שתף קטע נבחר

המפלגה ושבעת המועמדים. מי יעמוד מול אובמה?

יום שלישי זה מתחיל: לקראת הבחירות המוקדמות הראשונות של המפלגה הרפובליקנית, בדקנו את שבעת השואפים לנשיאות - מהאשה היחידה עד לאיש שלא אכפת לו מאיראן ומהמורמוני שלא ממריא עד למושל שלא היה צריך לפתוח את הפה. מה הם חושבים על כלכלה, חוץ - ועלינו?

משבעה יוצא אחד. המרוץ למועמדות המפלגה הרפובליקנית לנשיאות ייכנס להילוך גבוה החל מיום שלישי הקרוב, עם הבחירות המקדימות הראשונות שייערכו במדינת אייווה. בהמשך החודש יתקיימו בחירות מקדימות גם בניו המפשייר, בדרום קרוליינה ובפלורידה. שבעה מועמדים ינסו את מזלם. בדקנו מה עמדותיהם בכמה מהסוגיות הבוערות שעל הפרק: כלכלה, מדיניות חוץ והגירה. גם מקומה של ישראל לא נפקד.

 

החדשות האחרונות מהמרוץ הרפובליקני:

סקר CNN וטיים: גינגריץ' צונח, רומני עולה

עסק משפחתי: הרפובליקנים מגייסים עזרה מבית

 

מיט רומני

מושל מסצ'וסטס לשעבר, בן 64. רומני מנהל קמפיין כלכלי ליצירת מקומות עבודה. זוהי המומחיות שלו כמי שהקים את חברת ההשקעות "ביין", שקנתה חברות כושלות, שיקמה אותן ומכרה אותן כחברות רווחיות. הוא הציל את אולימפיאדת החורף בסולט לייק סיטי ב-2002, שנערכה אחרי פיגועי ה-11 בספטמבר 2001. היותו מורמוני הוא נקודת תורפה מבחינת בוחרים אוונגליסטים. לטעמם, הוא גם הפגין ליברליות יתרה כמושל, והם חוששים כי יזנח אותם לאחר הבחירות. לדברי יריביו, הרפורמה בבריאות שביצע במסצ'וסטס, הייתה הבסיס לרפורמה בבריאות של אובמה, שכל המועמדים הרפובליקנים מתנגדים לה. הוא נשוי לאן זה 42 שנה, אב לחמישה וסב ל-16.

 

רומני ואשתו אן בניו המפשייר (צילום: AP) (צילום: AP)
רומני ואשתו אן בניו המפשייר(צילום: AP)

 

כלכלה: רומני מצדד בתוכנית להורדת מסים והוצאות, בהסרת הפיקוח הממשלתי ובביטול תוכניות של הממשלה הפדרלית והעברת הכוח מהממשל המרכזי לידי מושלי המדינות. דוגל בייצור אנרגיה על אדמת אמריקה.

 

עוד על מיט רומני:

"אם אבחר - ישראל היעד הראשון"

בוש האב תומך ברומני לראשות המפלגה

רומני בעימות עם פרי: "נתערב על 10,000 דולר?"

 

חוץ: רומני מבטיח לחזק את הכלכלה והצבא וכך את מעמדה של ארה"ב בעולם. הוא מבטיח מאבק נוקשה מול סין, כדי לאלצה להתאים את שער המטבע שלה לשוויו האמיתי.

 

הגירה: תומך בהענקת גרין קארד לעובדים משכילים, בעלי תארי דוקטור כדי לענות על הדרישות של המעסיקים האמריקנים. תומך באבטחת הגבול עם מכסיקו ובטיפול קשוח במעסיקים שמקבלים לעבודה עובדים לא חוקיים.

 

ישראל: הבטיח כי ישראל תהיה היעד הראשון לביקור שלו כנשיא וכי לא ילחץ עליה בנושא שיחות השלום עם הפלסטינים.

 

ניוטון (ניוט) גינגריץ'

עושה קאמבק פוליטי לאחר 12 שנים בחוץ, בן 68. ב-1994, הנהיג גינגריץ' את המהפך שהעביר את השליטה בקונגרס לרפובליקנים, לראשונה זה ארבעים שנה, ונבחר ליו"ר בית הנבחרים. הוא ניהל שני מאבקים כוחניים מול הנשיא הדמוקרטי דאז, ביל קלינטון. מאבקים אלה הביאו להשבתת הממשלה ולהטלת האשמה לכך על הרפובליקנים. הוא נאלץ להתפטר ב-1999. מאז צבר ממון רב מכתיבה, מהרצאות ומסיוע לענקית המשכנתאות "פרדי מק", ששילמה לו 1.6 מיליון דולר. גינגריץ' הצליח להתגבר על הביקורת על נישואיו בפעם השלישית. הוא ביקש סליחה ומחילה ונראה שציבור האוונגליסטים סלח.

 

גינגריץ'. ביקש סליחה ומחילה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גינגריץ'. ביקש סליחה ומחילה(צילום: AFP)

 

כלכלה: גינגריץ' מבקש לבטל פיקוח שאובמה הנהיג על הבנקים והמערכות הפיננסיות. הוא תומך בהורדת מסים קבועה בנוסח בוש, בביטול מס על רווחי הון, בהורדת מיסוי על תאגידים ובביטול מס רכוש.

 

עוד על ניוט גינגריץ':

רפובליקנים נגד גינגריץ': "להתרחק ממנו"

גינגריץ': "הפלסטינים הם עם מומצא"

גינגריץ' קיבל מיליונים מהתאגיד שתקף

 

חוץ: גינגריץ' תומך באסטרטגיה נרחבת שמטרתה לבודד ולהביס את האיסלאם הקיצוני ברחבי העולם. הוא הביע התנגדות למעורבות של ארה"ב בלוב.

 

הגירה: קומם עליו שמרנים רבים כשאמר שאין זה מעשי לגרש מארה"ב 11 מיליון מהגרים בלתי חוקיים, ואין זה אנושי לפגוע בילדיהם שנולדו בארה"ב.

 

ישראל: התחייב להעביר את שגרירות ארה"ב מתל-אביב לירושלים. טען בעימות כי העם הפלסטיני הוא עם מומצא.

 

רון פול

אם הבוחר האמריקני יחליט להעביר אותו לבית הלבן ולא לבית אבות, ייכנס פול לחדר הסגלגל בגיל 77 וחצי. מסוף שנות ה-70 הוא מייצג את טקסס בבית הנבחרים, וכיום הוא חבר בוועדות הכספים והחוץ של הבית. בצעירותו היה מנתח מוטס בחיל האוויר האמריקני, שהפך להיות גניקולוג ומיילד שיילד 4,000 תינוקות. פול נשוי, אב לחמישה וסב ל-18. בנו, ראנד פול, נבחר בשנה שעברה לסנאטור ממדינת קנטקי. פול אולי יפתיע באייווה, אבל לא יותר מזה.

 

רון פול. מחדר הלידה לבית הנבחרים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רון פול. מחדר הלידה לבית הנבחרים(צילום: AFP)

 

כלכלה: פול מציע לבטל את הבנק המרכזי (הפדרל רזרב) ולהחזיר את ארה"ב לפעילות כלכלית על פי שער הזהב.

 

עוד על רון פול:

"לא הייתי שולח את חיילינו להילחם בנאצים"

העוזר לשעבר: פול התנגד לקיום ישראל

פול פוזישן: הפציפיסט נותן גז לבית הלבן

 

חוץ: פול דוגל במדיניות חוץ בדלנית, הכוללת את החזרת כל הכוחות האמריקנים המוצבים מחוץ למדינה. בנושא האיראני הוא מאמין כי התגרענותה של איראן היא עניינה, ואם ישראל רוצה למנוע זאת ממנה היא מוזמנת לפעול על אחריותה שלה. ארה"ב מבחינתו צריכה להישאר בחוץ. הוא רוצה לבטל את כל סיוע החוץ האמריקני, כולל הסיוע הניתן לישראל.

 

הגירה: תומך בנעילת הגבולות ומתנגד למתן אזרחות למהגרים בלתי חוקיים השוהים בארה"ב שנים רבות.

 

ישראל: מתנגד לסיוע הביטחוני האמריקני לישראל, וטוען שהוא מזיק לישראל ולחופש הפעולה שלה. אחד מעוזריו לשעבר טען כי פול הביע באוזניו התנגדות לרעיון של הקמת מדינת ישראל.

 

מישל בקמן

האשה היחידה במרוץ הרפובליקני, נציגת מינסוטה בבית הנבחרים מאז 2006, בת 55. בקמן ביא יקירת התנועה העממית "מסיבת התה", שמבקשת להקטין את משרדי הממשלה, להוריד מסים ולאזן את תקציב ארה"ב. מכהנת בוועדת המודיעין והכספים. במקצועה בקמן היא עורכת דין בתחום המיסוי. נשואה ואם לחמישה ילדים ביולוגיים. במשך השנים הייתה אם אומנת ל-23 ילדים נוספים. שמרנית נוקשה בנושאים חברתיים וכספיים רבים.

 

בקמן. יקירת "מסיבת התה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בקמן. יקירת "מסיבת התה"(צילום: AFP)

 

כלכלה: הצביעה נגד שני חוקי תקציב בגלל התנגדותה להעלאת תקרת החוב.

 

עוד על מישל בקמן:

קבלת הפנים לבקמן: השיר "כלבה שקרנית"

רוצח סדרתי וחחוה משפחתית: הפה הגדול של בקמן

יצאה מהצל של פיילין: בקמן רוצה ללכת עד הסוף

 

חוץ: הצביעה נגד מעורבות צבאית אמריקנית בלוב.

 

הגירה: הצביעה נגד הצעת חוק שנועדה לאפשר לסטודנטים שהם מהגרים בלתי חוקיים לקבל גרין קארד אם הם לומדים בקולג' או מתגייסים לצבא.

 

ישראל: בקמן מלאת אהבה למדינה, מאז שבילתה חופשת קיץ בקיבוץ אחרי לימודיה בתיכון. מאז ביקרה בארץ פעמים רבות כחברת קונגרס.

 

ריק פרי

בן 61, מושל טקסס מאז נבחר ג'ורג' בוש לנשיאות ארה"ב ב-2000 ומקווה ללכת בעקבות קודמו לבית הלבן. השניים, אגב, לא ביחסים טובים. בטקסס מציג פרי מצב תעסוקה טוב מאשר בכלל ארה"ב, עם פחות מסים וקיצוץ בהוצאות. תומכיו קיוו שזה יהפוך אותו למועמד המוביל. גם התמיכה של האוונגליסטים הפיחה רוח במפרשיו. הכול נראה ורוד עד שפרי פתח את פיו בעימות הראשון והתברר שאינו יכול להיות נשיא. נשוי לאניטה ואב לשניים.

 

פרי. מקווה ללכת בעקבות קודמו בתפקיד מושל טקסס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פרי. מקווה ללכת בעקבות קודמו בתפקיד מושל טקסס(צילום: רויטרס)

 

כלכלה: מציע להביא לוושינגטון את מודל ההצלחה של טקסס.

 

עוד על ריק פרי:

יודע חשבון? קרא לקצץ את כל התקציב - ועוד

פרי התרסק בשידור חי: "אופס, שכחתי"

חפשו במפה: פרי המציא מדינה חדשה  

 

חוץ: שירת כטייס מטען בחיל האוויר האמריקני, באירופה ובמזרח התיכון. לטענתו, היעדר השירות הצבאי של אובמה פוסל את הנשיא מלשמש כמפקד העליון של הצבא, עמדה שבה הוא מחזיק כיום.

 

הגירה: תומך בהגברת הפיקוח בגבול המקסיקני כדי לבלום את הפשיעה ואת ההגירה הבלתי חוקית.

 

ריק סנטורום

סנאטור לשעבר מפנסילבניה עם רקורד שמרני מושלם, בן 53. נבחר לראשונה לציר בית נבחרים בגיל 32 וארבע שנים לאחר מכן נבחר לסנאט. סנטורום משקיע באיווה יותר זמן מכל מועמד אחר. הוא ביקר בכל אחד מ-99 המחוזות במדינה ולמעשה עבר להתגורר בה עד לבחירות. רק בקמן יכולה להתחרות איתו בחריש של איווה. כל המועמדים האחרים הפגינו מעט מאוד נוכחות במדינה, בעיקר בגלל העימותים הטלוויזיוניים הרבים שחשפו אותם לציבור. נשוי לקרן ואב לשבעה.

 

סנטורום ומשפחתו. אב לשבעה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
סנטורום ומשפחתו. אב לשבעה(צילום: רויטרס)

 

כלכלה: סנטורום תומך בביטול המיסוי על חברות העוסקות בייצור. מאמין שניתן ליצור תעסוקה סביב ענף האנרגיה והייצור.

 

חוץ: הוא מצדד בהתפשטות ארה"ב ובשיגור כוחות צבא אמריקנים גדולים לרחבי העולם. סנטורום דוגל במלחמת חורמה בטרור העולמי וטוען שארה"ב צריכה להיות ישרה עם העם האמריקני ולקרוא למלחמה הזו "מלחמה באיסלאם הקיצוני".

 

הגירה: סנטורום מתנגד למתן שירותי חינוך ובריאות למהגרים בלתי חוקיים, ותומך בחיזוק ההגנה בגבול מקסיקו.

 

ישראל: סנטורום מאמין שאיראן מהווה איום קיומי על ישראל, בעלת ברית נאמנה של ארה"ב, ולכן הוא תומך במהלך צבאי אמריקני אם יהיה צורך למנוע את האיום הגרעיני.

 

ג'ון הנטסמן

בן למשפחת מיליארדרים, כיהן פעמיים כמושל יוטה והיה שגריר ארה"ב בסין, בן 51. הנטסמן בעל ניסיון רב בנושאי פנים וחוץ ומשנה סדורה. איש מרשים שלא מצליח להמריא בסקרים בשל היעדר כריזמה ובגלל רומני - מורמוני כמוהו, הניצב בדיוק באותה משבצת – פוליטיקאי מתון בעמדותיו המסוגל לנצח את אובמה בקרב על העצמאיים, אבל מתקשה לזכות באמון השמרנים. הנטסמן לא מתמודד באייווה ומהמר על ניו המפשייר. ייתכן שלמעשה הוא רץ לתפקיד מזכיר המדינה בממשל רפובליקני.

 

הנטסמן. מתקשה לזכות באמון השמרנים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הנטסמן. מתקשה לזכות באמון השמרנים(צילום: AFP)

 

כלכלה: מתנגד למדיניות הכלכלית של אובמה אבל גם לקו הנוקשה של הרפובליקנים בקונגרס. מבטיח ליצור אווירה ידידותית ותחרותית לעסקים.

 

חוץ: הנטסמן תומך בהוצאת הכוחות האמריקנים מאפגניסטן. טוען שהכסף שמתועל לבניית אפגניסטן דרוש כדי לשקם את ארה"ב.

 

הגירה: צפוי להתמקד באבטחת כל הגבול הדרומי של ארה"ב.

 

ישראל: הביע נאמנות ומחויבות לישראל בהופעותיו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גינגריץ'. הקאמבק
צילום: AFP
רומני. ג'ובים
צילום: AP
בקמן. האשה היחידה
צילום: AP
הנטסמן. מרשים אך חסר כריזמה
צילום: AP
פרי. מצב טוב בטקסס
צילום: AFP
פול. להחזיר את החיילים הביתה
צילום: רויטרס
סנטורום. משקיע באייווה
צילום: AFP
מומלצים