שתף קטע נבחר

שכר בכירי חברת החשמל זינק

מחיר החשמל עולה - וגם המשכורת בחברה: משרד האוצר העלה את סיווג החברה, צעד שאיפשר לדירקטוריון לאשר ליו"ר החברה ולמנכ"ל העלאת שכר של 14 אלף שקל - כך שמשכורתם תעמוד על 61 אלף שקל

משרד האוצר אישר את העלאת הסיווג של חברת חשמל - ובכך איפשר לדירקטוריון החברה לאשר ליושב הראש רון טל ולמנכ"ל אלי גליקמן העלאת שכר של 14 אלף שקל - מ-47 אלף שקל בחודש ל-61 אלף שקל בחודש. בעקבות האישור, יתבקש דירקטוריון חברת החשמל לאשר גם העלאות שכר של בכירים אחרים ששכרם צמוד לשכר המנכ"ל.

 

 

דורון כהן, מנהל רשות החברות הממשלתיות וראש ועדת הסיווגים הממשלתית, אישר בסוף חודש דצמבר את העלאת השכר שהתבצע במסגרת שינוי הסיווג של חברת חשמל, רפאל והתעשייה האווירית מסיווג 10 לסיווג חדש 10 (1).

 

בחברת חשמל אישרו את הדברים ומסרו כי הדירקטוריון אישר את ההעלאה של יושב הראש והמנכ"ל, אך הדגישו כי הוא אינו צפוי לאשר העלאות של בכירים נוספים.

 

מחברת חשמל נמסר כי "סיווג חברה נקבע לפי פרמטרים של גודל החברה, היקף כספי,היקף השקעות, רווחיות החברה, מספר עובדים, מורכבות הניהול, פיזור גיאוגרפי ועוד. משמעות ההחלטה על העלאת רמת סיווג חברה, הוא כי דירקטוריון החברה רשאי לאשר תקרת שכר לפי המקסימום המותר לחברה. (תקרה של 61,851 שקל לרמה הבכירה ביותר).

 

"לאפשר תחרות על כוח אדם"

עוד נמסר כי "עיתוי העלאת השכר ורמתו הם באחריות דירקטוריון החברה בלבד. מטרת העלאת הסיווג נועד לאפשר לחברות ממשלתיות מובילות להתחרות על כוח אדם איכותי ולהעניק רמת שכר תחרותית בדומה למקובל במשק".

 

לפי הערכות, חברת חשמל סובלת מגירעון אקטוארי (עתידי) של כ-17 מיליארד שקלים. הגירעון מאיים על יציבותה הפיננסית ומקשה עליה לבצע גיוסי אגרות חוב בשוקי ההון המשמשים לקיומה. בנוסף, יש לחברה חובות נוספים בהיקף כולל של כ-40 מיליארד שקל. מצבה הכספי של החברה גורם לעיכובים בתוכניות להקמת תחנות כוח חדשות וזו אחת הסיבות למחסור באמצעים לייצור חשמל במשק שעלול לגרום להפסקות חשמל.

 

החברה גם מתלוננת על מצוקת מזומנים עקב המעבר מגז טבעי לסולר בשל הפסקת הזרמת הגז ממצרים. תלונות החברה על מצבה הכספי היו עילה לשתי העלאות האחרונות בתעריפי החשמל שביצעה הרשות לחשמל בלחץ החברה.

 

לפני כחצי שנה פרסם מבקר דו"ח שגילה כי חברת החשמל שילמה מיליארדי שקלים לעובדיה, בעיקר לבכירים שביניהם, במסגרת "שכר עידוד", בלי לקיים מעקב ראוי ולעתים שלא כדין. הדו"ח קבע כי החברה משלמת שכר עידוד חריג לכ-100 עובדים בכירים בלא אישור הדירקטוריון, דבר שמהווה חריגת שכר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תחנת אורות רבין
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים