שתף קטע נבחר

בלי גג או שמיכה. מבקשי מקלט קופאים בת"א

כ-200 מבקשי מקלט שוהים בימים אלה בגינת לוינסקי ללא קורת גג. אדם יוסוף מדרפור: "אין לי עבודה ואני ישן על האדמה בקור המשתק". עמותת א.ס.ף דורשת לשכן אותם במקלטים ולהעניק להם אישורי עבודה: הם עלולים להגיע למצבים מסכני חיים

"אין לי שום דבר שיגן עלי מפני הגשם והקור. לא גג, לא מעיל ולא שמיכה. אני ישן על האדמה בקור המשתק", כך מתאר אדם יוסוף (35), מבקש מקלט מדרפור, את שגרת הימים האחרונים ואת נסיונותיו לשרוד בגינת לוינסקי בתל אביב.

 

יוסוף, מן הסתם, לא לבד. על פי נתוני ארגוני הסיוע השונים הפועלים בדרום תל אביב נמצאים כיום בגינת לוינסקי כ-200 מבקשי מקלט ללא קורת הגג שנאלצים להתמודד עם מזג האוויר הקשה וגל הקור. יוסוף מספר שחצה את הגבול ממצרים לפני כחודש וחצי, אז נעצר ושהה כשבועיים במתקן הכליאה בסהרונים. כשהשתחרר משם, הגיע ישירות לתל אביב, לגינת לוינסקי.

 

"המצב מייאש" (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
"המצב מייאש"(צילום: עופר עמרם)

 

"אני לא מצליח למצוא עבודה", הוא אומר. "בינתיים אני מנסה להתמודד עם התנאים הקשים. המצב מייאש ואני לא יודע מה לעשות. כמה חברים שלי ואני מגיעים לארגוני הסיוע כדי לקבל עזרה, קצת אוכל ומשהו להתכסות בו".

 

חברו עבדול סלאם (35), גם הוא מבקש מקלט מדרפור, הסתנן לישראל לפני כחודש. הוא מבקש להדגיש שהגיע לישראל כי חייו היו בסכנה ולא בגלל שהוא מחפש עבודה. הוא מתאר מציאות דומה: "לפעמים אנחנו מנסים לתפוס מחסה בתחנה המרכזית, אבל יש שם המון אנשים ולא תמיד יש מקום. אז אנחנו ישנים על הרצפה בקור, רטובים מהגשם. אם מזג האוויר הזה ימשיך, בקרוב אנשים יקפאו למוות".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

מעמותת א.ס.ף, המסייעת למבקשי מקלט, נמסר כי "התנאים מביאים להידרדרות מהירה במצב בריאותם של מבקשי המקלט והם עלולים להגיע למצבים מסכני חיים. המצב החמור הוא פועל יוצא של מדיניות הממשלה כלפי מבקשי המקלט,

ובראש ובראשונה פועל יוצא של מניעת אישורי עבודה מהם. תעסוקה הינה מרכיב קריטי ביכולתם של מבקשי המקלט להבטיח לעצמם קורת גג וחיים בכבוד, וזו נמנעת מהם בשל הרצון של ממשלת ישראל להרתיע אחרים מלבוא".

  

מנכ"לית א.ס.ף, מיכל פינצ'וק, פנתה היום למשרדי הרווחה והבריאות, לרשות האוכלוסין וההגירה ולעיריית תל אביב, בבקשה דחופה להתערבות. "על מנת למנוע אסון הומניטרי בדרום תל אביב, אנו דורשים מהעירייה לדאוג לביטחונם ושלומם של מאות מבקשי מקלט חסרי הבית שבתחומה, ולשכן אותם, לפחות בימי חורף אלו, במקלטי חירום ובגגונים הפועלים בתחומה", כתבה. "על משרד הרווחה להקצות תקציבים מיוחדים לעירייה על מנת שתוכל לעשות כן מבלי לפגוע בשירות הניתן ליתר תושבי העיר".

 

בתשובת משרד הפנים לעתירת ארגוני הסיוע מינואר 2011 נקבע כי מבקשי המקלט יוכלו לעבוד עד להקמת מתקן השהייה. מרשות האוכלוסין וההגירה דורשת פינצ'וק "להצהיר בפה מלא ובפומבי כי אין איסור על העסקת פליטים וכי לא יינתנו קנסות למעסיקים כפי שהתחייבה המדינה בפני בג"ץ בינואר 2011".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבקשי מקלט ישנים ב גינת לוינסקי תל אביב גן שעשועים מתקנים חסרי בית הומלסים
צילום: עופר עמרם
מומלצים