שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  בעקבות הסודות
  אילן פרנק זכה לפרסום בינלאומי כ'מומחה לענייני שרה פיילין', אבל בשנה האחרונה הוא דווקא התעסק בתכנית האטום האיראנית ובבתי הכלא בישראל.

   

  הקולנוען אילן פרנק חזר לאחרונה מישראל, שם הפיק וביים סרט דוקומנטרי על בתי הכלא בארץ, לרשת MSNBC במסגרת הסדרה המצליחה "Lockup Abroad”. בפעם הראשונה תיחשף בסרט ההתנהלות הפנימית בבתי הכלא השמורים ביותר בישראל, כשהמצלמות של אילן מצליחות לחדור לתאיהם ולעולמם הפנימי של רוצחים ואנסים, ולחשוף לראשונה משפחת פשע בדואית או את סיפורו המצמרר של בדואי שרצח את אחותו על חילול כבוד המשפחה.

   

  אילן פרנק בחברת שרה פיילין
  אילן פרנק בחברת שרה פיילין

   

   

  נשמע מרתק

  "בהחלט. ישבתי עם אותו בדואי, שנראה בחור נחמד מאוד וסימפטי, והוא הסביר לי את נסיבות הרצח. אחותו יצרה קשר עם מישהו באינטרנט,

  המשפחה מאוד כעסה עליה ואסרה עליה לדבר עם אותו בחור, אבל הסיבה שהיא נרצחה בסופו של דבר הייתה בגלל שהיא ברחה מהבית למעון של נשים מוכות, לאחר שאחיה היכה אותה. על האח-האסיר הופעל לחץ אדיר מצד המשפחה המורחבת "לפתור את הבעיה", קרי להרוג אותה, הוא ממש לא רצה לעשות את זה, אבל החוקים והמסורת במשפחה ובעדה שלהם כפו עליו לרצוח את אחותו, כך הוא גם הסביר לי. הוא גילה איפה היא מסתתרת, עקב אחריה, חטף אותה ורצח אותה".

   

  הצלחת להיפגש גם עם אסירים בטחוניים?

  "עדיין לא, אבל זאת המטרה וזה יהיה חלקו השני של הסרט. ביקשתי לראיין אסירים בטחוניים, אבל באותה התקופה נסגרו בתי הכלא הביטחוניים בפני התקשורת בגלל המשא ומתן לשחרור גלעד שליט. בעקבות פגישה אישית שהייתה לי עם נציב שרות בתי הסוהר, רב-גונדר אהרון פרנקו, אני מקווה להיות איש התקשורת הראשון ששערי בתי הכלא הביטחוניים יפתחו בפניו".

   

  לפני כן עבדת עם ערוץ פוקס ניוז

  "כן, בשנה האחרונה עבדתי איתם על פרויקט מיוחד שהפיקה הרשת, על האיום הגרעיני האיראני. במסגרת הפרויקט נפגשתי עם צמרת השלטון בישראל, מפקדים לשעבר בחיל האוויר וראשי מוסד לשעבר... ".

  וזה גם מה שחיבר אותו לפרויקט הבא שלו. לאחר שקרא את ספרם של מאיר דורון וג'ו גלמן "סודות: סיפור חייו של ארנון מילצ'ן, סוכן חשאי שהפך לאיל הון הוליוודי", מתעתד פרנק להפיק, לביים ולכתוב (עם שני הסופרים) סרט דוקומנטרי באורך מלא על חייו של המפיק הישראלי המסתורי, שיתבסס על גילויי הספר.

   

  ילן פרנק עם צוות הצילום שלו באחד מבתי הכלא בארץ
  ילן פרנק עם צוות הצילום שלו באחד מבתי הכלא בארץ

   

  האם קיבלת את הסכמתו של מילצ'ן לשתף פעולה ולהתראיין לסרט?

  "עדיין לא, אבל אני מקווה שזה יקרה. יש לי כבר משקיעים ראשונים ורשת המשדרת בארץ כבר קנתה את הזכויות. מילצ'ן הוא דמות מרתקת ורבת-פנים. מצד אחד פעילותו החשאית בשירותי הביון הישראליים ותרומתו לבניית הכוח הגרעיני של מדינת ישראל, הם כמו סיפור ג'יימס בונד, עם היתרון הקטן שבמקרה של מילצ'ן הכל אמיתי. מצד שני מעוררת השתאות הדרך שבה בנה קריירה הוליוודית, בחר את סרטיו והשפיע על תרבות ההמונים. הסיפור של מילצ'ן מגלם בתוכו את סיפור ההצלחה של מדינת ישראל, ובאמצעותו אני מתכוון להעביר את המורשת של עזרה ומחוייבות למדינה, לערכים ולרעיון, במקביל למימוש עצמי והצלחה. אני מאד מעריך את פועלו, הסיפור שלו צריך להיות מסופר ומוצג לדורות הבאים. בספר, הנשיא שמעון פרס, שהוא המנטור של מילצ'ן, מספר כי הנחיל לבן טיפוחיו ערך אחד חשוב - החשיבות לשרת מטרה גדולה ועניין לאומי; 'רק אדם קטן משרת את האגו שלו בלבד', אמר פרס למילצ'ן. וזה הולך להיות מסר חשוב בסרט".

   

  את הסרט על מילצ'ן, שיורכב מראיונות, דרמטיזציה וקטעי ארכיון, פרנק אינו תופס כסרט תעודי שיגרתי ובכוונתו להמחיש את סיפורו של הטייקון הישראלי באמצעות שיטות אנימציה ריאליסטיות חדשניות, שבהן 'ישחקו' הדמויות 'האמיתיות' את עצמן; דוגמת סרטים כמו "ואלס עם באשיר" ו-"300". "אני לא מצפה ממילצ'ן שיעמוד מול מצלמות ויתוודה על כל מעשיו ופועליו", אומר פרנק, "אבל כמובן שאם יבחר בכך תהיה למילצ'ן הזדמנות לספר את הזווית האישית שלו, ואני מאוד מקווה שהוא יאות לעשות זאת".

   

  גם פרנק חי בין שני עולמות דומים לאלו של מילצ'ן - טייס בעל צל"ש בחיל האוויר, שהקפיד במשך שנים לחזור לארץ לשירות מילואים, והיום מעביר בהתנדבות עשרות הרצאות מדי שנה להסברת עמדותיה של המדינה בכל רחבי ארה"ב. מצד שני הוא במאי ומפיק סרטי תעודה מוערך שעשה שם לעצמו בתחומו, זכה להכרה ופרסים על סרטיו ובעל קשרים רבים בצמרת הביטחונית והפוליטית בישראל. סרטיו מוקרנים ברשתות טלוויזיה דוגמת 'דיסקברי', 'נשיונל גיאוגרפיק', 'ערוץ ההיסטוריה', 'ספייק' ועוד.

   

  לפרסומו הבינלאומי זכה פרנק בזכות שרה פאלין... "כן, בצורה אירונית ומשעשעת אני, שגדלתי בשכונה קטנה בחולון, זכיתי לפרסום כ'מומחה לענייני  שרה פיילין'", מחייך פרנק. "את מושלת אלסקה 'גיליתי' חודשים לפני הבחירות, כשהחלטתי על דעת עצמי להצפין לאלסקה ולצלם אותה ואת משפחתה כחלק מפרומו לסדרת טלויזיה על נשים מיוחדות בעולם. כאשר צצה לפתע כמועמדת הרפובליקנית לסגנות הנשיא היו ברשותי ראיונות ושיחות מצולמות בלעדיות רבות איתה, שכל הרשתות הראשיות רצו. לבסוף עבדתי עם 'פוקס ניוז' על 'ספיישל' אודות פיילין". הסרט, שנערך מהחומרים שפרנק צילם, זכה לרייטינג עצום ושיתוף הפעולה עם הרשת נמשך כאמור בפרויקט האיראני.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה " בעקבות הסודות"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אילן פרנק. חי בין שני עולמות
  'מומחה לענייני שרה פיילין'
  צילום: EPA
  מומלצים