שתף קטע נבחר

הכבאים נגד אהרונוביץ': 'מחפש מסתור מהמבקר'

ארגון הכבאים הודיע על התנתקות מנציבות כבאות והצלה לאחר שהשר הניח הצעה לרפורמה, לטענתם, בלי ליידע אותם. יו"ר ארגון הכבאים: "רואים חיי אדם דרך החור שבגרוש". המשרד לביטחון פנים: צעד חד צדדי בעת משא ומתן

הכבאים בעימות חזיתי עם השר אהרונוביץ'. ארגון הכבאים תקף היום (ב') בחריפות את השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', לאחר שהשר הגיש הצעה לרפורמה במערך הכיבוי, בלי לשתף אותם. בהודעה שפרסם טוענים הכבאים כי השר אהרונוביץ' "מחפש מסתור" מדו"ח מבקר המדינה בנושא אסון הכרמל.

 

עוד בחדשות ynet:

 

הכבאים הודיעו כי הם מתנתקים מארגון נציבות כבאות והצלה. במשרדו של אהרונוביץ' אומרים בתגובה כי

"אין זו הפעם הראשונה שהארגון נוקט מהלכים חד צדדים".

 

אתמול העביר השר אהרונוביץ' בוועדת השרים לחקיקה את ההצעה לתזכיר החוק שיאפשר רפורמה במערך הכיבוי. אלא שלטענת הכבאים, השר הגיש את ההצעה מבלי לשתף אותם כפי שסוכם עמם ולפי החלטת הממשלה. הצעת החוק היא תוצאה ישירה של אסון הכרמל, ותוכנה קובע כי יש להקים גוף כבאות ארצי, בדומה למשטרה, ולפרק את האיגודים הקיימים כיום.

 

לטענת הכבאים, הרפורמה לא תפתור את הבעיות. השריפה בכרמל (צילום: דרור עינב) (צילום: דרור עינב)
לטענת הכבאים, הרפורמה לא תפתור את הבעיות. השריפה בכרמל(צילום: דרור עינב)

 

בעקבות זאת הורה ארגון הכבאים לכל הכבאים בנציבות המשמשים בתפקידים שהקפאתם לא תסכן חיי אדם, להותיר את הנציבות ריקה מאדם ולשוב לתחנות הכיבוי שלהם, שם ישמשו כבאים מן המניין. בינתיים תושבת עבודת המטה של הנציבות הארצית וכן בית הספר לכבאות.

 

בהודעת הארגון תקפו הכבאים לא רק את השר הממונה, אלא גם את נציב הכבאות, שחר איילון. "הוא משרת את האינטרסים של השר הממונה עליו המחפש מסתור מפני דו"ח המבקר ואת פקידי האוצר שרואים חיי אדם דרך החור שבגרוש".

 

הכבאים: "הרפורמה חסרת תוכן"

יו"ר ארגון הכבאים המקצועיים בישראל, יואב גדסי, אמר כי הכבאים רוצים "רפורמה אמיתית שתציל את מערך הכבאות, אך הצעת החוק כפי שהיא תוגש תפגע בזכות האזרח להגנה על חייו ותפגע בזכותם של לוחמי האש להגנה על חייהם שלהם".

 

לדבריו, "רפורמת הבחירות שהציג אהרונוביץ' לממשלה חסרת תוכן והיא למעשה התסריט לסרט ההמשך של אסון הכרמל". הוא הוסיף כי "הגשת ההצעה בשלב מוקדם זה מוכיחה כי לשר אין רצון לפתור בעיות קריטיות ארוכות שנים במערך. בעיות שמסכנות את חייהם של מיליוני תושבים. אנו מתריעים כי ההצעה במצבה הנוכחי מונעת כל שיקום של מערך הכבאות,

ואנו מסירים כל אחריות מהמסמך".

 

במשרד לביטחון פנים אמרו כי הם רואים את הודעת הארגון "בחומרה רבה". "אין זו הפעם הראשונה שארגון הכבאים נוקט מהלך חד צדדי תוך כדי משא ומתן ופוגע קודם כול בציבור, בכבאים עצמם ויתרה מכך מדובר בפגיעה בתהליך שכל מטרתו הקמת ארגון כבאות ארצי בהתאם להחלטת הממשלה אשר התקבלה מיד לאחר אסון הכרמל, ובהתאם לדו"ח מבקר המדינה בעבר שהצביע על ליקויים וצורך מיידי ודחוף בשינוי דרמטי במערך הכבאות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתכונן לדו"ח המבקר? השר אהרונוביץ'
צילום: גיל יוחנן
רפורמה חסרת תוכן. יואב גדסי
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים