שתף קטע נבחר

קלחת הבלוגים: קרדיט הוגן או גישה לבלוג?

בלוגרים עבריים טוענים שיש קוד זדוני בתבניות מתורגמות לוורדפרס ששולח מידע עליהם למתרגם; המתרגם בתגובה: הקוד נועד רק לתת לי קרדיט

"הבלוג שלכם בסכנה", כותב ניצן ברומר בבלוג שלו "המכללה", וממליץ להמנע משימוש בתבניות עבריות לבלוגים שניתנות באתרי התבניות mastergate.co.il, themes.org.il ו-wpstore.co.il. "זה דיון מאוד מעניין, אבל הוציאו את זה מההקשר", אומר ערן מיטל, בעלי האתר. בניגוד לטענות שעולות בדיון על העניין, הוא אומר, אין בתבניות שלו וירוסים.

 

עוד ב-ynet מחשבים

 

מערכת הבלוגים וורדפרס מאפשרת להשתמש בתבניות שמוצעות להורדה באופן חופשי, תחת תנאים מסוימים, ברשיון שנקרא GPL. התבנית היא זו שמעניקה לבלוג את המראה שלו. כל אחד בעל ידע מסוים בתכנות יכול לתרגם תבניות שנכתבו בשפות אחרות ולהתאים אותן לעברית, כך שבלוגים שונים שמבוססים כולם על וורדפרס ייראו שונה. התלונות נוגעות לתבניות שתורגמו על ידי טל והופצו באתרים שונים.

 

"מדובר בקוד מסוכן שמקבל גישה אל השרת שלכם ויכול (ואף עושה בפועל) לעשות בו כרצונו. היות והערכות יכולות להכיל פונקציות מלאות הוא אפילו יכול בעיקרון לקבל גישה מלאה אל הבלוג שלכם", כותב ברומר. העניין גם עורר דיון בקבוצת הפייסבוק של וורדפרס בעברית, שם כתב רן בר זיק, מפתח PHP, כי מידע על בלוג שעושה שימוש בתבנית נשלח למאסטרגייט.

 

בוריס, אחד מבעלי האתרים שהשתמש בתבניות של מיטל, אומר שיש שתי בעיות עיקריות בתבניות הללו. הראשונה, היא שיש קוד בעייתי שיכול להוות נזק או סכנת אבטחה לבלוגים שמשתמשים בו, ושהוא חושף פרטים על הבלוג שלא אמורים להיחשף, והשניה היא שהקוד מוצפן. בוריס אומר שאין לו בעיה לתת קרדיט למתרגם התבנית, ושיהיו תוספות בקוד - אבל על העניין, לדבריו, להיות גלוי, על מנת שכל בעל אתר יוכל להחליט באופן מושכל אם להשתמש בתבנית או לא.

 

"אנחנו כתבנו בגלוי בתנאי שימוש שהתמורה היחידה היא קישורים", אומר מיטל, ואכן - בתנאי השימוש באתר כתוב "בתחתית התבנית יפורטו בהכרח, באמצעות קישורים, בעלי זכויות היוצרים של התבנית, בעלי זכויות התרגום (MasterGate.co.il) ולקוחותיהם - עד ל-3 קישורים לעמוד. כמפורט בפתח הסכם זה הורדתם אסורה עפ"י דין אלא אם נתקבל מראש הסכמת בעלי הזכויות לעשות כן".

 

מיטל הוסיף כי "אנחנו שומרים לעצמנו את הזכות לקבל קישורים לתבניות שאנחנו הורדנו". מיטל אומר שיש אפשרות "להוציא קישורים ידיותיים בצורה מבוקרת לאתרים בודדים שלא עושים שום נזק". מיטל אומר שיש גישה "לדברים ספציפיים בוורדפרס", אבל לא גישה מלאה לבלוג. הוא עושה זאת, לדבריו, כי משתמשים מורידים את הקרדיט, ולכן הוא רוצה להקשות עליהם להוריד אותו. "מי שלא מעוניין בזה", אמר מיטל, "יכול לקחת תבניות של אנשים אחרים".

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבלוגרים כועסים
צילום: shutterstock
מומלצים