שתף קטע נבחר

גם השר אטיאס נגד קיצוץ רוחבי: זה צדק חברתי?

מגעים שקטים בין ש"ס למשרד האוצר כדי להגיע להבנות סביב מימון חינוך חינם מגיל 3. השר אריאל אטיאס: "כשאומרים קיצוץ, זה פוגע בתקציבים לשירותי הרווחה ולאוכלוסיות החלשות"

הקיצוץ הרוחבי הנרחב, המיועד למימון המלצות ועדת טרכטנברג הנוגעות לחינוך לגיל הרך, הקפיץ חלק משרי הממשלה, אך לפי שעה נראה כי לאף אחת מהשותפות הקואליציוניות אין אינטרס לשבור את הכלים. אמש (יום ד') כבר החלו מגעים שקטים בניסיון להגיע להבנות בין ש"ס לאוצר, שיאפשרו לה להימנע או לא להתנגד לקיצוץ.

 

עוד על חוק חינוך חינם ב-ynet:

נתניהו ייזום 4% קיצוץ רוחבי לחינוך חינם מגיל 3

אלי ישי נגד נתניהו: ש"ס תתנגד לקיצוץ הרוחבי

תשובה לרה"מ: חוק חינוך חינם מגיל 3 אינו מספיק

האם גני הילדים ערוכים לחוק חינוך חינם?

 

שר הפנים, אלי ישי, הודיע כי ש"ס תתנגד לקיצוץ הרוחבי. גם שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, אמר אמש בשיחה עם ynet כי הוא צפוי להתנגד לקיצוץ הנוסף בתקציב. למרות זאת, פועלים בישראל ביתנו להגיע להבנות עם האוצר.  

 

שר השיכון, אריאל אטיאס, המצוי בסוד המגעים עם האוצר ועם לשכת ראש הממשלה, הבהיר כי ש"ס תיאבק כדי לכווץ את הקיצוץ המיועד, בייחוד בתקציבי השיכון, הרווחה והפנים, אך סירב לאיים במשבר קואליציוני. "רק לפני כמה שבועות קיצצו שלושה אחוזים מתקציבי המשרדים, ועכשיו עוד ארבעה אחוזים. הציבור צריך לדעת שכשאומרים קיצוץ זה פוגע בתקציבים המיועדים לשירותי הרווחה ולאוכלוסיות החלשות".

 

אטיאס אומר כי משרד הבינוי והשיכון ייאלץ לקצץ בפרויקטים של שיקום שכונות, "שבהן חיים אנשים בצורה מבישה ועם תשתיות רקובות. אין צדק חברתי בזה שנותנים למטרה מאוד ראויה של חינוך, אבל שומטים את השמיכה מהחלשים ומהקשישים". הוא העריך כי עד ישיבת הממשלה יתנהלו מגעים עם האוצר כדי להגיע להבנות שימנעו משבר קואליציוני. "עד עכשיו לא נעשה דיון על קיצוץ בתקציב הביטחון", ציין שר השיכון.

 

לדבריו, "זה לא נכון ליישם את דו"ח טרכטנברג כשלוקחים שוב מהחלשים בחברה. אני מעריך שינהלו איתנו משא ומתן, כי זה לא נכון לאשר את חוק חינוך חינם דרך פגיעה בשירותים חברתיים של השכבות החלשות".

  

גם בליכוד לא אוהבים את הקיצוץ, אולם במשרד הרווחה נושמים לרווחה, ומעריכים שהוא יסתכם במיליונים בודדים. שר הרווחה, משה כחלון, קיים שיחות בנושא, ולפי שעה הוא נמנע מלצאת נגד הקיצוץ. "אישור נושא החינוך הוא תכלית ראויה", אמר לבכירים בליכוד. "קשה להתנגד למהלך הזה, ובסופו של דבר, תקציב הרווחה לא ייפגע משמעותית". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נקצץ בשיקום שכונות. השר אטיאס
צילום: עומר מירון
מומלצים