שתף קטע נבחר

אלי ישי נגד נתניהו: ש"ס תתנגד לקיצוץ הרוחבי

הקרב על מימון המלצות ועדת טרכטנברג יצא לדרך. השר אלי ישי הודיע כי סיעת ש"ס תתנגד לקיצוץ הרוחבי: "זה פוגע ברווחתם של תושבי ישראל". השר יוסי פלד: "הצליחו לבלבל לגמרי אותנו ואת הממשלה כולה"

הקיצוץ הרוחבי שנועד לממן את יישום המלצות ועדת טרכטנברג בתחום החינוך לא יעבור בשקט. סגן ראש הממשלה, השר אלי ישי, הודיע כי סיעת ש"ס תתנגד לקיצוץ הרוחבי המתוכנן במשרדי הממשלה. לדברי ישי, "בעת הזו צריך להגדיל את הגירעון ולא להמשיך לפגוע במשרדי הרווחה, השיכון, ובמענקי האיזון לרשויות המקומיות, דבר שפוגע ברווחתם של תושבי ישראל".

 

עוד בערוץ החדשות :

  

יו"ר ש"ס זועם על ראש הממשלה גם בעקבות הקיצוץ בסך 40 מיליון שקלים במענקי האיזון לרשויות. מענקי האיזון הם למעשה אחד הכלים העיקריים והמרכזיים של שר פנים בעבודה השוטפת מול הרשויות המקומיות וראשי הרשויות. גורמים פוליטיים בכירים העריכו כי "לא מן הנמנע שהפעם ישי יילך עד הסוף. הבטן שלו על נתניהו מלאה, וכפי שזה נראה כעת - הוא לא יוותר".

 

נתניהו וטרכטנברג. קשיים ביישום ההמלצות? (צילום: חיים צח) (צילום: חיים צח)
נתניהו וטרכטנברג. קשיים ביישום ההמלצות?(צילום: חיים צח)
 

גם שרים נוספים מתנגדים לקיצוץ בתקציבי משרדיהם. שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, הודיע שיתנגד משום ש"זה הורג את כל הפעילויות של משרדי הממשלה. אושר תקציב דו שנתי כדי לאפשר למשרדים לעבוד ולא כדי שישלפו תוכניות חדשות לבקרים. באשר לקיצוץ בביטחון - אני לא אהיה פופוליסט בנושא הזה".

 

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ, הביע גם הוא התנגדות לקיצוץ ואמר כי הוא יבוא על חשבון 20 מיליון שקלים מפרוייקט עיר ללא אלימות. "בכוונתי להתנגד בכל תוקף לקיצוץ", אמר השר.

 

שר האוצר, יובל שטייניץ, הודיע היום כי בישיבת הממשלה הקרובה תעלה הצעה לקיצוץ 750 מיליוני שקלים מתקציב הביטחון, במקום כמה מיליארדים כפי שתוכנן. הקיצוץ הקטן, "קיצוצון" קרא לו השר, יצטרף לקיצוץ הרוחבי בשיעור של 4% שמתכנן ראש הממשלה לבצע בכל תקציבי המשרדים. בסך הכול תגייס המשלה בקיצוצים 1.5 מיליארד שקל למימון היישום של המלצות ועדת טרכטנברג.

 

במקביל, ויממה לאחר ההודעה על העלייה הצפויה הנוספת במחירי החשמל, ניהלה הכנסת דיון על יוקר המחייה בישראל - שבו נכחו כל העת כתריסר חברי כנסת בלבד. נוכחות דלה של שרי הממשלה נרשמה באולם המליאה וחברי הכנסת מקדימה, הסיעה הגדולה באופוזיציה שתקפה לא אחת את מדיניות ממשלת נתניהו בימי מחאת האוהלים, נעדרו כולם מהדיון.

 

השר יוסי פלד אמר הבוקר בעקבות הקיצוץ המתוכנן: "אני מבולבל. לפני שבעה שמונה חודשים אמרו שהביטחון עם תקציב על הגבול. אחר כך באה המחאה ואמרו שצריך לקצץ בביטחון מיליארדים. עכשיו מוסיפים". באשר לקיצוץ הרוחבי, אמר: "אם זה עבור חינוך, אני מסכים לקיצוץ. לגבי תקציב הביטחון, הצליחו לבלבל לגמרי אותנו ואת הממשלה כולה".

 

השר משה (בוגי) יעלון אומר כי "תקציב הביטחון אינו פרה קדושה. בנושא הזה צריך לפעול בצורה מסודרת ולא בססמאות". השר דניאל הרשקוביץ אומר כי המטרה של הקיצוץ חשובה מאוד, אך עם זאת הביע חשש שהקיצוץ יפגע בפעולות הממשלה: "צריך להיזהר לא לשפוך התינוק עם המים. לגבי הביטחון, צריך לבחון את הנושא לעומק".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ש"ס תתנגד. אלי ישי
צילום: גיל יוחנן
המהלך מעורר התנגדות. נתניהו
צילום: חיים צח
מומלצים