שתף קטע נבחר

בלגיה: הילד המצויר טינטין לא גזען. אפשר למכור

בלגיה עזבה את קונגו מזמן, אך זיכרון הקולוניאליזם עדיין חי: בית המשפט נדרש לשאלה אם להתיר מכירת הספר "טינטין בקונגו", בשל טענה כי הוא גזעני ומשפיל אפריקנים. ההחלטה: הדמות המאוירת תוכל להמשיך להתנוסס בחנויות הספרים

בית משפט בבלגיה דחה בקשה לאסור את הפצתו של ספר מהעידן הקולוניאלי על הרפתקאותיה בקונגו של הדמות המצוירת "טינטין". הבקשה הוגשה בטענה שהספר מהווה הפרה של החוקים נגד גזענות.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול:

 

בית המשפט בערכאה נמוכה בבריסל הסביר את החלטתו בכך שהוא אינו מאמין כי הגרסה של הספר "טינטין בקונגו" משנת 1946 נועדה להסית לשנאה גזענית, קריטריון שלפיו פוסקים בשאלה אם דבר כלשהו מהווה הפרה של החוקים הבלגיים נגד גזענות. הפסיקה פורסמה בשעת לילה מאוחרת ביום שישי.

 

הרפתקאות טינטין בקונגו. עטיפת הספר (עטיפת הספר) (עטיפת הספר)
הרפתקאות טינטין בקונגו. עטיפת הספר(עטיפת הספר)

 

"הרפתקאות טינטין", סדרה של ספרי קומיקס שיצר המאייר הבלגי ארז'ה, זכתה לפופולריות מחודשת ברחבי העולם בשנה שעברה אחרי שהבמאי ההוליוודי סטיבן ספילברג יצר סרט מונפש על הילד העיתונאי הנועז וכלבו הקטן והלבן "שלגי".

 

"טינטין בקונגו" היה הספר השני שיצר ארז'ה, והעלילה סבבה את הרפתקאותיו של טיטין בקולוניה הבלגית לשעבר, כולל מפגשים עם מבריחי יהלומים, ציידים וחיות פרא. ב-2007 פתח ביינבנו מבוטו מונדונדו, פעיל בנושאי קונגו, בהליכים משפטיים בניסיון לאסור את פרסום הספר, בטענה כי האופן שבו מוצגים בו אפריקנים הוא גזעני.

 

"טינטין בקונגו", שהופץ לראשונה ב-1930-1931 ולאחר מכן שוב ב-1946, תמיד גרר ביקורת. ארז'ה עצמו אמר לפני מותו כי הוא אינו שמח על יצירתו זו, שפורסמה באנגלית רק ב-1991. למרות זאת, בית המשפט הבלגי קבע כי הגרסה של הספר

מ-1946 נוצרה בזמן שבו רעיונות קולוניאליים היו נפוצים. לפי בית המשפט, אין כל ראיה לכך שארז'ה, שמת ב-1983, התכוון להסית לגזענות.

 

"ברור שלא לסיפור ולא לעובדה שהוא הועמד למכירה הייתה מטרה ליצור פחד, איבה, ביזוי או השפלה", נכתב בפסיקה. עורך דינו של מבוטו מונדונדו אמר כי בכוונתו לערער על ההחלטה. "מר מבוטו יילך עם התיק הזה רחוק ככל האפשר", אמר עורך הדין אחמד להדים לסוכנות הידיעות רויטרס. לדבריו, מידע נוסף יימסר במסיבת עיתונאים מאוחר יותר השבוע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עטיפת הספר. טינטין יכול להמשיך לרוץ
עטיפת הספר
מומלצים