שתף קטע נבחר

"בראש מורם וללא פחד": נעמה חוזרת לבית הספר

בת ה-8 שהפכה לסמל המאבק נגד הדרת נשים תצעד לבית ספרה כשהיא מגובה במלווים רבים. "הפסקנו לפחד", אומרים בבית שמש, אך הסערה לא דועכת: בערב צפויה הפגנה חרדית על "התערבות הרשויות" ועתיד העיר עדיין מעורפל

המאבק נגד הדרת נשים, שמוסיף ליצור מתח ביחסים הטעונים גם כך בין חילונים לחרדים, עומד היום בבוקר (יום ה') בפני יום מכריע במיוחד בבית שמש. לאחר היריקות, ההשפלות והצעקות, מתעוררים תושבי העיר וחלקם ילוו - אולי אף באופן פיזי - לבית הספר את נעמה מרגוליס, הילדה שהפכה לסמל המאבק, בפעם הראשונה אחרי חופשת החנוכה. על פי הערכות, צפויה העיר ליום שקט באופן יחסי, אך בסופו מתכוננים החרדים להפגין נגד "ההתערבות הגסה מצד השלטונות". 

 

עוד בערוץ החדשות:

 

"אמרתי לנעמה שאני מקווה שנוכל לחזור לחיים של שגרה ושל שקט", סיפרה ל-ynet הדסה מרגוליס, אמה של בת ה-8. אחרי האירועים הסוערים האחרונים, תושבי העיר מגלים דווקא אופטימיות. "אני מאמין ומקווה שזה יהיה יום רגוע", אמר שלום לרנר, חבר מועצת העיר מטעם האופוזיציה. "הציבור החרדי מבין שהוא מתבזה כאן ושהוא משלם את המחיר על הקנאות של הקיצונים".

 

לטענת לרנר, שמתכוון ללוות את הבנות למוסד החינוכי, "הילדות חששו ופחדו, אבל גם הן מבינות שקרה כאן משהו ושהם זכו לתמיכה ולכן הן יילכו בראש מורם לבית הספר". לרנר הוסיף ש"העובדה שהזרקורים הופנו לכאן אחרי הרבה שנים שאף אחד לא התעניין בנעשה כאן, ויריקות והשפלת נשים הפכו לעניין שבשגרה מחזקת את כולנו".

 

גם דב ליפמן, שכנה של מרגוליס וממארגני הפגנת האלפים, מעיד כי "הפסקנו לפחד". לדבריו, "בהתחלה המשטרה לא טיפלה, אבל עכשיו, אחרי שאלפי אנשים יצאו לרחוב, אני חושב שאפילו אם יגיעו הקיצונים, המשטרה תעמוד שם ותעצור אותם". 

 

באשר לעתיד העיר, מסביר ליפמן כי "להפגנה הגיעו חרדים שאמרו לנו תודה על ההזדמנות לפעול נגד הקיצונים. יש אחדות בין החילונים, הדתיים והחרדים המתונים".

 

גם בצד החרדי של בית שמש נערכים לחידוש הלימודים בבית הספר "אורות נריה" לבנות, תחת אבטחה כבדה וסיקור תקשורתי רחב, אך המאמצים שם מרוכזים בעיקר בניסיון למנוע הפגנות וגילויי אלימות מצד הקיצוניים.

 

רבני העיר, בהם הנהגת פלג ה"קנאים", קראו לאנשיהם להימנע מכל חיכוך עם תלמידות בית הספר, הוריהן או הצוות החינוכי, ולהישאר בתוככי שכונת רמת בית שמש ב', הגובלת עם המוסד. כמה "סדרנים" מטעם הרבנים יוצבו באזור וינסו למנוע ממפגינים או סקרנים חרדים להתקרב אליו, כפי שעשו בהפגנה הגדולה שהייתה שם השבוע.

 

ההערכה בקהילה החרדית היא כי בסופו של דבר רק כמה קיצוניים שאינם נשמעים להוראות הרבנים ינסו לעורר פרובוקציות, אך הבוקר הראשון של הלימודים לאחר חופשת החנוכה יעבור בשקט ובשלום.

 

הכנות להפגנת האלפים בבית שמש (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הכנות להפגנת האלפים בבית שמש(צילום: אוהד צויגנברג)

 

בשעות הערב צפויה עצרת מחאה של החרדים בשכונת נחלה ומנוחה (המכונה גם הקריה החרדית) נגד הסרת השלטים שהוצבו שם להפרדה בין גברים לנשים. מארגני האירוע הדגישו כי אין מדובר בהפגנה נגד בית הספר "אורות נריה" וכי הוא מתקיים באזור אחר וללא קשר אליו.

 

המארגנים מציינים כי במשך מספר שנים, לא הייתה לאיש בעיה עם השלט, ועכשיו הוחלט להסירו רק משום שבית שמש עלתה לכותרות בעניין אחר, ולכן "העצרת היא נגד ההתערבות הגסה והלא מקובלת באורח החיים החרדי מצד השלטונות". בהודעה רשמית מטעמם נמסר כי "מדובר באירוע פנימי ושקט של הציבור החרדי המתגורר בשכונה וכלי התקשורת מתבקשים שלא להגיע למקום". 

 

גם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, יעסוק בנושא ויקיים הבוקר דיון מיוחד בהשתתפות בכירי מערכת המשפט בנוגע לטיפול המערכתי בנושא ולאפשרויות העומדות בפני מערכת אכיפת החוק.

 

"בפן הפלילי, ניתן להקצות משאבים גדולים לאיסוף ראיות במקרים של קללות ואלימות על מנת להגיש כתבי אישום", אמרו בכירים במערכת. בנוסף, ידון הצוות באפשרויות להעלות את הרף בנוגע להגשת כתבי אישום. "אם עד היום לא הוגשו כתבי אישום נגד אלו הקוראים קריאות גנאי כלפי נשים, והנפגעים הגישו בדרך כלל תביעות אזרחיות, הרי שבדיון תועלה האפשרות לשנות מדיניות זו", הוסיפו.

 

הפן האזרחי, שיעלה אף הוא לדיון, יכלול אפשרויות שונות להתמודדות עם אלו הפוגעים בנשים כדוגמת פגיעה בכיס וקנסות לחברות הסעות שמאפשרות הפרדה ואי מתן רשיונות לקוי אוטובוס פרטיים המנציחים הדרת נשים. "תועלינה אף אפשרויות של סגירת רחובות במקומות בהם יורקים על נשים, מקללים אותן ונוהגים כלפיהן באלימות".

 

לדברי הגורמים, תיבחן גם הוראה להוריד את השלטים הפוגעים והאפשרות לחייב רשות מקומית להוריד שלטים מסוג זה ולהילחם בתופעה, ואף לקנוס בסכומים גבוהים רשויות מקומיות המנציחות ומאפשרות מצב זה. בפרקליטות ובלשכת היועץ המשפטי אמרו כי מדובר בתופעה חברתית מסוכנת שיש להילחם בה ולעקור אותה בכל האמצעים המשפטיים האפשריים.

 

אוטובוס מהדרין בבית"ר עילית. "תופעה חברתית מסוכנת" (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
אוטובוס מהדרין בבית"ר עילית. "תופעה חברתית מסוכנת"(צילום: רועי עידן)
 

בתוך כך, שלושה אירועי תקיפה שונים - בבית שמש, בירושלים ובבת ים - בהם שניים שבגינם הוגשה תלונה במשטרה, דווחו בימים האחרונים על ידי חרדים. במקרה הראשון, טיילו נשים דתיות וחרדיות עם ילדיהן בטיילת שעל חוף בת ים, ולטענתן הותקפו על ידי שני גברים - תחילה מילולית ולאחר מכן גם פיזית. אחת מהן, רויטל וינגרטן-ביטון, סיפרה ל-ynet: "התקרב אלינו אדם כבן 50 שנראה נורמלי לחלוטין, ואמר לנו: 'זה שטח של גברים בלבד, אין לנשים מה לחפש פה'. אז הצטרף אליו עוד אחד, והוא התחיל לדחוף אותנו ולאיים שכדאי שנשמור על הילדים כי הם בסכנה".

 

מחאת האלפים בבית שמש. "לא רוצה לחשוב איפה זה ייגמר" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מחאת האלפים בבית שמש. "לא רוצה לחשוב איפה זה ייגמר"(צילום: גיל יוחנן)
 

לדבריה, "אני גדלתי בניו יורק ואני אומרת לכם שאם זה היה קורה שם נגד יהודים, היו עושים מזה רעש גדול. אלה תוצאות ההסתה, ואני אפילו לא רוצה לחשוב איפה זה יכול להיגמר".

 

במקרה נוסף, שפורסם באתר החרדי "לדעת.נט", טען ב', אדם חרדי תושב חיפה, כי נסע עם ילדיו באוטובוס בירושלים, ובמהלך הנסיעה עפה המגבעת שלראשו על הרצפה. הוא הסתובב למושב שמאחוריו כדי לבדוק מי הפיל אותה, והנוסעים שסביבו הצביעו על נער שישב שם כאחראי למעשה. לדבריו, הצעיר היתמם וטען כי לא עשה כלום, אך מיד התחיל לצעוק:

"אתם החרדים לא נותנים לנו מנוחה, נכנסים לנו לחיים". בשיחה עם ynet, ב' המשיך לתאר: "הלכתי עם הילדים קדימה יותר באוטובוס, ואז הוא קם והכה בי עם אגרוף ביד. הייתי המום. לא ידעתי מאיפה זה מגיע".

 

באירוע שלישי, הגישה מ', תושבת בית שמש, תלונה במשטרה נגד אדם שלטענתה ירק לעברה ולעבר בתה בת ה-4. "זה קרה ביום שני בצהריים. הלכתי עם הילדה שלי ברחוב ראשי בשכונה חרדית בעיר וראיתי אדם עומד על המדרכה. פתאום היא נצמדת אליי ואני שומעת צעקות ורואה אותו מפנה את הגוף לעברינו בצורה מאיימת, ואז הוא ירק לכיווננו".

 

לעומת זאת, מעט לאחר חצות רגמו תושבים חרדים בשכונת מאה שערים בירושלים אוטובוס של אגד, בקו מספר 1 העובר בשכונה בדרכו אל הכותל המערבי וממנו. התושבים אף ניקבו את צמיגיו של האוטובוס. איש לא נפגע, אך נזק קל נגרם לאוטובוס. המשטרה פתחה בסריקות אחר החשודים במעשה.


פורסם לראשונה 28/12/2011 23:42

 

בהכנת הידיעה השתתפו עומרי אפרים, אביעד גליקמן וקובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חרדים בבית שמש. "לא ידעתי מאיפה זה מגיע"
צילום: נועם מושקוביץ
נעמה מרגוליס. חוזרת לבית הספר
הפגנה נגד הדרת נשים בבית שמש
צילום: גיל יוחנן
מומלצים