שתף קטע נבחר

"בלי מפעל חדש בצפון - אינטל לא תקבל מענק"

שר התמ"ת, שלום שמחון, הציג את עמדת המשרד בנושא המענק לחברת אינטל בפני חברי ועדת הכלכלה של הכנסת. לדבריו, אם אינטל לא תתחייב להקים מפעל או מרכז פיתוח בצפון, היא לא תקבל מענק על הרחבת המפעל בקרית גת

התייחסות ראשונה של שר התמ"ת למגעים שמנהלת הממשלה עם ענקית השבבים אינטל. לדברי השר שלום שמחון, משרד התמ"ת מתנה את מתן המענק שחברת אינטל מבקשת על הרחבת המפעל בקרית גת בהקמת מפעל נוסף של החברה בצפון - כך מסר הבוקר (ג') השר לחברי ועדת הכלכלה של הכנסת.

 

שמחון נדרש לנושא בעקבות הפרסומים, שלפיהם אינטל משתהה בקבלת ההחלטה בנוגע להקמת מפעל נוסף בישראל, בעקבות המצב הכלכלי הקשה בעולם ואזהרת הרווח שפירסמה לאחרונה למשקיעיה. אתמול פורסם כי על מנת להקל על מנהל אינטל בהחלטתם, הציע משרד התמ"ת לחברה חלופה נוספת להקמת מפעל שיעסיק כ-1000 עובדים בצפון - הקמת מרכז מו"פ שיעסיק כ-500 עובדים.

 

בסוף 2010 אישרה המדינה לאינטל מענק של 741 מיליון שקל, לטובת הרחבת המפעל בקריית גת. היקף ההשקעה בישראל שלו התחייבה בתמורה למענק עמד על 2.7 מיליארד דולר. בנוסף, אמורה החברה לקבל מענק של מיליארד שקל בתמורה להקמת מפעל חדש בצפון.

 

במשרד התמ"ת אישרו ל-ynet כי המפעל הנוסף המבוקש בצפון יכול להיות או מפעל הרכבה שיעסיק 1000 עובדים או מרכז למחקר ופיתוח שיעסיק 500 עובדים.

  

השר שמחון ציין כי אינטל כבר פתחה בהליכים לרכישת הקרקע בימים אלה, להרחבת המפעל שלדבריו תוסיף 2000 מקומות עבודה. "לא כל יום חברה בין לאומית משקיעה סכום כזה גבוה בישראל מה שמעיד על הפוטנציאל של המשק שהמשרד חייב לנצל".

 

חסמי הייבוא - "כלי שלא ניתן להתעלם ממנו"

במסגרת הסקירה שלו, דחה השר את הביקורת על כך שמשרדו "שומר על מונופולים בהיטלי סחר על מוצרי יבוא". שמחון הדגיש כי "ישראל נמצאת בתחתית הטבלה של מדינות אשר משתמשות בהיטלי הסחר להגנת התוצרת המקומית וההיטלים הם כלי שלא ניתן להתעלם ממנו".

 

מצד שני, הדגיש השר, "אין זה סותר את הצורך בפתיחת השוק לתחרות שהיא מאוד חשובה כמוביל תהליכי צמיחה במשק".

 

השר הדגיש כי שיעור האבטלה הנמוך במשק כיום הוא מצב שעלול להתהפך בן לילה בגלל המשבר הכלכלי בעולם וצריכים להיערך כדי למנוע את המהפך. "העולם לא מחכה לנו", הוסיף בהקשר זה מנכ"ל המשרד, שרון קדמי, שדיבר גם הוא על הצורך בקידום התחרות במשק.

 

השר אמר עוד כי אם לא נשלב במעגל התעסוקה עובדים חרדים, בני מיעוטים ומוגבלים במתווה שתכננה הממשלה לשנים הקרובות הצמיחה תתקל בבעיות. השר דיבר על הצורך בהכשרת העובדים במסגרת שילובם בתעסוקה.

 

עוד גילה כי משרדו שוקד על גיבוש הצעת חוק לקידום העסקים הקטנים והבינוניים ובהקשר זה ציין כי הסדרת תשלום דמי אבטלה לעצמאים נמצאת במו"מ מתקדם עם האוצר. עוד הוסיף כי הוא מקווה שמשרדו יגיע להבנות עם האוצר על תוספות שמעבר למה שמתוכנן בתקציב בשנים הבאות.

 

השר גם ציין כי מכון התקנים חייב לעבור התייעלות אבל הגדיר אותה כ"התייעלות מושכלת". שמחון התייחס גם לכוונה לסגור את מפעל הנעליים בריל, לאחר שמערכת הבטחון החליטה לרכוש נעליים צבאיות מארה"ב בכספי הסיוע האמריקני. השר אמר שמשרדו אינו יכול להתערב בשאלה מי רוצה לקנות ממי, אך ציין שהמפעל יוכל לעבור לפריפריה בסיוע מרכז ההשקעות ומתן מענקים וקדימות במכרזים.

 

עוד הודיע שר התמ"ת כי בכוונתו לפתוח לתחרות את ענף מעונות היום במטרה להגדיל את ההיצע כדי להביא להורדת המחירים. זאת בנוסף להיקף הסבסוד שהבטיחה הממשלה להורי הילדים על התשלום למעונות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אינטל קרית גת - יתרחב?
צילום: צפריר אביוב
שמחון: מציב תנאים
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים