שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מדבקת מלשינון לנהגי ליסינג, אבל לא לח"כים?

  מליאת הכנסת אישרה אמש (ב') בקריאה ראשונה הצעת חוק, לפיה תודבק מדבקת "איך אני נוהג?" על כלי רכב של חברות שברשותן יותר מ-40 כלי רכב. במפתיע, חברי הכנסת התנגדו למדבקה שכזו על כלי רכבם: "אנחנו, ברוך השם, עושים הכול כדי לנהוג בזהירות". גם במשטרה מסרבים להדביק

  מדבקת "איך אני נוהג?" תשפר את הבטיחות, אך תסכן את ביטחונם של חברי הכנסת? מליאת הכנסת אישרה אמש (ב') בקריאה ראשונה הצעת חוק, הקובעת כי כל חברה המחזיקה ב-40 כלי רכב או יותר, תחויב בהפעלת מוקד דיווח על עבירות תנועה שבוצעו בכלי רכב שבבעלותה. ומה עם 120 חברי הכנסת? חלקם, כך מתברר, סבורים כי אין כל צורך במדבקת "איך אני נוהג" על כלי הרכב שבו הם נוהגים.

   

   

  "אני חושב שאסור שחוק זה יחול על חברי כנסת", הסביר אמש חבר הכנסת נסים זאב במליאה. "אני לא רוצה שידעו שאני בכלל נמצא על הכביש. מי יודע? אולי יש איזה תוכנית חיסול כנגד מישהו מסוים? שמעתם עכשיו שהעוזר של אסי אבוטבול חיסלו אותו. בפוליטיקה אנחנו צריכים להיות מאוד זהירים". לדבריו, יש עוד סיבה שלא להחיל את החוק על חברי הכנסת: "אנחנו, ברוך השם, עושים הכול כדי לנהוג בזהירות, כי אנחנו כנציגי ציבור חייבים לשמש דוגמה אישית לכלל הציבור".

   

  ח"כ זאב: "אנחנו, ברוך השם, עושים הכול כדי לנהוג בזהירות" (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
  ח"כ זאב: "אנחנו, ברוך השם, עושים הכול כדי לנהוג בזהירות"(צילום: אלכס קולומויסקי)

   

  במהלך הדיון התברר כי כחלק מיישום נוהל לא-מחייב לדיווח על עבירות תנועה ("נוהל 6"), אפשר כיום לדווח על עבירות שמבצעים עובדי הכנסת, אך לא על כאלה של חברי הכנסת. ח"כ אורלי לוי-אבקסיס הסבירה אמש כי "בעבר גם על הרכבים של חברי הכנסת הייתה אותה מדבקה, שאומרת - 'אם עברתם עבירת תנועה'. מסתבר שהכנסת הורידה את אותן מדבקות מהרכבים של חברי הכנסת, אבל הפלא ופלא, לגבי עובדי הכנסת, נשארו המדבקות".

   

  יש לציין כי גם במשטרת ישראל מבקשים שלא להחיל את החוק על כלי רכב משטרתיים. נציג המשטרה הסביר לאחרונה בוועדת הכלכלה כי החוק יגרום לכך שאזרחים שייפגעו מפעילות אכיפה, ימהרו להגיש תלונה נגד השוטר האוכף. "יש מוטיבציה גדולה לאזרחים (לדווח)... ניידת שטיפלה באירוע ונתנה דו"חות, (מיד) כל אזרח שירגיש נפגע, יצלצל ויגיד - השוטר, שרק לפני חמש דקות נתן לו דו"ח, עבר עבירה".

   

  "אתה תיסע מפה באוטובוסים"

  הצעת החוק שאושרה אמש, אותה יזמו חברי הכנסת זאב בילסקי וחמד עמאר, קובעת כי מנגנון הדיווח שתחויב כל חברה להפעיל יהיה אנושי, ולא אוטומטי. עוד נקבע בחוק כי על כלי רכב בבעלות תודבק מדבקה בגודל אחיד, עליה יצוין מספר הטלפון של אותו מוקד לדיווח על עבירות תנועה. חברות שיעברו על החוק ייקנסו בסך של עד 25 אלף שקל.

   

  ח"כ בילסקי, שהציג את הצעת החוק בפני חברי הכנסת שנכחו במליאה, הסביר כי היא "נועדה לאפשר לציבור הרחב לומר - עד כאן, אנחנו רוצים כולנו יחד להילחם באותם נהגים פראיים, אותם נהגים ששום דבר לא מפחיד אותם ולא עוצר אותם, החבר'ה הצעירים שלוקחים מכוניות ונוסעים במהירות מסחררת, ואומרים 'לי זה לא יקרה', וזה בסוף קורה".

   

  ומה יעשו החברות שיקבלו דיווחים על עבירות תנועה שביצעו עובדיהן? לדברי בילסקי, "אנחנו מצפים מהמנכ"ל (של חברה כזו) שיקרא לאותו אדם ויגיד לו - אדוני, קיבלת אוטו מהחברה, שישה אנשים התלוננו על נהיגה פרועה, אני מזהיר אותך, אתה תיסע מפה באוטובוסים אם אתה תמשיך להתנהל ככה". בילסקי אף סבור כי החוק יאפשר לראשונה "לציבור הרחב ליטול חלק במאבק בתאונות".

   

  ח"כ זאב, שבירך על החוק אך ביקש להחריג ממנו את חברי הכנסת, הסביר בהמשך דבריו מה לדעתו גורם לתאונות דרכים רבות: "הבעיה שלנו זה האופנועים, הקטנועים, שאני רואה אותם כמתאבדים בכביש. הסיכונים שהם לוקחים, הריסק שהם לוקחים במהירות שלהם, בעקיפות שלהם, והם סומכים שאנחנו כנהגים ברכבים רואים אותם, ולפעמים כפסע בינם לבין המוות, חד-משמעית".

   

  "לשרת אינטרס כלכלי"

  למרות אישורה אמש ברוב של 14 חברי כנסת וללא מתנגדים, יש לציין כי להצעת החוק של בילסקי ועמאר אין ביסוס מחקרי שיוכיח כי היא אכן עשויה לתרום לשיפור הבטיחות. יתרה מכך: יש מי שסבורים כי יישומה עלול לסכן את אותם נהגים שיירצו לדווח על עבירות תנועה, ולצורך כך ישתמשו בטלפון נייד בזמן הנהיגה. מחקרים רבים הוכיחו כי שימוש בטלפון גורם להיסח דעת חמור, שמגדיל משמעותית את הסיכון למעורבות בתאונה.

   

  ראוי גם להוסיף כי בעבר נטען כי בהפעלת "מלשינון" מעורבים לכאורה גורמים מסחריים, המעוניינים לקדם מרכזי דיווח טלפוניים. במחקר שבחן בעבר את יישום "נוהל 6" של משרד התחבורה, הבהירו החוקרים כי מרואיינים רבים "ציינו את הדרך הלא נאותה בה הנוהל נולד. עלה באופן קבוע שם של איש עסקים שמפעיל מוקד ייעודי לקבלת דיווחים, והוא יזם וקידם את הרעיון... נטען שהיוזמה באה לשרת אינטרס כלכלי שלו". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "איך אני נוהג?" מצוין, אם אתה חבר כנסת
  צילום: רועי צוקרמן
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים