שתף קטע נבחר

"לחופש נולד" נסגרה: "ברק הפסיק את התקצוב"

העמותה שפעלה למען שחרור השבויים והנעדרים הפנתה אצבע מאשימה כלפי רה"מ ושר הביטחון. "אלה הם רגעים קשים מנשוא לכולנו", אמר המנכ"ל אייל בן ראובן. משרד הביטחון: שתי ועדות קבעו כי העמותה לא סייעה, נמשיך לפעול להשבת הנעדרים. ב-ynet פורסם לראשונה על הכוונה להפסיק את הפעילות

העמותה למען שחרור השבויים והנעדרים סוגרת את שעריה: עמותת "לחופש נולד" הודיעה הערב (ב') כי היא מסיימת את פעילותה אחרי שמונה שנים, בהתאם להחלטת שר הביטחון אהוד ברק וראש הממשלה בנימין נתניהו ובעקבות החלטת משרד הביטחון להפסיק לתקצב את הפעילות. ב-ynet פורסם היום לראשונה על הכוונה להפסיק את פעילות העמותה.

 

ל-ynet נודע כי הצעד נובע מקשיים כספיים שאליהם נקלעה לאחרונה העמותה. בתחילת השנה שעברה הקים שר הביטחון ועדה שקראה לקצץ את המימון לעמותת "לחופש נולד". בעקבות זאת, תקפו ראשי העמותה וכמה מבני משפחות הנעדרים את משרד הביטחון ואת השר ברק, שלטענתם "החליט לסגור מראש את העמותה".

 

הודעת העמותה באתר האינטרנט שלה ()
הודעת העמותה באתר האינטרנט שלה

 

בהודעה שפרסמה העמותה נכתב כי היא נסגרת למרות המלצה מפורשת של תת-ועדה בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת לדחות בחצי שנה את המהלך: "חברי הוועד המנהל של העמותה מצרים על החלטת ראש הממשלה ושר הביטחון להביא את פעילותה של העמותה לידי סוף בשל נימוק תקציבי, תוך התעלמות מפעילותה הערכית בשימור נושא השבויים והנעדרים בתודעה של החברה הישראלית".

 

מנכ"ל העמותה, האלוף במילואים אייל בן ראובן, מסר כי "אנו כואבים את כאבן של משפחות חיילינו הנעדרים שבגורלם עסקנו בעשר השנים האחרונות יום יום, שעה שעה, שבתות וחגים. מאז אתמול אני מבקר בבתיהן של המשפחות ומבשר להן על סגירת העמותה. אלה הם רגעים קשים מנשוא לכולנו: למשפחות, לחברי הוועד המנהל, ולכל מי שהיה מעורב במשך השנים בניסיונות להביא מידע על גורל החיילים".

 

אייל בן ראובן. "כואבים את כאבן של המשפחות" (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
אייל בן ראובן. "כואבים את כאבן של המשפחות"(צילום: עופר עמרם)

 

דובר העמותה, דני קיפר, מסר כי "העמותה לא נסגרה עקב קשיים כספיים, אלא נסגרה בהחלטת ראש הממשלה ושר הביטחון להפסיק את תקצובה".

 

במשרד הביטחון אמרו בתגובה כי שתי ועדות מקצועיות קבעו כי העמותה לא הצליחה לסייע בהשגת מידע בנושא השבויים והנעדרים. "לאור זאת", נמסר, "הוחלט כי התמיכה שמקבלת העמותה ממערכת הביטחון במתכונתה הנוכחית תיפסק, וכי העמותה תוכל כמו כל עמותה אחרת לבקש סיוע כספי מוועדת התמיכות של משרד הביטחון, כפי שעושות כל העמותות האחרות". 

 

במשרד הביטחון הדגישו כי "אין להחלטה זאת השפעה כלשהי על פעילות

מערכת הביטחון וזרועות המודיעין בנושא השבויים והנעדרים. השבת השבויים והנעדרים הינה חוב מוסרי וערכי של מדינת ישראל ומערכת הביטחון, ולכן מערכת הביטחון השקיעה, משקיעה ותשקיע משאבים ומאמצים רבים על מנת להגיע לכל קצה חוט אפשרי בנושא השבויים והנעדרים".

 

עמותת לחופש נולד הוקמה ב-2004, ופועלת לאיתור מידע על גורלם של שבויי צה"ל ונעדריו. בשנים האחרונות המשיכה לאסוף מידע על נעדרי קרב סולטן יעקב זכריה באומל, יהודה כץ וצבי פלדמן, על הנווט השבוי רון ארד, על החייל גיא חבר שנעלם באוגוסט 1997 ועל החייל מג'די חלבי, שנעדר מאז 24 מאי 2005.

 

המידע הראשוני התקבל במייל האדום

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 02/01/2012 17:57

 

בהכנת הידיעה השתתפו יואב זיתון ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רון ארד. נפל בשבי לפני כמעט 26 שנה
באדיבות הערוץ הראשון
גיא חבר. לא ברור מה עלה בגורלו
צילום: שאול גולן
צילום רפרודוקציה: אחיה ראב"ד
מג'די חלבי. עדיין מחפשים מידע
צילום רפרודוקציה: אחיה ראב"ד
מומלצים