שתף קטע נבחר

ארה"ב: המבוגרים לא פורשים, הצעירים מובטלים

האבטלה בדצמבר ירדה ל-8.5%, אך הצעירים עדיין מתקשים בהשגת משרות, לעומת המבוגרים שדוחים את יציאתם לפנסיה מחשש לעתידם. עם זאת הכלכלנים מרגיעים: שני המגזרים לא מתחרים על אותן משרות, אלא משלימים זה את זה

המבוגרים בשוק העבודה האמריקאי לא ממהרים לפרוש, ולצעירים יותר קשה למצוא עבודה. אבל זו דרכו של עולם, כך מסתבר. הדיווחים הנוכחיים על מצב התעסוקה בארצות הברית מראים כי הכלכלה ממשיכה לצבור תאוצה – כמות המשרות צמחה בדצמבר ב-200 אלף ושיעור האבטלה ירד במעט ל-8.5%.

 

אך הצעירים בארצות הברית מתקשים הרבה יותר במציאת עבודה לעומת העובדים המבוגרים יותר. שיעור האבטלה בקרב עובדים בגיל 55 עמד על 6.2%, לעומת 9.4% בקרב עובדים בין גיל 25 ל-34.

 

במקביל, כוח העבודה בארצות הברית הולך ומאפיר. שיעור העובדים מעל גיל 55 בכוח העבודה עלה ב-11% מאז דצמבר 2007, והוא צפוי לגדול על רקע הציפיה לכך שבני דור הבייבי בום ידחו את הפרישה כדי לשמור על ביטחון פיננסי לאחר יציאה לפנסיה.

 

המצב הנוכחי מוביל לשאלה: האם העובדים המבוגרים פוגעים בצעירים, בכך שהם לא מסכימים לפרוש? כלכלנים רבים טוענים כי זו דרכו של שוק התעסוקה. לטענת כלכלנים אלה, התחושה שהעובדים המבוגרים פוגעים בגורלם של הצעירים, נובעת מאותם פחדים ואי ביטחון שנובעים מצמיחה של קבוצות דמוגרפיות אחרות בכוח העבודה, כמו נשים ומהגרים חדשים.

 

"לאנשים יש נקודת ראייה מאוד סטטית על הכלכלה" אומר ג'פרי זקס, פרופסור מאוניברסיטת קולורדו המתמחה בשוק התעסוקה. "הם חושבים: 'העבודה שלי היא העבודה שלי, ואם מישהו תופס את העבודה שלי, מה אני אעשה?' אבל במציאות, יש תנודתיות גדולה בכלכלה, עסקים קמים ונסגרים. אף אחד מאיתנו לא רוצה לחוות את אי היציבות הזו על בשרו, אבל הכלכלה גם מייצרת כל הזמן הזדמנויות חדשות".

 

אין עדות לכך שהעובדים הצעירים והמבוגרים מתחרים על אותן משרות, לדברי זקס. "העובדים הצעירים מגיעים לשוק העבודה עם סוג אחר של השכלה, ואין להם ניסיון תעסוקתי. לכן, לרוב הם לא מתחרים על אותה משרה". למעשה, הם יכולים אפילו להוות גורמים משלימים - העובד המבוגר ובעל הניסיון מאפשר גיוס של עובדים צעירים, משום שהוא יכול לנהל אותם. בנוסף, שיעורי האבטלה בקרב צעירים גבוהים יותר - גם בתקופות של צמיחה כלכלית.

 

פגיעה קשה ברשת הביטחון לגימלאים

עם זאת, לעובדים המבוגרים במצב הכלכלי הנוכחי בארצות הברית יש כל הסיבות שבעולם להישאר בעבודה, בעקבות הפגיעה הקשה ברשת הביטחון שארצות הברית נותנת לגימלאים שלה.

 

המשך עבודה עד גיל הפרישה הרשמי (66) יאפשר לעובד להימנע מהפחתה של 8% בתשלומי הפנסיה השנתיים שלו - וכל שנה של עבודה מעבר לגיל זה ועד גיל 70, תוסיף עוד 8% לקצבה. האמריקאים צריכים גם לזכור כי העובד שממשיך לעבוד ממשיך להפריש כספים לפנסיה, במקום להתחיל למשוך כספים מקופות הפנסיה ההולכות ומתדלדלות.

 

אז כדאי לאמריקאים להתרגל לכוח העבודה המאפיר. התופעה לא עומדת להיעלם - ואולי גם כדאי לאמריראים לקוות שהיא לא תיעלם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים