שתף קטע נבחר

אשל הבטיח לניצולת השואה: איום הגרעין ייפתר

אסתר מירון שומרת פינה חמה בלב מאז שמפקד חיל האוויר הבא הוביל את מטס החיל מעל מחנה אושוויץ. "הוא שיחרר אותי מהפחד", אמרה ל-ynet וסיפרה על שיחה שערכו השניים בקשר לאיום האיראני: "הוא אמר לי: 'אל תדאגי, נפתור את זה'"

מינויו של מפקד חיל האוויר הבא, אלוף אמיר אשל, עמד בימים האחרונים במוקד השיח על תקיפה ישראלית פוטנציאלית באיראן. פרטי הקריירה הצבאית העשירה שלו הובלטו והוצבו ביחס לאיום הגרעיני, אך ניצולת השואה אסתר מירון ביקשה לספר ל-ynet דווקא כיצד סייע לה אשל להשתחרר מ"אימת אושוויץ" ומה הבטיח לה לפני שנים. "אמרתי לו שיש קצת בעיה עם פרס, ושאלתי מה דעתו. הוא אמר לי: 'אל תדאגי, נפתור את זה'", נזכרה.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

בספטמבר 2003, פיקד אשל על מטס חיל האוויר מעל מחנה ההשמדה הגרמני בפולין. "אנו, טייסי חיל האוויר הישראלי, בשמי מחנה הזוועות, קמנו מאפר מיליוני הקורבנות. נושאים את זעקתם האילמת, מצדיעים לגבורתם, ומבטיחים להיות מגן לעם היהודי ולארצו - ישראל", קרא אשל מעל אושוויץ, כשעל הקרקע התקיימה עצרת זיכרון של חברי משלחת "עדים במדים".

 

אסתר מירון עם תזכורת ממטס חיל האוויר (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
אסתר מירון עם תזכורת ממטס חיל האוויר(צילום: נועם מושקוביץ)
 

במהלך המסע, נוצר קשר חזק במיוחד בין אשל ובין מירון, ילידת הונגריה ששרדה את אושוויץ ועברה 17 סלקציות תחת עיניו הבוחנות של יוזף מנגלה. "זה רגע של פעם בחיים, כמעט בכינו", תיארה בעבר את תחושותיה לגבי המטס. מאז, בכל 3 בספטמבר, יום המטס, מעבירה מירון לאשל מסר. "באותו יום הרגשתי שנולדתי מחדש, אז אני מעבירה לו כל שנה משהו. גם בפעם האחרונה העברתי לו מכתב דרך המזכיר שלו".

 

עם פרסום המינוי, הביעה מירון את התרגשותה, ואמרה ל-ynet כי "זו בשורה טובה. כל הלילה לא ישנתי, הייתי כל כך נרגשת. ב-5 בבוקר הכנסתי את העיתונים מהר, וקראתי את כל מה שכתבו עליו, ונישקתי את תמונתו". לדבריה, "האמת שאני לא צריכה לקרוא. אני יודעת יותר טוב ממה שכותבים, אני מרגישה את האיש הזה".

 

מירון ניסתה להפריד בין דמותו הצבאית לאופיו האישי, כפי שהיא מכירה אותו. "הוא אמנם כישרון ענק לפי התפקיד, אבל בשבילי הוא בן אדם בחסד עליון. הוא עשה לנו, ניצולי השואה, משהו שאף אחד לפניו לא עשה, הוא פשוט חתך לנו את הדרך איפה שהארובות עלו, הוא חתך עם המטס שלו את האוויר, ואמר שהדרך הזו לא קיימת יותר". לדבריה, "וזה עשה לי דבר גדול. אחרי 60 שנה, הרגשתי שהשתחררתי מהפחד".  

 

כעת מתכוננת מירון לחרוג מהתאריך הקבוע ולברך את אשל על המינוי. גם היא מודעת לאיום הנשקף מאיראן ולהשוואות

שנעשו לא פעם לתקופת הנאציזם. "אני פחדנית מטבעי, מכל מלחמה. אני מאוד מקווה שתהיה לו התבונה, שיקול הדעת, האנושיות וגם המקצועיות כמובן, ומה שהוא יעשה יהיה מקובל עליי ועל כל הניצולים".

 

בדבריה, גילתה מירון כי שוחחה בנושא עם אשל כבר לפני חמש שנים. "הוא בא לראות אותי כשהתארחתי בטקס זיכרון בבסיס תל נוף. דיברתי איתו, ואמרתי לו שיש קצת בעיה עם פרס, ושאלתי מה דעתו. הוא אמר לי: 'אל תדאגי, נפתור את זה', הוא ענה גם עם העיניים, עם ביטחון ועם מחשבה, ואני סומכת עליו במאה אחוז".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסתר מירון
צילום: נועם מושקוביץ
אלוף אמיר אשל
צילום: אליעד לוי
מומלצים