שתף קטע נבחר

ברק: "שום התפתחות לא תרתיע אותי מלנצח"

ראש הממשלה הגיב על דבריו של ראש לשכתו לשעבר כי הוא עתיד לפרוש: "הוא מבזבז את זמנכם". שריד: "מעשהו של מנדל שקד חצוף"

ראש הממשלה אהוד ברק אמר אמש (ד') בתגובה לדברי ראש לשכתו לשעבר חיים מנדל, כי הוא עתיד לפרוש מהמירוץ, כי "אני מתכוון לנצח את הבחירות האלה. שום סוג של מצב ושום התפתחות או מצב-רוח לא ירתיע אותי". ברק הוסיף: "כל מי שמתחזה או מתיימר לדבר בשמי לנחש את עמדתי ודעותיי מטריד אתכם ומבזבז את זמנכם". ברק דיבר לפני פתיחת כנס בשכונת התקווה בתל-אביב.
יו"ר מרצ, יוסי שריד, אמר בכנס בתגובה לדברי חיים מנדל שקד: "זה מעשה חצוף מצד כל אחד וגם מצד שקד שהוא חבר אישי שלי. שקד מעמיד פנים שהוא מקורב ומדבר בשמו של ראש הממשלה. אני קיבלתי רושם אחר".
בתשובה לשאלה אם יש להחליף את ברק בפרס אומר שריד: "אני חושב שכל זמן שיביאו את זה בחשבון הוא לא יוכל להתרומם בסקרים, כי זו נבואה שמגשימה את עצמה. בניגוד לכמה מאנשי מפלגתו של ברק, אני לא עוסק בשום דבר אחר חוץ מהרצתו של ראש הממשלה".
מנדל-שקד עצמו מחה על האשמותיהם של מקורבי ראש הממשלה, שאמרו בתגובה לדבריו, כי הוא "מושחת", וטענו כי "צריך לבדוק את קשריו עם הקבלן דודי אפל". מנדל-שקד אמר ל-ynet: "אני את דודי אפל פגשתי פעמיים בכל חיי, במסגרת עבודתי בחברה קבלנית, ואין לי כל מערכת היכרות אתו מעבר לכך. אני לא מדבר אתו ולא בשום קשר אתו".
מנדל-שקד עורר את זעמם של אנשי ברק בראיון שהעניק בבוקר לגל"צ, ובו אמר בין היתר: "מה שנכון לעשות לדעתי זה לתת לאדם שיש לו את הסיכויים הטובים ביותר להיבחר, לעמוד בראש מחנה השלום, ופרס כרגע הוא האיש". הוא הוסיף: "לדעתי ההחלטה כבר קיימת אצל ברק בראש, אך הוא לא משתף אף אחד כי הוא אינו מתאבד שיעי".

"בשום מקרה ברק לא יפרוש מהמירוץ"

לשכת רה"מ מסרה בתגובה: "ברק מתכוון לנצח בבחירות. הוא פועל לקראת מנדט מהעם והמשך המאבק לשלום. בשום מצב ובשום מקרה ברק לא יפרוש מהמירוץ, ואף אדם לא הוסמך לדבר בשמו על הנושא. מי שמתיימר לדבר בשמו, מוסר אינפורמציה שאין לה שחר".
אלדד יניב, ראש המטה האישי של ברק, אמר: "הוא ירוץ והוא ינצח ויש עוד ארבעה שבועות. מי שלא מאמין שהוא ינצח, שיעמוד בצד ולא יפריע לעשות את העבודה".
ואילו אדם המקורב מאוד לראש הממשלה אמר כי "מנדל-שקד הוכיח היום את מה שידענו מאז ומתמיד, שהוא מושחת ומתועב שניסה כל הדרך להזיק לברק". המקורב הוסיף כי "צריך לבדוק את קשריו של מנדל-שקד עם הקבלן דודי אפל. הוא הרי שפוט שלו וייתכן שאפל הניע אותו לומר את הדברים האלה".
מאוחר יותר הפיצו מקורבי ברק תיאוריית קונספירציה של ממש: אנשי פרס פנו לש"ס בבקשה לבדוק את תמיכתם בפרס, אם יהיה מועמד לראשות הממשלה; ש"ס הפעילו את דודי אפל, ואילו זה הפעיל את מנדל-שקד.

"אין לי כוונה לפגוע בברק"

מנדל-שקד מוחה על התייחסותה של לשכת ברק אליו: "אין לי כוונה לפגוע בברק, הייתי איתו 15 שנה בתפקידים שונים. לו רציתי לנקום, יש לי הרבה מאוד דרכים אחרות, והרבה מאד מידע, אבל אני לא איש נקמות, ההפך הוא הנכון. אני גם לא איש של פרס. בבחירות הראשונות שהצבעתי בהן, הצבעתי בכלל לשרון, ואני גם לא איש של שרון. בחירות הן לא מטרה, אלא אמצעי להשיג מטרה, ופרס יכול להשיג אותה כרגע, יותר מאשר ברק. זה לא אומר שברק לא ראוי, ולא אומר שאין לו עוד מה לתרום".
מנדל-שקד אומר כי חשב לארגן קבוצה של מקורבים לברק, שתאמר לו את הדברים בצורה קולקטיבית, אלא שהרעיון ירד מהפרק, משום שמנדל-שקד סבור כי צעד כזה היה גורם לברק להרגיש מותקף ולהתבצר בעמדתו. שקד חש שבשיחת פנים-אל-פנים יש סיכוי שיצליח לדבר על לבו של ברק. השניים היו אמורים להיפגש אמש בחצות, אבל הפגישה בוטלה מטעמים טכניים. "כשנקבעה הפגישה היא נקבעה לפני שפורסמו הדברים. ברק אמר לי: 'בוא תנסה לשכנע אותי'. אני בטוח שהפגישה הזו עוד תתקיים".
שקד מספר שבעקבות הדברים שאמר לגל"ץ פנו אליו חברי כנסת ושרים שאמרו לו שהם מעריכים את אומץ לבו, בינהם גם כאלה המזוהים עם ברק. "הם לא יגידו את הדברים בקול רם, כי הם מפחדים, ויש להם מה להפסיד. עם זאת, האנשים הקרובים ביותר לברק, חושבים את מה שאני חושב, ואמרו לו את דעתם, ואלה לא אנשים שכרגע טוענים שהם מקורבים ומחר יהיו במקום אחר".

במטה ברק כבר מעלים תרחישים לפרישתו

במטה ברק אמנם הכחישו את דברי מנדל-שקד הכחשה גורפת, אבל שלא לייחוס מדברים על האפשרות שברק יפרוש. אחד מבכירי המטה, איש מר"צ, אומר היום כי הוא מאמין שככל שיתקרב מועד הבחירות, "הרחש-בחש עוד יגדל", וכך גם הנזק שהוא יביא. ואולם, אומר האיש, בפגישות האחרונות שלו עם ברק, נראה היה דווקא שמצב רוחו משתפר: "אני לא עובד בתחושה קלה. ברור שיאשימו את מר"צ אם הוא יפסיד, ויגידו 'למה לא בחרתם בפרס?', אבל השיקול שלנו היה הגיוני - לא להפסיק תהליך שלום באמצע, ולא להיות אחראים להפסד של פרס בבחירות ולהפסקת התהליך, דבר שבהחלט נראה כאופציה סבירה". התסריטים שמציירים היום במטה הבחירות של ברק נחלקים לשלושה: הראשון - ברק משיג הצהרת עקרונות ואומר למפלגתו: 'רבותי, בשביל זה עבדתי שנה וחצי, קחו את זה ותריצו איזה מועמד שאתם רוצים'. זה יקרה אם יהיה ברור לברק שהוא מפסיד. במטה אומרים שכך הוא יוכל לפרוש בכבוד ולהיכנס לרשימת האנשים שעשו הכי הרבה למען השלום.
אופציה שניה, פסימית יותר בעיני המתארים אותה: אין הצהרת עקרונות, הנאום של קלינטון הוא ההישג היחיד שהמטה יכול להציג, ברק מתבצר ואינו פורש. לדברי אנשי המטה, במקרה כזה ברק צפוי להפסיד בגדול.
האופציה השלישית דומה לשניה, אלא שברק מחליט רגע לפני שעת השין לפרוש, בעיקר מתוך החלטה רגשית, ופחות מתוך חשיבה רציונאלית.
חוץ מאנשי התעמולה של ברק, איש לא מעלה את האופציה שהוא באמת ינצח, בוודאי לא בלי הצהרת עקרונות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
מנדל-שקד. ההחלטה קיימת אצל ברק בראש
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
צילום איי אף פי
ברק. "הוא אינו מתאבד שיעי"
צילום איי אף פי
מומלצים