שתף קטע נבחר

ראשי מקורות: תוך 8 שנים נתמודד עם עודף מים

בכירי חברת המים אמרו בוועדות הכספים והכלכלה כי בעקבות המעבר להתפלה תיהנה ישראל מעודפי מים שיאפשרו את שיקום המאגרים. ולגבי ההווה: כיום חסרים למאגרים 1.5 מיליארד מ"ק מים

בתוך 8 שנים ישראל תתמודד לראשונה בתולדותיה עם הבעיה של ניהול עודפי מים עקב המעבר לעידן התפלת מי הים. בינתיים חסרים כיום למאגרי המים מעל 1.5 מיליארד מ"ק והמחסור מאלץ להגביל את הצריכה, ולסמוך על התפוקה ההתחלתית של מפעלי ההתפלה. נתונים אלה מסרו היום (ג') ראשי חברת מקורות בוועדות הכספים והכלכלה במסגרת האירועים בכנסת לציון 75 שנה להקמת החברה.

 

עוד על התפלת מים בישראל

 

ראשי החברה ציינו כי בסוף 2013 צפוי ש-75% מאזרחי המדינה יצרכו מים מותפלים במשק ביתם מ-5 מתקני ההתפלה המספקים 600 מיליון מ"ק בשנה. עם זאת הם ציינו כי למאגרי המים הטבעיים ימשיך להיות תפקיד חשוב בניהול משק המים כמקור נוסף לאספקת מים בקיץ ולקליטת מי גשמים בחורף. העודפים הצפויים יאפשרו את שיקום המאגרים בצמצום ההפקה מהם ובהחדרת חלק מהמים הנאגרים להעשרת אקוויפר החוף.

 

ראשי החברה הדגישו את תוכניתם לטווח ארוך להקים מוביל ארצי לקליטת מי שפכים שרובם נוצרים במרכז הארץ, והולכתם להשקיית השטחים החקלאיים שרובם בפריפריה. עד 2030 אמורה החקלאות להתבסס בעיקר על מי השפכים ומים מליחים שגם הם יוזרמו למערכת הארצית. המערכת תכלול גם מאגרים עונתיים לקליטת מחצית הכמות הגוברת, כדי לווסת את האספקה על פי צורכי השעה.

 

יו"ר החברה אלכס ויז'ניצר גילה בוועדת הכספים את הרעיון להקים ליד מפעל ההתפלה באשדוד גם תחנת כוח לאספקה עצמית של חשמל, עקב הצריכה הגדולה, אולי אפילו כמפעל ראשון בסדרה שתקום ליד מפעלי ההתפלה האחרים. נציגת האוצר ציינה כי בחוזי ההתקשרות של המדינה עם מקורות יש פתח להקמת תחנות הכוח ליד מפעלי ההתפלה. את המפעלים יכולה להקים החברה הבת מקורות-ייזום.

 

גפני: "לא ניתן לגעת בתעריפי המים"

תוכנית ההשקעות המאושרת למקורות ב-5 השנים הקרובות היא בהיקף של כ-6 מיליארד שקל – כ-1.2 מיליארד שקל בשנה. מדובר בגידול של כ-50% מהכניסה לעידן ההתפלה.

 

החברה מקווה לקבל את המימון מתעריפי המים או מתקציב המדינה. יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני הגיב במקלחת קרה: "תמחקו את זה. האוצר לא ייתן שקל מהתקציב ואנחנו לא ניתן לגעת בתעריפי המים. למה לא לדבר על חסכונות בתחומים אחרים"?

 

ועדת הכספים החליטה להמליץ לממשלה להתגבר על בעיות המימון בהחכרה לטווח ארוך למקורות של נכסי החברה הממשלתית הלא פעילה שמחזיקה בידיה את נכסי המוביל הארצי והמפעלים שהוקמו ביהודה ושומרון. הוועדה גם המליצה לממשלה לעודד את מקורות לייצר בעצמה את החשמל הדרוש לה כדי לחסוך כסף, למנוע גירעון ולהתחרות בחברת החשמל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לקראת שיקום המקורות
צילום: אביהו שפירא
מומלצים