שתף קטע נבחר

לוחמים על אזרחי? שלמו ברכבת הקלה בי-ם

לוחמים בשנת השירות השלישית יכולים לנסוע בתחבורה הציבורית בחינם גם בלבוש אזרחי - אבל ברכבת הקלה בירושלים המצב שונה וכמה חיילים נקנסו ב-186 שקלים

אבסורד כבד ברכבת הקלה: לוחמים בצה"ל התלוננו כי הם קיבלו קנס בגובה של 186 שקלים, לאחר שנסעו ברכבת הקלה בירושלים בלבוש אזרחי. אותם חיילים אמרו ל-ynet כי הם קיבלו את הקנס, למרות שהציגו תעודת לוחם. חיילים במדים יכולים לנסוע ברכבת בחינם.

 

  • מהחודש שעבר: חיילים במדים נוסעים בחינם ברכבת הקלה

 

תעודות לוחם ניתנות לחיילים בשנתם השלישית בצבא, כך שהפריווילגיה לנסוע ללא תשלום על אזרחי נמשכת שנה אחת בלבד. בצה"ל הגיעו לפני חודשיים להסדר שכולל נסיעה ברכבת הקלה גם לחיילים, אך ההסדר לא כלל את הלוחמים ואת המיועדים לשירות צבאי שקיבלו זימון לצו ראשון או למיונים ביחידות השונות, וצוידו לטובת העניין בשובר נסיעה.

 

הרכבת הקלה. 186 שקלים קנס (צילום: AP) (צילום: AP)
הרכבת הקלה. 186 שקלים קנס(צילום: AP)

 

צה"ל אמנם מנהל מגעים עם חברת "סיטי פס", המפעילה את הרכבת הקלה, על מנת להסדיר גם את סוגיית הלוחמים, אך בינתיים הפקחים לא מבדילים ביניהם לבין אזרח רגיל שלא שילם עבור הנסיעה. על תחנות הרכבת הקלה וגם על גבי הקרונות אין שום הודעה כי עליהם לשלם עבור הנסיעה. 

 

"חזרתי משבועיים בגבול רצועת עזה, ובסך הכול רציתי לבקר חברים בירושלים ביום שישי", סיפר ל-ynet לוחם חי"ר מאחת החטיבות הסדירות. "אף אחד לא אמר לי שהרכבת הקלה יוצאת מהכלל ולוחמים צריכים לשלם, בניגוד לתחבורה הציבורית האחרת. פקח לא היסס לרשום לי דו"ח. מאיפה אשלם את הסכום הזה?"

 

לוחם אחר, שמשרת באחת הגזרות ביהודה ושומרון וחזר לביתו שבבירה, נקנס אף הוא. "מה היה קשה להכליל גם את הלוחמים בהסדר?", הוא שאל. "הנסיעות החופשיות על אזרחי מהוות הטבה עיקרית וכמעט בודדת עבורנו הלוחמים, ואין שום סיבה שאם אנחנו מקבלים אותה באוטובוסים וברכבת הרגילה, לא ניהנה ממנה גם ברכבת הקלה. כמה כבר זה יכול לעלות לצבא?"

 

אותו חייל הזכיר כי כמה קווי אוטובוס בוטלו עם התחלת הפעלת הרכבת הקלה. "לפחות שידאגו בצבא לבטל לנו את הדו"חות", הוא אמר. למה צריך להתקמצן על הגב שלנו?"

 

"תעבירו את הקנסות למפקדים"

מחברת "סיטי פס" נמסר: "הקריטריונים לנסיעה חינם ברכבת הקלה נקבעו על-ידי מערכת הביטחון, שקבעה כי רק חיילים בסדיר או בקבע, כשהם לבושים במדים ומציגים תעודת חוגר, יהיו זכאים לנסיעות חינם".

 

גורמים בצה"ל ציינו כי בנושא "מתקיימת עבודת מטה באגף טכנולוגיה ולוגיסטיקה, מתוך מטרה להסדיר את הנסיעה ברכבת הקלה גם לטובת לוחמים על אזרחי - בתוך מספר שבועות. הנחיות בנושא הנסיעה ברכבת הקלה הופצו זה מכבר לכל

 החיילים בצבא, ולוחמים שקיבלו קנסות יכולים לפנות עמם למפקדיהם, והקנסות יועברו לטיפול הגורמים הרלוונטיים באכ"א ובאט"ל".

 

מדובר צה"ל נמסר: "צה"ל בוחן את הנושא מול הגורמים הרלוונטיים ברכבת הקלה על מנת להסדיר את הסעות החיילים ברכבת הקלה בצורה מיטבית. עד לסיום הבחינה, מותרת נסיעת חיילי צה"ל במדים גם ברכבת הקלה בחינם. בצה"ל לא מוכרות פניות של חיילים שנקנסו בתקופה האחרונה, ואם יש מקרים מסוג זה, על החיילים להעביר את הקנסות באופן מסודר למפקדיהם על מנת לטפל בעניין בצינורות המתאימים עד שתסתיים בחינת הנושא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרכבת הקלה. לוחם בלי מדים? שלם
צילום: גיא אסיאג
מומלצים