שתף קטע נבחר

השרים ידונו: להעלות את גיל המזונות מ-18 ל-22

לפי התיקון לחוק, שיעלה לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה, תוארך חובת תשלום המזונות. יוזם החוק, ח"כ זבולון אורלב: "החוק בא להבטיח צדק חברתי לילדים"

האם אבות גרושים ישלמו מזונות לילדיהם עד גיל 22 ולא עד גיל 18 כמו היום? ועדת השרים לענייני חקיקה תדון היום (א') בהצעת החוק של ח"כ זבולון אורלב, הקובעת כי תוארך חובת תשלום המזונות עד שילדי הגרושים יגיעו לגיל 22, כל עוד הם משרתים בשירות סדיר בצה"ל.

 

עוד בחדשות:

רקטה נורתה למועצת חוף אשקלון, פצמ"ר באשכול

נעצר חרדי שירק על אישה, השופטת שחררה

הסלפים במצרים: לשנות הסכם השלום עם ישראל

 

אם הצעיר משתכר באופן מספק, יהיה רשאי בית המשפט להפחית את סכום המזונות עד למחצית מהסכום ששולם עד לגיל 18. הפסקת הזכות למזונות ילדים לפי החוק הקיים, מסבירים יוזמי ההצעה, פוגעת פגיעה קשה בחיילים שהוריהם גרושים או חיים בנפרד.

 

כיום נוהגים בתי המשפט לכל היותר לפסוק לילדים מעל גיל 18 המשרתים בשירות חובה או בשירות לאומי, מזונות בגובה שליש מהסכום שנפסק להם מלכתחילה. "למעשה, מדובר בסכומים פעוטים שאינם עולים בקנה אחד עם מטרת החוק, שכן הקטין אינו משתכר כדי מחייתו וממשיך לגור תחת קורת גג של אחד ההורים, אשר ממשיך בפועל לשאת בהוצאות גידולו לבדו".

 

בנוסף, מציעים חברי הכנסת שהאב ישלם מזונות גם על ילדים מעל גיל 18 המוגדרים כאלו שאינם מסוגלים לכלכל את עצמם: "הפסקת חיוב המזונות בהגיע הבן הנזקק לגיל 18 תפגע בו באופן אנוש ותביא לכך שהורה אחד יכלכלו לבדו, פעמים רבות בלא יכולת לעשות זאת בצורה מספקת", נאמר בהסבר להצעת החוק. "גירושי בני הזוג אינם פוטרים את בני הזוג מתפקידם כהורי הילד הנזקק".

 

מציעי התיקון לחוק מסבירים כי הצעה דומה הוגשה בכנסת ה-15 על-ידי ח"כ ענת מאור וגנדי ריגר ואחר כך בכנסת ה-16 וה-17 על-ידי זהבה גלאון ובכנסת ה-18 על-ידי אורית זוארץ וחברי כנסת נוספים. מאחורי ההצעה הנוכחית התייצבו מלבד אורלב חברי הכנסת גלאון, זוארץ, אורי אורבך, זאב בילסקי ואיתן כבל.

 

אורלב מסביר שהצעת החוק שלו נולדה מתוך תפישה שהיום ילדים פחות עצמאים לפחות עד אחרי הצבא. בגילאים האלה, טוענת ההצעה, הילדים עדיין מתגוררים בבית והנטל הכלכלי נופל על ההורים. האם או האב שאיתם מתגורר הילד צריכים לדאוג לכלכלתו, משום שהוא אינו מסוגל להתפרנס ממשכורת צבאית בסך 300 שקלים, ולכן יש צורך בהמשך תשלום המזונות. ההצעה מאפשרת לבית המשפט להקטין את תשלום המזונות בחצי מזה הנהוג עד גיל 18.

 

"החוק בא להבטיח צדק חברתי לילדים", אמר אורלב. "לצעיר או לצעירה שמתגייסים לצה"ל אין חלופה אחרת לספק את צרכיהם באופן אחר ולכן חלה חובה על המדינה לדאוג שיוכלו לקבל את צרכיהם עד תום השירות הצבאי בגיל 22. אני רואה עוול גדול בכך שהמדינה מנצלת חולשה של משפחות במצב הזה והגיע הזמן לשים לכך קץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האבות הגרושים ימשיכו לשלם? אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צדק חברתי לילדים. זבולון אורלב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים