שתף קטע נבחר

טירון לא נבדק - והתברר שחלה בדלקת קרום המוח

צה"ל ממשיך לבדוק את נסיבות מות דביר מור, ול-ynet נודע על מקרה נוסף שהיה קרוב להסתיים בתוצאה דומה. טירון בחטיבת חי"ר, שחזר מחופשת שבת בשנה שעברה, התלונן על כאבי אוזניים וביקש להיבדק. התשובה הייתה: "אתה מגזים"

עיכוב וזלזול בטירון הביא אותו לסף מוות: בעוד צה"ל מוסיף לבדוק את נסיבות מותו של הטירון דביר מור, שמת אתמול (יום ב') מסיבוך רפואי פתאומי, נודע ל-ynet על פרטי מקרה דומה, שלא היה רחוק אף הוא מלהסתיים במוות טרגי של טירון.

 

המקרה התרחש בשנה שעברה, בתחומי בסיס שבו מתאמנים טירוני אחת מחטיבות החי"ר בצבא. הטירון חזר מחופשת שבת בביתו, התלונן על כאבי אוזניים חזקים וביקש ממפקדו להיבדק על ידי חובש. באותו יום, לא נערך מסדר של החובש הפלוגתי, וגם כשביקש החייל ממפקדו להיבדק על ידי רופא, נתקל בסירוב, ונדרש להצטרף לשאר החיילים שירדו לשטח.

 

"אתה מגזים בתלונות שלך, תהיה חזק", אמרו לו מפקדיו בתגובה לתלונות שהשמיע על סחרחורות וכאבי ראש מוגברים. "כל עוד אתה מסוגל לעמוד, לדבר ולצעוק כמו עכשיו, סימן שאתה בסדר גמור".

 

אמו המודאגת של החייל ניסתה להגיע לקצינים בפלוגה, ומפקדו הזוטר אמר לה שאין לו סמכות לפנותו לטיפול רפואי. בשלב מסוים, לא ענה הבן לשיחותיה, והיא חשבה שהוא נטל משכבי כאבים ונרדם. למחרת, בשעות הבוקר, היא כבר קיבלה טלפון בהול: "תגיעי לבית החולים, בנך מאושפז במצב קשה, כשהוא מורדם ומונשם. אבחנת הרופאים - דלקת קרום המוח חיידקית".

 

תחקיר האירוע שערך מפקד הבסיס העלה כי סמל המחלקה כעס על החייל, שהפסיק באותה עת לעסוק בעבודת הקמת האוהל בשטח, ואמר לו כי גם אם הוא סובל מכאבי ראש, עליו לשתות מים ולהמשיך לעבוד. החייל ניסה להירדם באותו לילה, אך שוב ושוב קם וצעק בפני מפקדיו שיפנו אותו לטיפול רפואי. מפקד הכיתה המליץ לסמל המחלקה לפנות את החייל מהשטח, אך זה סירב, ואמר שאם ימשיך לא להרגיש טוב, יפונה בבוקר.

 

בשעה 2:50, קם מפקד הכיתה לוודא שהחייל לבוש בביגוד חם, ומאחר שהיה מודאג ממצבו, נותר לצדו. כשעתיים לאחר מכן, החל החייל לדבר בצורה מבולבלת, וההודעה על כך הועברה לסגן מפקד הפלוגה, והוא הגיע לשטח ופינה אותו לבדיקת החובש. בהמשך, לאחר שקיבל עירוי דם במרפאת הבסיס, פונה החייל לבית החולים. בעקבות האירוע, ננקטו צעדים פיקודיים נגד אנשי הסגל, בהם מפקד הכיתה ומפקד הפלוגה. בזכות הטיפול הרפואי שקיבל החייל בבית החולים, הוא התאושש ויצא מכלל סכנה.

 

האירוע החריג בבסיס האימונים של חטיבת הנח"ל אירע שבועות ספורים בלבד לאחר שלמפקדים בצבא ניתנה הנחיה מיוחדת שלפיה יש להתייחס בכובד ראש לכל תלונה של חייל הנוגעת למצבו הרפואי ולפעול באופן ברור לפי פקודות מטכ"ל העוסקות בתחום הטיפול הרפואי בחיילים.

 

פקודות אלו דורשות ממפקדים להתייחס ברצינות לכל תלונה רפואית של חייל ולוודא שהוא מקבל ללא דיחוי טיפול רפואי כמתחייב.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "במקרה המדובר החייל חש ברע במהלך שהותו בבית והתלונן להוריו. כאשר שב לבסיס הופיעו תסמינים נוספים במהלך אימון לילה בשטח ולאור כך הוחלט לפנותו לבית החולים. לפי תחקיר האירוע, המפקדים פעלו על פי כל הנהלים, ובאשר לפינוי החייל לבית החולים המפקדים המעורבים קיבלו הערה משמעתית על שיקול דעת לקוי. יש להדגיש כי הנהלים בנוגע לאירועים מסוג זה מחודדים באופן עקבי ושוטף בפני המפקדים. דלקת קרום המוח אינה תוצר של אותו האירוע, ואין שום קשר בין מהירות הפינוי לאבחנת המחלה".

  

בתוך כך, תהו היום רופאים במילואים על אירועי היממה הגורלית שבה התלונן דביר מור על חום גבוה מבלי שראה רופא. "חום גבוה אינה סיבה להפנות באופן מיידי לבית החולים", אמרו ל-ynet. "רק אם החייל נראה, לצד החום, רע מאוד, עם שינויי דופק ולחץ דם, אז זה מחייב אשפוז".

 

לדברי רופא גדודי במילואים, "לפי מה שתואר עד כה, הוא נראה רע כבר מיום שישי. לכן בהחלט היה ניתן לפחות להשאירו במרפאה בבסיס לצורך השגחה רפואית צמודה, עם בדיקת מדדים אחת לכמה שעות, כולל בדיקת פעילות קצב הלב".

 

הרופא הדגיש כי הפרמדיקית שהושארה בבסיס כתורנית בסוף השבוע מהווה תחליף ראוי לרופא, זאת בניגוד לטענות בני משפחתו. "בעוד באזרחות פרמדיק לומד שנה עד להסמכתו, בצבא הוא מוכשר במשך שלוש שנים, ויש לו סמכויות להעניק תרופות חירום והוא מיומן לטפל במצבי חירום רפואיים. השאלות פה הן מדוע הוא לא פונה בשלב מוקדם יותר לבית החולים, ואם לא זוהה מספיק טוב מצבו הרע, כאשר הגיע להתלונן ביום שישי".

 

אתמול הגיבו בצה"ל לטענות משפחת מור ואמרו כי דביר התלונן ביום שישי האחרון על מצבו ופונה לבדיקה במרפאת הבסיס. הוא נשאר שם עד למחרת להשגחת החובשים. למחרת, כאשר לא נראה שיפור במצבו, החליט רופא היחידה לפנותו לבית החולים סורוקה, שם אובחן שהוא סובל מתהליך זיהומי. למרות מאמצי בית החולים לייצב את מצבו, הוא נפטר אתמול.

  

"דובר צה"ל מביע צער על מותו של טוראי דביר מור אוניקובסקי ומשתתף באבלה של המשפחה", נמסר בהודעת הצבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
אילוסטרציה
צילום: שאול גולן
מומלצים