיק', משום שאנחנו קומץ של אנשים שבאו לתקן קלקול שעשו קומץ אחר של אנשים. אין לנו משהו נגד אף אחד מעם ישראל, אלא נגד דרכי פעולה שליליות. בחז"ל זה נקרא 'יתמו חטאים מן הארץ', ולא יתמו חוטאים. כלומר, אין לנו כוונה להתעמת עם אף אחד אבל בהחלט כן לצאת נגד ההקצנה שמתרחשת בציבור בעם ישראל".

 

לדברי אנסבכר, פעולות "תג מחיר" שמבצעות קבוצות קיצוניות מובילות לתיוג ציבור שלם, שמשלם על כך מחיר. "האירועים האלו לא מייצגים שום דבר מתפיסות העולם האמיתיות שלנו", הדגיש. "לחשוב אחרת זה לא לשנוא. מה שכל כך נורא בפעולות 'תג מחיר' זה שהן יוצרות תהום בתוך הציבור הישראלי, ותהום מסוכנת ומיותרת בין הדתות. אלו לא פני היהדות האמיתית. אנו מוחקים את הכתובות כדי למחוק את הכתם הזה".

 

הנזק שנגרם למסגד. "ציבור שלם משלם על כך מחיר" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הנזק שנגרם למסגד. "ציבור שלם משלם על כך מחיר"(צילום: AFP)

 

חברת הכנסת ליה שמטוב (ישראל ביתנו) שיבחה את פעילות תלמידי המכינה, וציינה כי היא מייצגת את הנוער האמיתי של ההתנחלויות: "בשבועות האחרונים יש ניסיון אומלל לתייג את כל המתנחלים כוונדליסטים ואלימים, כאשר לא כך הדבר בפועל". לדבריה, מנתוני הגיוס האחרונים עולה כי דווקא בהתנחלויות נרשמים אחוזי הגיוס הגבוהים ביותר. "כשזהו המצב בפועל, כל טענה על פגיעה מתמשכת בחיילים, שחלק גדול מהם בני מתנחלים, פשוט מגוחכת", אמרה. היא גינתה גם את פעולות "תג המחיר" שנרשמו באחרונה והצהירה כי האחראים לכך ייתפסו ויועמדו לדין.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התלמידים מנקים. "יוצאים נגד ההקצנה"
צילום: עמיחי בן סעדון
מומלצים