שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בעקבות השביתה: אי ודאות בפעילות התיאטראות

  השביתה הכללית במשק הכניסה אי ודאות בנוגע לקיום הצגות בתיאטראות בישראל. על אף שהבימה, הקאמרי, בית לסין והחאן הוזכרו ברשימת המוסדות שיושבתו, מקווים ראשיהם לקבלת אישור מיוחד לקיום ההצגות כסדרן ובינתיים מתכוננים כרגיל

  ההשבתה הכללית במשק הצליחה לבלבל כהוגן את מנהלי תיאטראות ישראל. מהבלבול, כך עושה הרושם, ייאלצו לפחות חלקם להודיע לקהל הצופים בשעות הקרובות על ביטול ההצגות הערב ברגע האחרון. אמש פרסמה הסתדרות העובדים בישראל את רשימת הגופים שיושבתו. לצד מוזיאון ארץ ישראל, מוזיאון תל אביב לאמנות ובית התפוצות, נכללו ברשימת ההשבתה גם התיאטרון הלאומי הבימה, תיאטרון הקאמרי, תיאטרון בית ליסין ותיאטרון החאן.

   

 1. חדש ב-ynet: אפליקציית תרבות ובידור לאייפון ולאנדרואיד
 2.  

  ארבעת התיאטרונים הגישו כבר אמש בקשה מיוחדת לוועדת החריגים בהסתדרות, על מנת שזו תאשר להם למרות ההשבתה להפעיל את התיאטרון כסדרו. התשובה התאחרה להגיע ובתיאטרונים נערכו לפעילות רגילה מתוך הנחה שהבקשה תאושר. "אנחנו לא יכולים לחכות לרגע האחרון", אומרים בתיאטרונים, "כדי להפעיל הצגה יש להכין את הבמות מראש".

   

  ההצגה של ההסתדרות, הבלבול של התיאטראות

  מנכ"ל תיאטרון הקאמרי, נעם סמל, אמר היום ל-ynet: "אצלנו עובדים כרגיל. למזלנו מהשמיים שמרו עלינו ואין לתיאטרון צורך להפעיל את הצוותים הטכניים להקמות כיוון שגם ההצגות מחוץ לתל אביב עומדות מאתמול לפני ההשבתה. כיוון שההשבתה אמורה להסתיים הערב, על פי הבנתי, ההצגות ייערכו כסדרן".

   

  דני וייס, מנכ"ל תיאטרון החאן בירושלים אמר בתגובה: "למדנו מהפרסומים שאנחנו אחד מבין ארבעת התיאטרונים המושבתים וביקשנו מוועדת חריגים להחריג אותנו מהעניין, כיוון שאנחנו נמצאים ערב פרמיירה להצגה החדשה 'חוקר פרטי'. ועדת החריגים אמורה היתה להתכנס אתמול, ודחו את הישיבה כמה פעמים. מבחינתנו עד להודעה חדשה ההצגה הערב תיערך כסדרה. קשה לי להאמין שמישהו ירצה שנשלח 300 איש הביתה. אנחנו מחכים להוראות ברורות".

   

  גם בבית ליסין עובדים כרגיל. בתיאטרון אומרים בתגובה: "לא קיבלנו שום הנחיות אחרות מההסתדרות ועד שנדע אחרת, אנחנו עובדים".

   

  תיאטרון הבימה, כך עושה הרושם, הוא הנפגע המרכזי מהבלבול שנוצר. התיאטרון הלאומי אמור להציג הערב ביישוב נשר את ההצגה "כי בנו בחרת", אך עד לשעות הצהריים המאוחרות הושבתו הצוותים הטכניים, שאמורים היו לקחת חלק בהקמת ההצגה באולם החוץ. בתיאטרון אומרים ל-ynet: "לא ייתכן שהתיאטרון היחיד שיושבת הוא הבימה. לא ייתכן שהתיאטרון הלאומי ישלם את מחיר ההשבתה".

   

  הבימה. התיאטרון הלאומי באי ודאות (צילום: עמית מגל) (צילום: עמית מגל)
  הבימה. התיאטרון הלאומי באי ודאות(צילום: עמית מגל)
   

   

  נדמה שגם בתוך ההסתדרות מדברים בכמה קולות. דוד גלנוס, יו"ר איגוד האמנים בהסתדרות, אומר היום: "ההסתדרות נתנה הנחיה ברורה לעובדי התיאטרונים ולשחקנים שלא לעבוד. ועדת החריגים דחתה את בקשת התיאטרונים לאפשר לעובדים ולשחקנים לחזור לעבודה, ואני הוריתי גם לעובדים בהבימה וגם לעובדים בחאן למלא את ההחלטה".

   

  עם זאת, ציון אלגריסי, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי במרחב תל אביב של ההסתדרות, אומר: "בישיבה מיוחדת שתתכנס על פי בקשתי בשעות הקרובות,

   אני מתכוון לבקש מוועדת חריגים להתיר לכל התיאטרונים להופיע הערב ואני מקווה שהתשובה תהיה חיובית. התיאטרונים, כמו בתי הקולנוע, לא צריכים לשבות לדעתי והשבתתם פוגעת רק במנויים. אני מבין את הבעייתיות ולא מקל בה ראש. אעשה ככל שביכולתי כדי למזער את הנזק".

   

  אלגריסי הוסיף ואמר כי: "לא ייתכן שחלק מעובדי התיאטרונים יעבדו ואחרים יושבתו. לא יתכן שחלק מהתיאטרונים יעלו הצגות בשעה שאחרים לא. זה לא בריא. ההחלטה עד כה היתה להשבית ואם מישהו עבד מאחורי גבינו מדובר בהפרת שביתה ויש לזה השלכות".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עופר עיני. ההצגה שלו
  צילום: נועם מושקוביץ
  לאתר ההטבות
  מומלצים