שתף קטע נבחר

סיומות אינטרנט חדשות

בקרוב תוכלו לרכוש דומיין עם סיומתם לבקשתכם. למשל, במקום לפתוח בלוג תחת הכתובת Blog.com תוכלו לרכוש את הדומיין Blog.my או כל צירוף אותיות אחר שיעלה על דעתכם

שמות של חברות ותחומי עניין עשויים להפוך בקרוב לסיומות דומיינים, במסגרת תוכנית חדשה של ICANN (אייקן), הגוף האחראי על הקצאת הדומיינים. החל ממחר יוכלו חברות וארגונים להגיש בקשה לפתוח סיומת דומיין חדשה, כמו דוט קנון ליצרנית המצלמות או דוט לונדון לעיר הבריטית. עלות דומיין היא 185 אלף דולר להגשת הבקשה, שלא יוחזרו גם אם הדומיין לא יאושר, ו-25 אלף דולר דמי ניהול שנתיים, עם התחייבות להפעלת הסיומת עשר שנים לפחות. אייקן מתחיל במהלך למרות ביקורת קשה שנמתחת עליו מצד חברות גדולות והממשל האמריקאי.

 

מערכת הדומיינים קיימת מאז שנות השמונים. בשנת 2000 אישרה אייקן שבעה דומיינים חדשים, שבהם info ו-biz. ב-2004 קילה בקשות לשמות נוספים והוסיפה לבסוף שבעה נוספים, שבהם xxx. כיום קיימים סוגים רבים של סיומות, בהן סיומות גנריות כמו com, net ו-org; גנריות שמורות, כמו name לשמות של אנשים; סיומות לאומיות כמו il של ישראל; וסיומות תחת חסות, כמו edu למוסדות חינוך.

 

המהלך החדש יאפשר לפתוח גם סיומות ספציפיות לחברות ומותגים, וגם בתווים לא לטיניים, שבהם עברית, ערבית, סינית, יוונית וקירילית. הרג'יסטר מדווח שספקי שירותי רישום דומיינים מצפים שיתקבלו 1000-1500 בקשות, כשעשירית מהן יהיו סיומות גאוגרפיות ושליש סיומות מותגים. קומץ חברות הודיעו כי יגישו בקשה לסיומת, בהן היטאצ'י, קנון ודלויט, ומספר ערים גדולות, שביניהן לונדון, ניו יורק, ברלין, פריז ולאס וגאס.

  

ועדת המסחר הפדרלית האמריקאית (FTC) הזהירה את אייקן בדצמבר כי פתיחת שוק הסיומות היא "בעלת פוטנציאל להגדיל הן את השימוש לרעה בשיטת שמות הדומיינים והן את האתגרים שאנו מתמודדים איתם באיתור נוכלי אינטרנט". התאחדות המפרסמים הלאומית האמריקאית (ANA) התנגדה אף היא למהלך בטענה שחברות יאלצו להוציא סכומים גדולים על סיומות מותגיות, כדי למנוע מנוכלים לרשום אותן ולעשות בהן שימוש לרעה. ההתאחדות קראה לאייקן להקים "רשימת לא למכירה", שתכלול סימני מסחר רשומים ושמות של גופים בינממשלתיים. בקשה דומה הושמעה מצד קבוצה של 28 ארגונים בינממשלתיים, כולל האו"ם, ארגון הקניין הרוחני העולמי (WIPO) וארגון הבריאות העולמי (WHO).

 

שלב הרישום הראשוני יהיה פתוח עד אפריל, כשגופים שונים שיבקשו סיומות זהות יתחרו עליהן במכירה פומבית. ואחר כך תדון אייקן בערעורים על הסיומות המבוקשות מטעמי סימנים רשומים וסיבות אחרות. הדומיינים ייכנסו לפעילות לכל המוקדם באביב 2013, ואילו סיומות שהוגש עליהן ערעור עלולות להתעכב עד 2014.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
למה קום אם אפשר קום והתהלך...
מומלצים