שתף קטע נבחר

איראן: סוף שבוע בלי פייסבוק ומייל

מניעת נסיון התארגנות אופוזיציה או תקלה מקרית? שירותי מייל, פייסבוק ובלוגים לא נגישים ל-30 מיליון איראנים מסוף השבוע

כ-30 מיליון משתמשי אינטרנט באיראן נותקו בשלושת הימים האחרונים משירותי המייל של ג'ימייל, יאהו והוטמייל. כך דיווחה סוכנות ידיעות איראנית. בחברת התקשורת הממשלתית סירבו להגיב לנושא, לפי הדיווח, וטענו כי אין להם קשר לזה. הניתוק החל ביום חמישי, וככל הידוע ניתן היה לקבל הודעות אך לא ניתן היה לשלוח מיילים בשירותי הדואר הזרים. כמו כן, בלוגרים רבים דיווחו על קשיים בגלישה בפייסבוק.

 

לפי אחת ההערכות, הדבר נועד למנוע התארגנות של הפגנות אופוזיציה לרגל יום השנה ה-33 לציון המהפכה האיסלאמית שחל אתמול. עם תום החגיגות דיווחו גולשים באמצעות הטוויטר כי חלה הקלה מסוימת בגלישה בטהרן.

 

אין זו הפעם הראשונה שהאיראנים מוצאים את עצמם ללא אפשרות לגלוש באתרים מובילים בעולם. ב-2009 בעקבות המהומות שפרצו לאחר הבחירות השנויות במחלוקת לנשיאות, חסמו השלטונות את הרשתות החברתיות טוויטר ופייסבוק בניסיון למנוע מהאופוזיציה לארגן הפגנות.

 

באיראן יש כ-30 מיליון גולשים אינטרנט במדינה בה מספר התושבים עומד על 75 מיליון בני אדם. על אף ניסיונות המשטר לחסום אתרים באינטרנט, חלק מהגולשים בעלי יכולת ממוצעת ומעלה מצליחים לעקוף את החסימות באמצעות גלישה דרך שרתי פרוקסי. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
להחזרת האינטרנט הקש משהו?
צילום: רויטרס
מומלצים