שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ושלא יעבדו עליכם

  הממשלה אישרה במשאל טלפוני חפוז תוספת לתקציב הביטחון, צ'ק פתוח למערכת שמסוגלת להתייעל. אבל זה לא מספיק לאהוד ברק. נתניהו משול לבובה על חוט, משותק ומנוטרל

  נתחיל מהשורה התחתונה: דו"ח טרכטנברג נקבר. מסקנות הוועדה, שסונדלה מיומה הראשון, נקברו על-ידי ראש הממשלה עוד בטרם סיימה את עבודתה ולא ייצאו אל הפועל. נסתם הגולל על החלום ליותר צדק חברתי וליותר צדק חלוקתי בזמן כהונת הממשלה הזו. מדובר בתרגיל ההונאה הציבורית מהגדולים שידעה המדינה, אם לא הגדול שבהם. מתברר שיש צרכים שראש הממשלה מבטיח להקצות להם משאבים אך בפועל לא מקצה ויש צרכים שהוא מבטיח לקצץ בהם, אך בפועל מוסיף להם.

   

  אתם הבנתם את זה? הנה דוגמה מאלפת: לפני שבוע וחצי, אישרה הממשלה במשאל טלפוני חפוז באישון ליל תוספת של מיליארד ושש מאות מיליון שקלים למערכת הביטחון. שרי הממשלה "החברתיים" (הליכוד היא הרי מפלגה חברתית) אישרו לראש הממשלה, לשר הביטחון ולשר האוצר, להכניס את ידם לתוך תקציבי משרדיהם ולשאוב מהם עודפים בעשרות מיליוני שקלים.

   

  עוד בערוץ הדעות :

  איך כמעט הפסדנו שופט / בעז אוקון

  אנחנו אלופי העולם בוויכוחים / יוני כהן-אידוב

   

  ראה כי טוב והציב רף דרישות גבוה יותר. אהוד ברק (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
  ראה כי טוב והציב רף דרישות גבוה יותר. אהוד ברק(צילום: גיל יוחנן)

   

  השם המכובס לעודפי התקציב הוא "תת-ביצוע" - הגדרה די מדויקת לעבודת הממשלה בישראל. לא שמענו ולו אמירה ביקורתית אחת הבוקעת מחבורת השרים "החברתיים", שמהם נלקח הכסף. לא משר הרווחה שוויתר על 70 מיליון שקלים, לא משר הבינוי והשיכון שוויתר על 35 מיליון שקלים, לא משר הקליטה שוויתר על 10 מיליון שקלים, מהביטוח הלאומי שוויתר על למעלה מ-100 מיליון שקלים או מהשר האחראי על הרזרבה לאסונות טבע, ממנו נשאבו 100 מיליון שקלים. זו רשימה חלקית כמובן.

   

  זה כמובן לא הפריע לראש הממשלה להכריז שעות לאחר מכן מעל דוכן הכנסת שדו"ח טרכטנברג חי ובועט וכי בכוונתו להעביר ביום ראשון הקרוב את חוק חינוך חובה בממשלה. שמע שר הביטחון, והתייצב בוועדת החוץ והביטחון בתחילת השבוע עם דרישה חדשה - תוספת של 7 מיליארד שקלים בשנת 2012.

   

  ככה זה עובד

  בהבטחה האחרונה של נתניהו להעביר את חוק חינוך חובה בוצע סיכול ממוקד על ידי שותפיו הקואליציונים - אביגדור ליברמן, אלי ישי ואהוד ברק - עוד בטרם הונח הנושא על שולחן הממשלה. נתניהו ידע שכך יהיה. הרי אנחנו כבר בתוך מערכת בחירות. לתפישתו הוא לא האשם. זה הם, השרים האלה, האנטי חברתיים. הוא באמת רצה. הם לא נתנו לו. הונאה כבר אמרנו? התרגיל שקוף והמסקנה ברורה: ממשלת נתניהו היא ממשלה אנטי חברתית במובן העמוק ביותר של המילה. זו ממשלת מסים שכמוה לא ידענו מעולם, המתמחה בעיקר במס שפתיים.

   

  אני איתן בדעה שהבעתי בעבר כשר ביטחון: החיים קודמים לאיכות החיים ועלינו לעמוד מכל משמר כדי להבטיח את קיומנו בארץ הזו. יחד עם זאת, לא אתן יד למסע ההפחדה שמובילה הממשלה. הביטחון אולי קודם לכול, אך הוא אינו מראית הכול. את חוק חינוך חובה אפשר היה להוציא אל הפועל. אל לציבור בישראל להאמין למצג השווא כאילו מערכת הביטחון אינה יכולה להתמודד עם האתגרים שעומדים בפניה ואף לבצע התייעלות פנימית משמעותית בתקציב הנוכחי שעומד לרשותה.

   

  דו"ח טרכטנברג יפול קורבן למדיניות נתניהו? (צילום: חיים צח) (צילום: חיים צח)
  דו"ח טרכטנברג יפול קורבן למדיניות נתניהו? (צילום: חיים צח)

   

  ישראל הייתה ותישאר המעצמה החזקה באזור. סכומי העתק שמושקעים מדי שנה מבטיחים את העוצמה שלה ושל צה"ל להתמודד מול כל איום הנשקף עלינו. כמי שמפקח על מערכת הביטחון בשנה האחרונה, אני יכול להבטיח שבכל הנוגע להתעצמות ומוכנות צה"ל, אין ולא יהיו פשרות. בנושא זה אין פוליטיקה - טובת המדינה קודמת לכול.

   

  סוגיית תקציב הביטחון והיעדר היכולת להוציא אל הפועל את מסקנות ועדת טרכטנברג הן שתי דוגמאות מיני רבות לשיתוק ולחוסר המנהיגות שאוחז בממשלת נתניהו. הרבה הבטחות שמענו מלשכת ראש הממשלה. במבחן התוצאה, אין התקדמות מדינית, אין הכרעה בדבר אופייה הדמוקרטי, היהודי, החברתי והנורמטיבי של המדינה, אין שינוי בשיטת הממשל, אין הכרעה בשום תחום וכל חבר כנסת מהשורה האחרונה בספסלי הקואליציה עושה במדינה כבשלו.

   

  נתניהו משול לבובה על חוט המופעלת על ידי שני אנשים - משמאל ברק ומימין ליברמן. ביבי פה וביבי שם. יושב על הגדר, משותק ומנוטרל. השיתוק שאוחז בראש הממשלה מימי ראשית כהונתו רק הולך ומתעצם. ראש הממשלה משחרר צ'קים חברתיים ללא כיסוי, שעה שהוא נותן צ'ק פתוח ומפנה את כל המשאבים הפנויים בצורה גורפת לטובת מערכת הביטחון. נשמע מורכב? האמת פשוטה הרבה יותר. זו מנהיגות שאיבדה את האמינות ועושה מעשים שלא ייעשו.

   

  הגיע הזמן לבוא חשבון עם ראש הממשלה על מחדליו, כישלונותיו והבטחות השווא. עלינו לגבות ממנו וממשלתו מחיר יקר על שנות הכהונה המבוזבזות, על תת-הביצוע החברתי והמדיני ועל אובדן התקווה.

   

  הביביבלוף נחשף, האמת יצאה לאור. שלא יעבדו עליכם.

   

  ח"כ שאול מופז (קדימה), יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת

   

  גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מתנהל מסע הפחדה. שאול מופז
  צילום: גיל יוחנן
  צה"ל מסוגל להתמודד. ארכיון
  צילום: דובר צה"ל
  מומלצים